Про занапащення «Viribus Unitis»

1 листопада 1918 року в порту міста Пула – головній базі австро-угорських військово-морських сил – два італійських інженера-терориста потопили військовий корабель «Viribus Unitis» і ще одне менше судно під назвою «Wien».

Деталі цієї історії є символічними і були б повчальними, якби люди вміли вчитися на помилках. Потоплений корабель носив у собі кілька-ступеневу символіку: по-перше, це був адміральський корабель і гордість австрійського флоту; по-друге, в його назві було закладено головне гасло всієї монархії – «Спільними зусиллями»; по-третє, на його борту по Адріатиці перевозили на батьківщину тіла вбитих у Сараєві престолонаслідника Франца Фердинанда та його дружини.

Італійський журналіст і письменник Паоло Руміз описує цікавий момент з цієї драматичної історії. Отже, італійських терористів після того, як вони поставили дві міни з часовим механізмом, побачили, затримали і привели на борт корабля.

Там, до їхнього здивування, практично всі говорили італійською, бо були моряками зі східного адріатичного побережжя, тобто далматинцями, істрійцями, словенцями і т.д. Більш того, всі раділи, бо як виявилося, напередодні останній австро-угорський імператор Карл І передав всі кораблі цісарсько-королівського флоту в розпорядження новоствореній і ніким не визнаній державі Словенців, Хорватів і Сербів (Держава СХС).

Дізнавшись про це, італійці почали вигукувати, щоб всі негайно покинули судно, бо воно заміноване, але ніхто не хотів їм вірити, а навіть – їх слухати. За якусь мить до запланованого вибуху італійці панічно скочили з борту в воду і тоді за ними почали скакати матроси. На кораблі залишився тільки новопризначений адмірал ВМС Держави СХС – Янко Вуковіч Подкапельський.

Однак, щось пішло не так і зазначений час міни не вибухнули. Тож, подолавши паніку, матроси почали повертатися на судно. І тоді вибухнула одна з мін, яка потопила адміральський корабель, разом з адміралом та багатьма матросами – майже виключно слов’янами, бо неслов’яни були звільнені у запас і відправлені домів. Друга міна, віднесена течією трохи далі, підірвалася під судном «Wien», теж забираючи життя якоїсь кількості моряків.

Як каже сучасний хорватський історик Дарко Дуковський, новоствореній Народній раді СХС у Пулі присягнули на вірність солдати і матроси не лише південно-слов’янського походження, але й «чеського, польського, румунського і українського» (йдеться, зрозуміло, про галичан, а не про російських українців). Саме вони і пішли на дно разом з кораблями старої Імперії.

Ну от – це один з прикладів того, як руйнувалась Монархія, як пішли на дно її головні символи – ім’я Столиці, шляхетне гасло і гордість ц-к ВСМ.


02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

1439
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

936
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1297
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

4634 14
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

3373
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

7561 7

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

146

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

375

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

698

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

508
01.11.2024

У наші дні вуглеводи є "ворогом", а деякі "експерти" пропагують продукти з високим вмістом жирів. Якщо у вас високий кров'яний тиск, то не обов'язково жертвувати вуглеводами.  

449
25.10.2024

Суші — це не просто їжа, це справжня філософія, яка об'єднує смак, естетику та майстерність. З давніх часів японці вважали суші витвором мистецтва, і сьогодні цей кулінарний шедевр завойовує все більше шанувальників по всьому світу.  

563
23.10.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

17587
04.11.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1358
31.10.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

8930 4
26.10.2024

Гелловін відзначають 31 жовтня. Це свято передує Дню всіх святих, який відзначають 1 листопада.  

8399 1
23.10.2024

Після початку повномасштабної війни з росією капеланська служба стала невіддільною частиною Збройних Сил України.  

819
04.11.2024

Фільм "Медовий місяць" режисерки Жанни Озірної здобув Ґран-прі на 53 Київському міжнародному кінофестивалі "Молодість" і приніс авторці почесну статуетку "Скіфський олень".

332
05.11.2024

Шестеро громадян Діксвіл Нотча, віддаленого некорпорованого містечка в північній частині штату Нью-Гемпшир, віддали свої голоси на виборах президента США на дільниці опівночі.

277
30.10.2024

Верховна Рада 29 жовтня ухвалила в цілому законопроєкт №11225 щодо вдосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи.  

1055
29.10.2024

Поїздка генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша в Казань на зібрання лідерів БРІКС викликала бурхливу критику з боку України та її союзників.  

756
25.10.2024

У Східному регіоні частки тих, хто з цим хоче, і тих, хто не хоче перемовин, статистично значуще не відрізняються від інших регіонів (відповідно 39% і 43%).  

753