Науковець: Розкопки стародавнього Галича можна порівнювати хіба що з відкриттям Трої

 

 /data/blog/85456/c6dbbf8b8528ff4f9eabfe16a1d4f41d.jpg

 

Видатні українські дослідники століттями шукали столицю галицьких князів – стародавній Галич.

 

Сенсаційне відкриття ж зробив у 1936-му році археолог Ярослав Пастернак – у селі Крилос, що на Франківщині, вдалось розкопати ядро древнього міста – Успенську церкву, яка своєю величиною дорівнювала хіба що Софіївському собору в Києві. Разом із нею вдалось віднайти останки галицького князя Ярослава Осмомисла.

 

Про це йдеться у сюжеті щотижневого історичного тележурналу «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» (щонеділі о 23:00 та щочетверга о 22:00 на телеканалі ZIK).

 

Ще у ХІХ столітті археологи висували різні версії щодо того, де ж був центр Галицько-Волинського князівства – місто Галич. Навесні 1934-го року за розкопки древньої столиці взявся й український археолог Ярослав Пастернак. Своє благословення і матеріальну підтримку йому надав сам митрополит Андрей Шептицький.

 

«Туди входило фінансування самих розкопок, оплата робочої сили, харчування, проїзд. Адже кожна експедиція потребує значних коштів. Треба врахувати, що розкопки в Галичі продовжувалися кожного сезону і тривали протягом десяти років. У нас жодні розкопки не тривали стільки, коли українці не мали власної державності», – наголошує директор Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки Іван Сварник.

 

Археолог Ярослав Пастернак добре розумів, що достовірно встановити місце, де була столиця галицьких князів, допоможе лише віднайдення фундаментів неодноразово згаданого в літописі Успенського собору.

 

«Це був центральний архітектурний об’єкт, візитна картка княжого міста. Ми знаємо, що тут було серце єпархії, а потім – митрополії. Тож зрозуміло, це була центральна споруда давнього Галича», – пояснює кандидат історичних наук Ігор Коваль.

 

Успенську церкву відбудували в селі Крилос у XVI столітті. Поруч розмістили і цвинтар. Саме звідти Ярослав Пастернак і розпочав свої пошуки, сподіваючись, що за давньою традицією, нову церкву збудували недалеко від княжої святині.

 

«Його звинувачували в святотатстві. Та Пастернак дуже швидко знайшов порозуміння із митрополитом Шептицьким, який дав йому дозвіл зробити перезахоронення старого кладовища, і всі тлінні рештки були перенесені», – зазначив кандидат історичних наук Ігор Коваль.

 

Тож місцеві охоче допомагали запальному археологу. Тим паче, що Пастернак щедро платив за роботу – один злотий в день.

 

25 липня 1936-го року лопата одного з робітників ударилась у фундамент Успенського собору.

 

«Між робітниками розгорілося змагання: хто перший проб’ється до рогу величавої будівлі. Та мур перейшов уже більш як 30 метрів довжини, перевищивши тим самим величину всіх відомих церков Галицько-Волинського князівства. Отже, древній галицький Успенський собор як столичний храм дорівнював, мабуть, Софіївському собору в Києві!», – написав у своїх спогадах сам Ярослав Пастернак.

 

Тож це засвідчило, що центр княжого Галича був на Крилоській горі. Там – ядро древнього міста і найбільші перспективи для розкопок та з’ясування усіх проблем, пов’язаних з літописним Галичем та князями.

 

«Значення розкопок можна порівнювати хіба з відкриттям Трої Швіманом», – зазначає директор Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки Іван Сварник.

 

Однак, найбільшою сенсацією стала знахідка в притворі древнього Успенського собору кам’яного саркофага з останками його засновника – галицького князя Ярослава Осмомисла.

 

«Україна тоді була під Польщею. Тож ця знахідка стала предметом гордощів українців, які нарешті виявили останки своїх князів», – зауважує кандидат архітектурних наук Юрій Лукомський.

 

На початку Другої світової війни Ярослав Пастернак емігрує до Канади. Відтоді ніхто не знав, куди ж поділися останки галицького князя. І лише через півстоліття – у 1991-у році, досліджуючи крипти собору святого Юра, археологи натрапили на дивну знахідку. У невеличкій скриньці лежали акуратно складені людські кістки.

 

«Здивувало ставлення до кожної кісточки – кожну було загорнуто. Ми подумали, що це останки чергового поховання, адже в приміщенні знайшли близько сімдесяти захоронень», – пригадує археолог, кандидат історичних наук Микола Бандрівський.

 

Та під кістками знайшли і скляну капсулу запломбовану воскоподібною сумішшю і в ній – зігнений вчетверо аркуш паперу. Це було послання від самого Ярослава Пастернака.

 

«Приложені до цього письма кості є ті самі, які я найшов у кам’янім саркофагу серед фундаментів княжої галицької кафедри в Крилосі. Це є тлінні останки засновника згаданої кафедри, галицького князя Ярослава Осмомисла, що помер 1187 року», – написав у цьому листі археолог.

 

Зараз дослідники сходяться на думці: рішення сховати сенсаційну знахідку Пастернака було дуже розумним. Адже не відомо, що б зробила окупаційна влада з останками.

 

«Коли почалася Друга світова війна, він розумів, які загрози для цієї пам’ятки можуть бути з боку одних і других окупантів, тому й прийняв оптимальне рішення. Зрозуміло, що це було зроблено тільки з відома митрополита Андрея Шептицького», – наголошує  кандидат історичних наук Ігор Коваль.


31.08.2015 846 0
Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

902
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1590 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2364
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2190 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7519
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15234 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

286

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1018

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1084

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1870
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

264
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

643
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

885
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3111
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

899
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1936
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

986
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35132 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

243
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

468
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

607
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

933