Церковне марновірство: народні вірування на межі з церковними законами

Забобони  або марновірство — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.

Походження  цих вірувань сягає дохристиянського часу. З ними активно  намагається боротися православна та католицька церкви нагадуючи, що це порушення заповіді:

«Нехай не буде в тебе інших богів, окрім мене (Вих. 20:2-6).

Але попри це у багатьох людей, які навіть є практикуючими християнами все одно залишається віра у різноманітні сили чи предмети, які нібито надприродно впливають на життя.

Окрім загальновідомих забобонів про чорну кішку чи порожнє відро є багато вірувань, пов’язаних з церковним життям, вони стосуються здебільшого обрядовості та традицій і зустрічаються здебільшого серед православних або греко-католиків тобто в Церквах східного обряду.

В католицизмі, на перший погляд, наче менше, але також існує.

Забобони або марновірство з’являються там, де бракує віри. Часто не розуміння певних обрядів та традицій Церкви продукують марновірства церковного змісту.

Найпоширенішими забобонами в православній церкві стосуються теми: свічок, похорону, поминального обіду, весілля та хрестин:

Забобон пов’язаний зі свічками:

  • не можна в храмі виймати свічку з  підсвічника поки не догоріла до кінця;
  • Стрітенську свічку потрібно сім разів освятити, щоб вона була сильнішою.

В цих забобонах чітко проглядається магізм і вони є абсолютно антихристиянським.

     Хрестини:

  • в дитини не буде ангела-охоронця, якщо назвати ім’ям, якого немає в церковному календарі;
  • не можна хрестити дитину в монастирі, бо стане монахом;
  • не можна відмовлятись від запрошення бути хресним;
  • вагітна жінка не може бути хресною мамою.

У поляків католиків існує забобон, що не можна дарувати хрестик на хрестини, ніби на важке життя новоохрещуваного.

Похорон

З цим обрядом  пов’язано забобонів ще більше:

  • в оселі покійника накривають усі дзеркала, вважаючи, що дзеркало якимось чином може вплинути на душу померлого.

Тут люди надають магічну силу  звичайному побутовому предмету вважаючи, що душа може побачити себе у дзеркалі, налякатись і піти невідомо куди.

  • іноді в труну кладуть монети (40 монет) для сорока севастійських мучеників, щоб заплатити їм за перехід в потойбічне життя.

Це посилання до давньогрецького міфічного персонажа Харона, який переправляв покійників в царство мертвих.

Поминальні служби та обіди:

  • на поминальному обіді забороняється користуватись виделками, а тільки ложками, мовляв, покійник попаде в пекло на чортові вила.
  • окрема молитва «до борщу». Коли на поминальному обіді подають борщ, то слід знову всім помолитися;
  • на одній  парафії священник заборонив приносити чорний хліб на панахиду.

В католиків поляків з похованням  є також забобони:

  • померлого слід похоронити до настання недільного дня. Бо якщо цього не трапиться, то знову хтось помре з родини;
  • якщо священник, виходячи з будинку померлої людини, оглянеться, то знову хтось помре з цієї сім’ї. Цьому можна завадити штовхнувши священника, збивши його з ніг.

Весілля:

  • поширений забобон, пов'язаний з весільним рушником, на який стають молодята. Вважається, хто перший стане на рушник, той і буде головним в сім’ї;
  • в католиків поляків поріг церкви слід переступити правою ногою;
  • найкращим для одруження вважається місяць в назві якого  є літера «R», а в травні «maj» чи листопаді «listopad» — не бажано;
  •  слід роздати всі весільні запрошення, щоб жодного не залишилось вдома.

Деякі забобони настільки абсурдні, що їх не можливо коментувати й зрозуміти їхнє походження. Хоча походження більшості забобонів — це людська малоосвіченість.

Забобони з’являються там, де недостатньо віри та знань. Людина починає додумувати, вигадувати, а згодом вірити та нав’язувати іншим. 

На перший погляд, може здатися, що у католицизмі менше забобонів, ніж у східній християнській традиції (православ’я, греко-католики), але це не так.

У поляків католиків таких вірувань також достатньо, але їх активно викорінюють, оскільки у католицизмі церковно-правова система постійно розвивається, видаються нові булли та постанови, а в православ’ї  тлумачать старі канони.

Що стосується православ’я, то в цій конфесії присутнє явище інкультурації — це коли в церковну традицію проникають культурні особливості народу.

Але також слід згадати, що в поширенні таких марновірств винні так само священники. Частково через їхні недопрацювання або малоосвіченість церковне марновірство стоїть перепоною між християнським вченням і людиною.

Хоча можна зазначити, що віра у забобони серед молодого покоління значно менша, ніж у старшого, і це можна пояснити з більшою освіченістю та доступом до інформації.


05.05.2025 Роман Тадра 1614
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1123
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2821
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

986
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1043
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1057 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3124 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

913

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

784

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

372

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1098
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

160
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2352
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1155
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

457
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15076
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7388
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

821
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

386
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

296
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

383
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

664
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1116