Мурали як інструмент невербальної пропаганди. Яка роль вуличного мистецтва сьогодні?

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.

Раніше, з появою сучасних стінописів в Івано-Франківську, містяни все частіше дискутували над їхньою доцільністю, влучністю, тематикою та візуальною естетикою. Згодом реакція на розвиток вуличного мистецтва у місті стала спокійнішою. Сьогодні ні для кого не секрет, що професійно виконані мурали мають значний позитивний вплив на культуру міського простору. Пояснюємо — чому.

Так, стінописи додають візуального інтересу та краси навколишньому середовищу, перетворюють «нудні» міські локації на яскраві та привабливі місця.

Крім того, мурал є формою публічного мистецтва, які збагачують культурне життя громади та додають їй естетичної привабливості. Тобто, у цьому питанні відіграє важливу роль естетичний фактор: стінописи можуть додати візуального інтересу та краси міським просторам, покращуючи загальний вигляд конкретного району.

Безсумнівно, що не кожному до смаку таке мистецтво. Разом з тим важливо розуміти, що стінописи — твори мистецтва, які окрім привабливої картинки, покликані передавати певну глибоку ідею. 

Відійшовши від питання естетики, Фіртка розповідає про стінописи через призму функцій, які вони виконують.

Так, стінописи виконують різноманітні функції в контексті міського простору, зокрема:

— соціальний фактор: стінописи використовують для передачі повідомлень про соціальні, політичні чи культурні проблеми, а також для підвищення обізнаності соціуму про соціально важливі теми. Стінописи також можуть служити формою протесту чи опору, виражати невдоволення чи виступати за зміни.

— економічний фактор: мурали — можливість оживити та прикрасити міські простори, залучаючи туристів та навіть бізнес, тим самим потенційно сприяючи економічному розвитку.

— розбудова громади: стінописи сприяють відчуттю місця та ідентичності громади, допомагаючи об’єднати людей і сприяючи почуттю гордості та приналежності серед жителів.

— культурна спадщина: мурали є можливістю для відзначення та збереження культурних традицій та історії громади або для демонстрації різноманітності та творчості її жителів; допомагаючи підтримувати зв’язок із минулим та передавати культурні знання майбутнім поколінням.

— публічне мистецтво: стінописи є публічним мистецтвом, яке може бути засобом залучення та збагачення культурного життя громади.

— освіта: мурали можна використовувати для інформування громадськості про певну тему, проблему або ж для обміну інформацією про історію чи культуру місця.


Замість висновку


Будь-яке мистецтво можна визначити як інструмент невербальної пропаганди. Художники, які є фундаментальними у своїй творчості, хочуть донести певну ідею та роблять це віртуозно.

Саме тому сьогодні професійно та незаангажовано говорити про вуличне мистецтво, особливо в публічному просторі, вкрай важливо. Адже, для того, щоб вуличний стріт-арт сприймали правильно, а новостворені мурали йшли на користь як місту, так і його мешканцям — необхідна стратегія роз'яснення та відповідно якісна комунікація.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Мурали: мистецтво чи декор?

Фотогалерея


17.03.2023 3402
Коментарі ()

21.03.2023
Тіна Любчик

Детальніше про це — журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

417
16.03.2023

Інвестиції в криптовалюту — перевірений метод заробітку. Попри значну кількість варіантів цифрових грошей (близько 11 000), особливою популярністю користується близько сотні з них. 

366
14.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поїхала на Косівщину, щоб поцікавитись у Йосипа Приймака, який понад 35 років займається бондарством, особливостями виготовлення дерев'яного посуду за старовинною традицією та секретами збереження первинної технології цього ремесла на теренах Гуцульщини.   

812
28.02.2023
Іван Муканик

Мирослав Карабін став керівником НОКу в Івано-Франківській області на 2023-2026 роки. Фіртка поцікавилась, що зі спортивних подій планують цьогоріч в області.

11075 21
24.02.2023
Тетяна Дармограй

Як протягом року повномасштабної війни змінилось життя на Прикарпатті та як прикарпатські правоохоронці адаптувались до роботи в умовах воєнного стану, дізнавалась журналістка Фіртки.

1410
22.02.2023
Тіна Любчик

Сили безпеки і оборони України продовжують посилювати. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу». Фіртка розповідає, що відомо про набір добровольців на Прикарпатті.

2715

Прийшов час повернення Української святині українському народу та Православній Церкві України - прямій правонаступниці древньої Київської митрополії задля відновлення історичної справедливості та зміцнення України. 

135

Наукова фантастика початку ХХІ ст. через фільми, серіали нав’язує думку про однозначну загибель нашої планети та потребу колонізації для людства Марсу.

653

Відповідь на це та інші запитання дає Олег Зелез, співвласник компанії HVOYA, яка займається будівництвом каркасних будинків з 2008 року і входить до списку найкращих будкомпаній України.

1969

Концептуальні підходи психології та соціології до ведення бізнесу в Україні

1046
22.03.2023

Правила «доїдай до чистої тарілки» можна не дотримуватись. Адже є випадки, коли людина наче сита, але, щоб нікого не образити, змушує себе доїдати. Так краще не робити, каже фахівчиня.  

75
16.03.2023

На Косівщині, у селі Яворів, відкрили туристичний об’єкт «Гуцульська сироварня». Фіртка поїхала туди, аби дізнатись тонкощі роботи ферми та рецепти екологічно чистих, натуральних сирів.

1234
11.03.2023

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. Адже організмові потрібно значно більше ресурсів, які йдуть на стреси, переживання та тривоги.

625
20.03.2023

У Хрестопоклонну неділю, в храмі Різдва Пресвятої Богородиці смт Ворохти, відбулося освячення двох відреставрованих старовинних ікон та їх сучасних копій.

173
17.03.2023

Чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто відповідає, укріпився у вірі — їх частка зростає від 18% серед тих, кому менш як 30 років, до 34% серед тих, кому понад 60 років. Частка таких найвища у Західному регіоні (31%, тоді як в інших регіонах — від 22% до 24%).

305
14.03.2023

Шлюб — це завжди про двох людей, які одружилися, бо любили одне одного. І ця любов не просто емоційна і поверхова, а любов як вияв волі людини. Священник завжди на шлюбній присязі запитує: «Чи ти хочеш взяти її за жінку чи його за чоловіка?» Відповідають: «Хочу!». Це і є волевиявлення.  

402
09.03.2023

За Біблією спочатку був створений чоловік, потім — жінка. Апостол Павло, коли говорить про сім’ю, наголошує на тому, що жінка повинна слухати свого чоловіка.  

712
17.03.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

3402
20.03.2023

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін сьогодні 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.  

195
15.03.2023

Група сенаторів США від обох партій тисне на главу Пентагону Ллойда Остіна з вимогою надати більше інформації про те, що потрібно для відправки винищувачів F-16 в Україну.  

392
10.03.2023

Головнокомандувач, командувачі напрямків доповідали щодо ситуації на передовій, загалом у захисті держави.

687
06.03.2023

Кабінет міністрів на своєму позачерговому засіданні 6 березня затвердив директора Національного антикорупційного бюро України.

883