Рекорд, пандемія та скандали: події, які наповнили 2020 рік

2020 — рік, який людство на цю мить вважає найгіршим в сучасній історії. А все спричинив один підступний вірус, через який 11 березня ВООЗ офіційно оголосила пандемію коронавірусної хвороби у світі.

Однак, 2020 запам’ятався не лише пандемією. Тому вже традиційно наприкінці року ми підіб’ємо підсумки, спробуємо згадати головні події, якими жило Прикарпаття цього року.

А почнемо ми з приємного.


Рекорд в Івано-Франківську

Першого січня в Івано-Франківську встановили Рекорд України з виготовлення найбільшої кількості баношу. Понад тонну популярної гуцульської страви приготували на Вічевому майдані. Готували банош п'ять відомих шеф-кухарів. Розмішувати страву допомагали відомі стронгмени.

Загалом для приготування рекордної страви використали: 450 літрів молока, 60 упакувань масла, 240 кг сметани, 500 літрів води, 300 кг каші, 80 кг м'яса та 40 кг бринзи.


Коронавірус: з чого все почалось

Отже, перший офіційний випадок COVID-19 в Україні зареєстрували 3 березня в Чернівцях — сімейна пара повернулась з Італії через Румунію.

Пізніше, Кабінет Міністрів України оголосив карантин в Україні з 12 березня (Постанова Кабміну № 211), який передбачає припинення навчання у закладах освіти, скасування всіх масових заходів; закрито більшу частину КПП на кордоні.

Рішенням Уряду з полудня 18 березня в Україні припинили залізничні, авіа- та автобусні міжміські та міжобласні пасажирські перевезення, а також зупинили метрополітен; обмежили роботу торгівельних і інших закладів, окрім продуктових і аптечних точок.

На Прикарпатті перший випадок зафіксували 19 березня у 56-річної мешканки Івано-Франківська. Жінка померла 17 березня, ще до отримання результатів аналізу на COVID-19.

Прикарпатці жили в ізоляції до травня, поки Кабмін не прийняв рішення послабити карантин та зробити його адаптивним.

До того все було закритим: ресторани працювали на виніс, школярі та студенти перейшли на дистанційне навчання, до якого більшість українських закладів освіти були не готові.

На початку епідемії в Україні велика кількість людей не вірили в існування вірусу, адже на той момент тема коронавірусу була найпопулярнішою для обговорення. Дехто скористався ситуацією та почав спекулювати та «доводити» різними теоріями штучне походження вірусу.

Варто нагадати, що на цей момент немає жодних даних, які б підтвердили правдивість цих чуток, адже вчені досі шукають причину виникнення даного вірусу.

Трохи відійдемо від даної теми та згадаємо про стихію, наслідки якої ліквідовують досі.


Червнева повінь

Внаслідок інтенсивних опадів річки західних регіонів України, зокрема, Дністра, Прута, Черемошів, Бистриці почали виходити з берегів. Вода руйнувала все, що траплялось на її шляху: мости, дороги, домівки.

Пік паводку припав на 23—27 червня, його вважають найбільшим в історії Західної України за останні 60 років. Загальні збитки від повені оцінили на суму 3–4 млрд гривень.

У вівторок, 23 червня, через погіршення погодних умов на Прикарпатті й Буковині оголосили «червоний» рівень небезпеки. Унаслідок потужних злив гірські річки в Карпатах завдали шкоди місцевим дорогам.

На Івано-Франківщині річка Дністер затопила місто Галич, зокрема, й районну лікарню в місті, де лікують хворих на коронавірусну інфекцію. Через паводок в Яремчі стався обвал дороги, який зруйнував головний водопровід, у зв'язку з чим місто залишилося без водопостачання.

Стихія затопила понад 10 тисяч житлових будинків на Прикарпатті.

Загалом в Івано-Франківській області зруйновано 110 км автодоріг, 1 850 м берегоукріплень та 90 мостів. В Івано-Франківській, Львівській та Чернівецькій областях пошкоджено 429,7 км автодоріг та 130 мостів. Порушено транспортне сполучення із 34 населеними пунктами.

В Івано-Франківській області загинуло три людини від стихії. Одна – зникла безвісти.

У ДСНС заявили, що роботи з відновлення найнеобхідніших об'єктів триватимуть близько десяти днів, також день-два будуть тривати роботи у Верховинському районі на Івано-Франківщині. Для ліквідації наслідків залучили 1,5 тисячі нацгвардійців і рятувальників.

На ліквідацію наслідків паводків Кабмін виділив понад 480 млн грн, через які на Прикарпатті розгорівся скандал. 


Місцеві вибори 2020

Місцеві вибори 2020 значно відрізнялися від попередніх, адже Україна проходила останній етап децентралізації. Крім того, на час виборів пандемія не вщухла – навпаки експерти обіцяли другу хвилю COVID-19, на цей раз масштабнішу.

За традицією політичні сили вдавалися до всіх можливих видів піару, ОПОРа фіксувала порушення різного роду, на кшталт піар за державні кошти, кошти міського бюджету і тому подібне.

На Прикарпатті у лідерах була політсила «Свобода», яка отримала монобільшість в Івано-Франківській міській раді. Партія представлена 28 депутатами, це 65% складу ради. У ЄС — 10 депутатів, або 25% складу ради, а ВО “Батьківщина” завело у раду чотирьох депутатів, як і в попередньому скликанні — це 10% складу ради.

Івано-Франківську обласну раду восьмого демократичного скликання представляють шість політичних сил – «Свобода», «За майбутнє», «Європейська солідарність», «Батьківщина», «Слуга народу» та «Платформа громад».

На першій сесії міської ради Руслан Марцінків збільшив кількість заступників – їх у міського голови тепер десять.

Що ж до самого дня виборів, то він відзначився курйозами: спостерігач з ножем, напад на кандидата, незаконне заповнення бюлетенів, п’яні дебоші та багато іншого.


Коронавірус: друга хвиля

Як і очікувалося, після виборів швидкість поширення вірусу зростала з кожним днем. У лабораторіях областей фіксували рекорд за рекордом. Лікарні були переповнені: людей розміщували у коридорах, їдальнях, шукали додаткові місця в інших медзакладах. Кисню і медикаментів також не вистачало.

У порівнянні з червневими показниками, коли за добу в країні фіксували 5-6 тисяч випадків, у жовтні та листопаді фіксували щодня від 10 до 15 тисяч випадків. Треба було щось робити, якось розірвати ланцюг поширення вірусу, тому Кабмін вирішив ввести так званий карантин вихідного дня – закритими мали бути всі заклади громадського харчування та розважальні заклади.

Україну накрила хвиля протестів рестораторів. Вони пікетували ОДА, поліцію, Верховну Раду. Їхньою вимогою було одне – скасувати обмеження, які заберуть у них останній прибуток, який зазнав значних збитків під час попереднього локдауну.

Крім того, деякі міські голови виступили проти – серед них був і міський голова Івано-Франківська. Він вирішив піти проти обмежень та закликав рестораторів не закриватися, оскільки міська влада надасть їм юридичну підтримку. Втім, не всі наважилися йти проти влади, інших же штрафувала поліція.

Вже наступного тижня очільник міста передумав та оголосив, що карантин вихідного дня все ж таки буде.

Другого грудня Кабмін скасував карантин вихідного дня, адже кількість нових хворих почала зменшуватись. Хтось каже, що вірус збавляє темп, хтось що надходить мало зразків на аналізи, адже часом хворіють сім’ями, однак цей факт приховують та не йдуть на тестування (часто через його ціну).

Однак, після цього почали говорити про повторний локдаун, адже незабаром новорічно-різдвяні свята, а, отже, радіти зарано через можливість повторення жовтневого сценарію. Поки Уряд розробляв план, з’являлися різні дати, а люди обурювалися – знову обмеження, черговий удар «по кишені» малого та середнього бізнесу й економіці загалом.

Попри це, посиленому карантину бути – він чекає нас вже в наступному році.


Цей рік і справді був не найкращим, однак з часом ми звикли до пандемії та поступово адаптовуємося до нового життя. Вчені впевнені – після закінчення пандемії світ зміниться. Стане нам від того краще чи гірше, поки не відомо, однак навіть у складні часи у нашому житті є моменти, які змушують не зупинятись і рухатись далі. Ці миті зігрівають нас та дають наснаги продовжувати боротися за краще майбутнє. Сподіваємося, наступний рік принесе нам усім набагато більше приємних миттєвостей.


Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

10736 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1311
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

674
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5814
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1583
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1440

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

515

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1327

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1156

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1056
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

405
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

493
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1436
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

479
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

745
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5790
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

514
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

371
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

690 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1136
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

993