Хата р(Р)ізника

                                                                                                                                                                            Назва статті не є хоррор-заголовком, але може претендувати на клікбейт. Автор   надихався грою слів між першочерговим призначенням обєкта та прізвищем діючих власників

Як показує жорстока реальність, жодна будівля не гарантована від знесення під новітню забудову чи руйнівної радикальної «реконструкції». Тому як тільки почув, що будівля за адресою Чорновола, 122 загрожена потенційною новобудовою, одразу ж вирішив описати її «поки не пізно». У принципі, вже можна цілий гештег створювати #покинепізно для усіх публікацій про будівлі Франика. Чи то пак Станиславова.


Отже, що то за будівля? Чим особлива? А нічим.

Звичайнісінька собі «сіра коробка», якщо дивитися на неї з вулиці. Перший поверх, орендований під комерцію, розмальований відповідно до вподобань/можливостей малого бізнесу. Зате вигляд з двору - і ви одразу побачите затишну будівлю з красивим балконом.

Красиву, затишну, конструктивістську.

Для довідки: конструктивізм – це архітектурний напрям, характерними рисами якого є максимальна функціональність приміщень, правильні геометричні форми, практичність і відсутність зайвих деталей. До речі, зонування й візуальне оформлення різних за призначенням частин будівлі за допомогою різних  кольорів – це також риса конструктивізму. Ось така цікавинка.

Набув поширення на початку ХХ століття, розвинувся після Великої війни 1914-1918 років. У наших краях це ще й роки Визвольних змагань та польсько-української війни.

Розібравшись із контекстом, поговоримо про саме приміщення.

За спогадами старожилів, будинок за адресою вулиця Чорновола, 122, зведений на початку 1930-х років підприємцем. Судячи з масштабу будівлі, бізнес у торговця м’ясом ішов добре.

Спершу він орендував торгову «точку» в німецької родини, що проживала поруч (будинок №116): після смерті дідуся-різника вони не продовжили його справу.

Будинок, як і заведено в типовій міській забудові, мав відповідати запитам сімейного бізнесу та житла:

  • у підвалі відбувалося розбирання привезених туш та їх дальша обробка;
  • перший поверх займали торгові площі;
  • на другому поверсі проживали власники;
  • третій поверх заселяли працівники.

Читайте також: Руїни Франківська. Де знайти «те місто»?


До речі, під час ремонтних робіт вже в ХХІ ст., на бічних стінах виявили цікаві написи, що мали привертати увагу потенційних покупців. Не забуваємо, що у той час фактично це був уже край міста, тому ці своєрідні «бігборди» на високій будівлі точно впадали у вічі.

Реклама твердила, що тут відбувається: «Виготовлення та продаж буженини. Віктор Галат». 

Зараз, на жаль, ці написи приховав новітній ремонт й утеплення стін.

Державний архів Івано-Франківської області має потрібні дані, з яким можемо дізнатися, що до приходу «перших совєтів» тут проживали:

  1. Галат Віктор, 1900 р.н.
  2. Галат Станіслава, 1903 р.н.
  3. Галат Антон, 1911 р.н.
  4. Фрись Юзеф, 1921 р.н.
  5. Зайонц Стефанія, 1921 р.н.
  6. Борис Станіслав, 1923 р.н.
  7. Куризма Марія, 1916 р.н.
  8. Каліта Зигмунд, 1912 р.н.
  9. Борис Яніна, 1924 р.н.

Як бачимо, архівна довідка показує власників і всіх мешканців римо-католиками, але у всіх родинних легендах і розповідях старожилів постійно фігурує інформація про власників - євреїв. Або, як мінімум, вказує на будівничих. На це, начебто, мають натякати навіть…кути (!) в приміщенні, які порушують канонічні 90 градусів заради притягування грошей.

Автор даного тексту не знає як і де перевірити цю легенду чи знайти узагалі будь-яку інформацію про неї, тому буду вдячний за підказки чи відсилки до фольклору.

У часі радянської окупації приміщення пристосували під потреби пожежної частини. За бажанням можете знайти у цьому також якийсь певний символізм.

Зараз «хата різника» у приватній власності родини Рєзніків, більшу її частину орендує «Простір освіти «Невгамовні», який активно змінює інтер’єр під себе й власні потреби альтернативної школи. «Невгамовні» щиро сподіваються, що забудовники міста знайдуть можливості спорудити чергову багатоповерхівку деінде.

Висновок перший

Архітектура – це не лише витончена готика чи розкішне бароко. Ми маємо навчитися розуміти цінність будівель, зведених нашими предками в стилі конструктивізму, бруталізму чи якогось іншого –ізму, придуманого мистецтвознавцями.

Висновок другий

Місто – це не лише добре заасфальтовані вулиці, широкі проспекти, велосипедні доріжки та комфортні тротуари з бруківкою, це іще його дух, міські легенди та вся матеріальна (і не тільки) спадщина.

Висновок третій

Дух міста аби жити, потребує старих будівель, вузьких вуличок і затишних двориків, парків та скверів зі старими липами, а в руїнах можуть жити лише привиди.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також інші блоги Фіртки:

Покоління сервантів (Легкі ностальгійні нотки)

Коронавірус: проблеми, з якими ми зіштовхнулися у зв'язку з епідеміологічними вимогами та обмеженнями

Нова українська література. Для Фіртки


Коментарі (2)

Роман 2021.11.24, 10:41

Власники нерухомості не "Рєзнікі", а Резники!!! Ви розумники відкопали інформацію з минулих століть, а елементарне інфо про сьогодн власників подали викривлене...

 

Рената 2021.11.26, 22:47

Цікава стаття) дякую автору за цікаву історію, і закладені сенси.

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17848
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1588
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1129
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2173
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3715
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1417

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1832

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

600

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1221

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1378
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

736
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24323
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

579
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

541
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

683
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1580
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

741
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7807
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

707
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1848 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

677
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

582