Справа Руслана Коцаби

Івано-Франківський журналіст Руслан Коцаба «прославився» своїми сепаратистськими переконаннями і вчинками, коли після збройної агресії РФ на Донбасі називав війну громадянською, братовбивчою, їздив до донбаських сепаратистів і переконував громадськість, що там немає російських військ, а лише «місцеві хлопці, які хочуть жити окремо», називав АТО незаконним і т.п.

Свої думки він висловлював в інтерв’ю російським ЗМІ та навіть літав у Москву для участі в програмі на російському телебаченні. При цьому чоловік у відеозверненні до президента України Петра Порошенка виступав проти оголошеної мобілізації до ЗСУ у зв’язку із російською агресією на Донбасі, посилаючись на те, що той не оголосив воєнний стан. А його практичними діями стала агітація бойкотувати мобілізаційні процеси в Україні. Звичайно, що проросійські ЗМІ йому в цьому аплодували.

Івано-Франківська прокуратура звинуватила цього сепаратиста  у перешкоджанні ЗС України а також у державній зраді. Радник голови СБУ Маркіян Лубківський заявив, що під час затримання в Руслана Коцаби вилучено матеріали, які можуть вказувати на вчинення злочинів за інкримінованими йому статтями Кримінального кодексу. 12.05.2016 року  колегія суддів призначила журналісту покарання у вигляді трьох з половиною років позбавлення волі за перешкоджання діяльності Збройних сил України, але виправдала за звинуваченням у державній зраді. Коцабу взяли під арешт. 

Під час перебування за ґратами сепаратистський журналіст і блогер Руслан Коцаба став рупором проросійських сил в Україні, які на основі його справи обвинувачували владу в політичних репресіях. Його адвокатом тоді виступала проросійська пропагандистка і колаборантка, фігурантка бази «Миротворець» Тетяна Монтян, яка відома своїми проросійськими  українофобськими поглядами, підтримкою донбаських сепаратистів і регулярними виступами на російських пропагандистських каналах.

Ця особа заслуговує особливої уваги. Щоб зрозуміти, чому вона вирішила захищати Коцабу, слід звернутись до її висловів після поїздки до Луганська, де вона писала:

«Люди тут цілком нормальні, класні та притомні». З одним таким «класним і притомним» вона позує ось на цьому фото:

 

Це Олексій Мозговий,  лідер терористичних банд самопроголошеної ЛНР, командир бригади "Привид", який очолював захоплення СБУ у центрі Луганська.

Саме він передавав обласній владі ультиматум сепаратистів із вимогою проголосити "Луганську народну республіку". На його руках кров не лише українських солдат, але й і цивільних осіб. Тобто, це представник тих «хороших» хлопців, які за словами Коцаби «хочуть жити окремо».

12 серпня 2016 року на адресу українських прикордонників, під час нетривалого затримання в пункті пропуску на україно-польському кордоні Монтян заявила таке:

"…прийде Росія, і вас тут всіх повішає на телеграфних стовпах. І я цьому буду дуже-дуже рада. Так вам і треба, скотам ". 

Вона тоді була у супроводі донецького журналіста Володимира Бойка (на відео праворуч від неї), про якого трохи згодом. 

За даними слідства, Монтян виїхала у росію ще у 2021 році, відтоді вона постійно відвідує тимчасово окуповані райони Донецької та Луганської областей для підготовки пропагандистських сюжетів на користь кремлівського режиму.

10 лютого 2023 року СБУ повідомила про підозру Монтян за чотирма статтями Кримінального кодексу України:

  • ч. 3 ст. 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади);
  • ч. 1 та ч. 2 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України);
  • ч. 1 ст. 111-1 (колабораційна діяльність);
  • ч. 3 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф проти України, глорифікація її учасників).

Російським ЗМІ вона заявила наступне:

«На родину я смогу вернуться только верхом на российском танке». 

Медійну підтримку Коцабі у 2015 році надавав донецький журналіст, "джинсовий" критик будь-якої української влади Володимир Бойко, який у контексті захисту сепаратиста Коцаби, попри аналіз юридичних тонкощів справи, приплів туди і критику Порошенка з його Ліпецькою фабрикою і інші звинувачення української влади, а Коцабу називав політв’язнем.

Його "неупередженість" пояснюється дружбою і спільною роботою з колаборанткою Тетяною Монтян, з якою він у 2016 році перетинав україно-польський кордон. Більше інформації про цього журналіста тут: https://znaj.ua/dossier/529-volodimir-boyko-biografiya-kompromat-skandali

1.07.2016 р. Апеляційний суд Івано-Франківської області, розглядаючи підготовлену колаборанткою Тетяною Монтян апеляційну скаргу Руслана Коцаби, повністю виправдав Коцабу, і він вийшов на волю, продовжуючи антиукраїнську діяльність. Він регулярно брав участь у різних проросійських акціях, заходах опоблоковців, записував відеозвернення, виступав на проросійських телеканалах “112 Україна” та NewsOne, працював ведучим на “Першому незалежному”, який придбали працівники підсанкційних телеканалів нардепа від “ОПЗЖ” Тараса Козака і т.п.

У 2019 році Коцаба заснував "Український Рух Пацифістів", який відстоює права ухилянтів. Ця платформа також використовується для поширення фейків та чорної кремлівської пропаганди. 

У 2020-му році Нацрада з питань телебачення і радіомовлення оштрафувала ТОВ "Новини 24 години" на телеканалі NewsOne після таких висловлювань проросійського журналіста Коцаби, де про революцію гідності він сказав наступне:

«Незаконне збагачення було метою «євромайданівських бариг», а не якесь там примарне європейське майбутнє, НАТО, Євросоюз і т.ін. Відповідно, повсталий Донбас спробували підкорити за допомогою танків і авіаційних бомб.

Це правда, її нікуди дівати. Вона повинна бути озвучена саме тут, на рівні київському, київська влада повинна визнати, що використання Збройних сил проти мирного населення є злочином, на який не поширюються строки давності".

Проросійські побратими Коцаби, нардепи -“опоблоківці” Рабинович і Мураєв запросили Руслана на з’їзд новоствореної партії «Життя», де пропонували йому приєднатися до них.

Тим часом Вищий спеціалізований суд України 7 червня 2017 року скасував виправдувальний вирок Коцабі, ухвалений раніше апеляційним судом Івано-Франківщини, та призначив нове провадження в суді апеляційної інстанції. Причому на суді він знову заявляв, що війна на Донбасі є громадянською. Справу Коцаби поновили, а у 2019 році передали у Коломийський суд.

25 червня 2021р. на пероні залізничного вокзалу Івано-Франківська сепаратиста Коцабу облили зеленкою і закидали яйцями. Причетність до цієї акції заявили ВО “Тризуб” ім. Степана Бандери, “Карпатська Січ”, бійці 4-ї РС ДУК “Правий Сектор” та “Фрайкор”, яких він за прикладом своїх рашистських хазяїв назвав неонацистами:

https://www.facebook.com/watch/?v=410837247050949

У 2023 році Коцаба вирішив втекти за кордон. Оскільки він призовного віку і не мав права покидати Україну, використав обставину, за якою супроводжував на лікування свою матір з інвалідністю.  Таким чином він опинився у США, де приєднався до програми “Єднання заради України”, запровадженої під час війни для допомоги українським біженцям, при цьому з метою неповернення і ухиляння від суду намагався отримати статус політичного біженця і готувати документи для свого захисту у Європейський суд з прав людини.

У січні 2023 року Коцаба став учасником медведчуківського проросійського пропагадистського проєкту «Другая Украина», який веде свою діяльність передусім у російських соцмережах. З-за кордону Коцаба поширює рашистські фейки про те, що начебто в Україні процвітає неонацизм, ксенофобія, що війну нібито розв'язала не росія, а США, що пересічні американці не підтримують Україну, що повернення Києво-печерської лаври у власність держави є «захопленням» і т.п., а у його риториці присутні такі вислови як: «укрсучвлада», «диктатура", "українські гниди" і т.п.

Прокурор Івано-Франківської обласної прокуратури Олексій Безрукий тоді заявив, що на засіданні суду в Коломиї обвинувачення клопотатиме про оголошення Коцаби у розшук і його арешт.

У Коломийському міськрайонному суді на Івано-Франківщині відбулося засідання у справі Руслана Коцаби. Суддя Олександр Калинюк повідомив, що Генеральне консульство України в Нью-Йорку дозволило Коцабі взяти участь у судовому процесі в режимі онлайн-конференції, однак за повідомленням адвокатки Світлани Новицької він на засідання не з’явився через технічні причини, пов’язані з електронним ключем для підключення засідання.

Згодом його адвокатка подала клопотання, у якому повідомила, що не може брати участь у засіданнях, бо доглядає за хворою матір'ю. 14 липня 2023 року Коцаба нарешті вперше за майже рік свого перебування за кордоном, вийшов на онлайн-зв'язок під час судового засідання, де вимагав призначити адвокаткою російську колаборантку Тетяну Монтян, на що прокурор Олексій Безрукий пояснив, що

 "Сама Монтян Тетяна є підозрюваною за чотирма статтями. Три з них є тотожними з обвинуваченням Коцаби.

Це є повалення конституційного ладу і захоплення державної влади, посягання на територіальну цілісність України, колабораційна діяльність." 

На прохання обвинуваченого Руслана Коцаби, колегія суддів призначила наступне судове засідання на 31 серпня 2023 року, аби в ньому могла взяти участь захисниця Світлана Новицька.

Тим паче, що Тетяна Монтян не має можливості приїхати на судове засідання верхи на російському танку. 

Тим часом Міжнародне бюро миру, яке відноситься до міжнародного пацифістського руху, висунуло коцабський "Український Рух Пацифістів" на нобелівську премію миру, втім, слід зауважити, що це лише пропозиція кандидатур, до якої Нобелівський комітет не причетний. Висувати туди кандидатів можуть різні організації і будь-хто може бути висунутий на здобуття цієї премії, і це жодним чином не означає їхнього схвалення Нобелівським комітетом.

Наразі на Нобелівську премію миру за 2023 рік претендують 305 кандидатів, з яких 212 фізичних осіб та 93 організації, тож надії Коцаби з його "заслугами" у цьому напрямку швидше всього є примарними. 

Чим закінчиться справа Коцаби невідомо. Якщо обвинувачувальним вироком, то подібне може чекати і у справах його проросійських поплічників – Мураєва, Рабиновича, Шарія, Монтян та інших.


14.08.2023 Ярослав Івашин 3110
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5210 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1842 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4053 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3177 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7972 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20303 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

285

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

825

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1919

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2397
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

194
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

703
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

485
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18391
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

986
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1222 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6107 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23399 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

300
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

998 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1189 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

504