Від тисяч відвідувачів до порожніх залів: як франківські ресторани впоралися із карантинним стрес-тестом

«У нас немає вільних місць! Столики тільки за бронюванням! Вибачте, щоб присісти Вам доведеться зачекати!» - вже понад два місяці ці, раніше щоденні, фрази ніхто не говорить. А все через карантин.

З березня місяця ресторани, кав’ярні та бари опинилися в ситуації, коли кількість відвідувачів скоротилася з кількох тисяч до нуля. Люди без роботи, ресторатори рахують збитки, а любителі смачно поїсти та відпочити, роблять це у себе на кухні.

Вже сьогодні заклади громадського харчування відкриють двері для відвідувачів. Та не всі ресторатори змогли пройти карантинний стрес-тест.

Що відбулося із ресторанами в Івано-Франківську? Чи змогли вони втриматися на плаву? Як налаштовані працювати далі? Про це Фіртка розпитала у франківських власників ресторанного бізнесу.


Андрій Кодак, заступник директора мережі "Сім'я ресторанів "Лейбова гора"

Чи вдалося «Сім'ї ресторанів Лейбова гора» зберегти всі свої заклади? Як карантин вплинув на бізнес?

Нам вдалося наразі втримати всі наші заклади і якщо все швидко відновиться, то ми зможемо успішно працювати. Зараз ми не працюємо на прибуток, важливо втримати людей та зберегти ті напрацювання, на які витратили не один рік до цього.

Як реорганізували команду - що відбулося з вашими працівниками?

За два місяці ми не звільнили жодного працівника. У нас є частина людей, які сьогодні й самі не бажають виходити на роботу і ті, які хочуть працювати. Тому між працівниками ми намагаємося робити «здорову» ротацію, щоб всі по трошки працювали. Зрозуміло, що зараз не можливо заробити таких грошей, як раніше, але все ж таки хоч щось буде йти людям у зарплату відповідно до днів, у які вони виходили. Ми жодних ставок їм не врізали, але фактично кількість робочого часу зменшилася.

У якому режимі працюють заклади під час карантину? Чи вдалося знайти варіанти хоча б якось заробляти у період карантину і на скільки відсотків це покриває витрати?

«Перше-друге» та «Шеф клуб» працювали у режимі доставки постійно, так продовжують робити і зараз. «Кавоварка» працювала у режимі «навиніс». Ми вже відкрили літній майданчик на «Перше-друге», «Шеф клуб» та чарочної «Артур Бернс». «Брамборак» закритий, там ми плануємо відкрити новий заклад. «Лейбова гора» теж не працює.

Що ж до заробітків, то вони коливаються на позначці нуля та легенького мінуса.

Очікуєте на допомогу від держави?

Однозначно "ні", у таке чудо я не вірю! Забрали частинку податків, але це незначні суми, які не відіграють великої ролі. У нас дуже багато персоналу і податки за працівників все одно потрібно сплачувати.

Як ставитеся до нових умов роботи, які хочуть запровадити для працівників ресторанів?

У нас вже весь персонал "пристосований", адже ми не повністю закривалися під час карантину. Рукавички, маски, дезінфектори, температурний скринінг, дотримання дистанції - це все вже ввійшло у звичку. Всі ці вимоги та норми стали буденними і ні в кого немає проблем із їх виконанням та дотриманням. Це було, є і буде, ми дотримуватимемося всіх правил, поки їх не скасують.

Скільки часу потрібно, щоб ресторанний бізнес відновив свою роботу до того рівня, який був раніше, до карантину.

Все залежить від того, наскільки довго затягнуться ці карантинні обмеження. Після їх повного скасування звичайно потрібен буде ще свого роду «буферний період», щоб відновити довіру людей. Адже не секрет, що люди поділилися, умовно кажучи на три групи: фанатики, які надзвичайно бояться коронавірусу; ті, хто побоюється захворювання, але не впадають у паніку, такі собі середнячки та скептики, які не вірять у всі ті речі, які відбуваються зараз у світі. І коли знову люди повернутися до нормального ритму життя та будуть без остраху відвідувати ресторани та їдальні, тоді ми зможемо говорити про якісь прогнози та аналізувати ситуацію.


Маргарита Бойко, генеральна директорка фірми “Надія”

Як карантин вплинув на ваш ресторанний бізнес?

Як і усі колеги даної сфери послуг ми були вимушені тимчасово зачинитись. Багато замовлень ми змогли перенести на кращі часи (весілля, дні народження, хрестини). Нам приємно, що гості не скасували свої урочисті події, а погодились чекати, щоб все одно відзначити їх у нас. Але в будь-якій ситуації можна знайти позитив - карантин дозволив нам провести деякі ремонтні роботи, покращити, удосконалити технології, скласти нові меню. Наприклад, за час карантину ми розробили лінійку морозива власного виробництва NADIYA GELATO, виключно з натуральних продуктів. Морозиво вже представлено в магазинах "Делікатес" в скляних герметичних банках, а після карантину родзинкою стане відвідання лабораторії морозива з дегустацією на місці.

Як реорганізували команду - що відбулося з Вашими працівниками?

Під час карантину ми були постійно на зв’язку з нашими працівниками, підтримували їх морально, спілкувалися в режимі онлайн, ділилися ідеями. Значну увагу приділили саморозвитку та вдосконаленню, вивчали нові рецепти.

У якому режимі працював заклад під час карантину? Чи вдалося знайти варіанти хоча б якось заробляти?

Ми активно розвивали наш інтернет-магазин доставки їжі та продуктів – www.delikates.ua, який став дуже популярним серед франківчан. Частина працівників ресторану була залучена до роботи в інтернет-магазині та працювала на доставці. У даний час вже працює затишна літня тераса ресторану “Надія”, поруч розташований дитячий майданчик для маленьких відвідувачів, це створює атмосферу пікніка серед міста, за якою люди дуже скучили. Ми втратили дуже багато, фінансово, морально, але не втратили надію, що ситуація скоро зміниться на краще.

Чи очікуєте на допомогу від держави? Як ставитеся до нових умов роботи, які хочуть запровадити для працівників ресторанів?

Ми позитивно сприйняли вимоги щодо організації роботи ресторанів під час виходу з карантину, адже безпека гостей і персоналу понад усе! Дотримуємося максимально безпечних умов обслуговування гостей на літній терасі ресторану “Надія” - столики розміщені на відстані більше 2 м один від одного, кухарі та офіціанти працюють в масках та рукавичках, при вході стоять дезінфектори, проводиться скринінг температури в працівників та гостей закладу. Будь-яку рекомендацію чи підтримку від держави приймемо з вдячністю.

Скільки часу потрібно щоб ресторанний бізнес відновив свою роботу?

Теперішні обставини не вічні, ми переможемо їх і скоро разом повернемось до звичного життя, здоровими і повними сил. Останнім часом класичні ресторани і кафе замінила доставка їжі. І тут питання, чи зголоднілий світ після пандемії відновить інтерес до класичного методу споживання їжі в ресторані, з атмосферою, розвагами, соціалізацією? Думаю, що так. Тоді стане можливим, за рік, максимум два, надолужити втрачене. Якими стануть після пандемічні тренди в ресторанному бізнесі, час покаже.


Також, Фіртка знайшла сміливця, який наважився запустити ресторан у час карантину.

Денис Кирилів, власник закладу SushiWok

Як карантин вплинув на ваш ресторанний бізнес?

Ми відкрилися 14 травня, тому не можу сказати, як карантин вплинув на наш ресторанний бізнес, бо не працювали до карантину. На жаль, відкриття в умовах карантину відбудеться без можливості скуштувати наші смачні роли та вок всередині закладу.

Тому, для нас однією з негативних сторін карантину є те, що клієнти не мають можливості розташуватися всередині і провести час в нашому новому та затишному кафе.

Як організували роботу команди?

Проблем з набором персоналу в принципі не було, оскільки на цей час дуже сприятлива ситуація щодо підбору персоналу.

У якому режимі працював заклад під час карантину і чи вдалося хоч щось заробити?

Ми відкрились якраз саме на доставку та самовиніс, замовлення приймали через сайт мережі Sushiwok.ua, додаток чи у телефонному режимі.

На скільки це покриває витрати наразі складно сказати, оскільки працюємо менш як місяць.

Чи очікуєте на допомогу від держави? Як ставитеся до нових умов роботи, які хочуть запровадити для працівників ресторанів?

Ні, не очікуємо на допомогу від держави. До нових умов роботи в принципі ставимося адекватно, оскільки одразу після відкриття працюємо за всіма європейськими стандартами поводження з продуктами харчування та клієнтами.

Скільки часу потрібно, щоб ресторанний бізнес відновив свою роботу?

На цей момент, враховуючи в якому стані ресторанний бізнес, не раніше жовтня-листопада місяця.


Сподіваємося, що вже скоро ресторатори забудуть про карантин, як про страшний сон, а відвідувачі зможуть насолоджуватися своїми улюбленими стравами та розслабитися у комфортній атмосфері.


Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1888
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1824
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1823
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5371 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2118 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1482

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

690

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

746

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

939

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

974
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1723
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3638
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10216
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26092
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10143 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7681
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

866
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1368
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

351
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1244
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

841
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

1045