Президентські вибори: другий фронт

Протягом останніх місяців одразу кілька потенційних претендентів на найвищий пост в державі зосередились виключно на осінній парламентській кампанії. Відсутність активної участі політичного суб’єкта в президентських виборах не означає нівеляції будь-якого впливу на них. Швидше навпаки – це відкриття вже зараз другого, на перший погляд невидимого поля гри.


Нерозкладений пасьянс

 Підтримка міським головою Львова та лідером «Самопомочі» Андрієм Садовим Анатолія Гриценка не означає розкладеного пасьянсу, бо карти тут отримали троє.

Ще два місяці тому представники розстроєного демократичного кандидата домовлялись про об’єднання зусиль на президентських виборах. Однак потім Вакарчук здійснив круте піке: не тільки прийняв рішення не балотуватись, а й заявив, що не планує підтримувати жодного з претендентів.

Для Гриценка альянс з Садовим – це тільки половина кампанії, яка апріорі програна без голосів прихильників співака. В цій ситуації лідер «Громадянської позиції» обрав розпорошення ресурсів (яких у нього не так багато) в боротьбі за примарне третє місце президентської гонки, сподіваючись на гідний заділ до осені.

Святослав Вакарчук, оцінивши ситуацію, вірогідно вирішив, що до президентських виборів він не готовий. Поганий результат екстраполюється на парламентські та місцеві вибори, а гіпотетичний поганий результат політика з шлейфом минулого, якого підтримав в першому турі, вдарить по тобі з подвійною силою. Особливо якщо ти новачок у політиці.

Про це може не турбуватись хіба Андрій Садовий, особистий рейтинг якого нижчий, ніж рейтинг його «Самопомочі».

Відтак Святослав Вакарчук обрав зосередитись на нарощенні рейтингу та роботі на захист майбутнього парламентського результату завдяки формуванню команди та підтримці місцевих еліт, круглі столи з якими ще з минулої осені активно організовувались по країні.

Непідтримка Вакарчуком Анатолія Гриценка, означатиме відсутність координації на виборчих дільницях представників політсил кандидатів восени. А для Гриценка – це неотримання вже зараз великої кількості молодих волонтерів – спостерігачів та агітаторів, яких легко мобілізує Вакарчук з числа своїх прихильників.

Маневри Яценюка

Активну парламентську кампанію розпочав Арсеній Яценюк. Деякі його білборди з соціально-мотиваційними закликами стали приємним відкриттям українського політичного сезону. Однак в іншому Яценюк видався неоригінальним - наголошуючи на досягненнях свого уряду чотирьохрічної давності.

Пікантності такій активній інформаційній кампанії екс-прем’єра додає те, що він грає по-суті на одному електоральному полі з Порошенком. Можливо, метою є нарощення рейтингу, щоб було з чим згодом йти до Петра Порошенка вже перед другим туром (якщо туди вийде Порошенко). Без координації з БПП результат «Народного фронту» на парламентських виборах 2014 року був би гіршим, аніж здобуті 22 відсотки підтримки українських виборців.

 З іншого боку, підтримка Порошенка зараз - це ризикований варіант в разі невиходу чинного гаранта в другий тур. В такому разі це камінь на шиї екс-прем’єра, якого виборці почали поволі забувати. Напевно, тому Яценюк зараз робить заяви про різні політичні шляхи з президентом, паралельно сподіваючись на домовленості Арсена Авакова з Юлією Тимошенко.

Якщо його карта зіграє в публічному полі на президентських виборах, то не раніше другого туру.

В тіні Президента

 Жодна відкрита соціологія зараз не включає чинного прем’єра Володимира Гройсмана. Однак, в закритих партійних соціологіях, політична сила прем’єра вже присутня.

Гадаю, остаточне рішення щодо подальшої політичної кар’єри Володимир Гройсман зробить не раніше першого туру президентської виборчої кампанії. Можливо, тоді з'являться умови для відкритого просування власного політичного бренда.

Вже зараз Володимир Гройсман має те, чого позбавлений Святослав Вакарчук, Анатолій Гриценко та Андрій Садовий  – підтримку місцевих еліт та владну виконавчу вертикаль, яка відіграє провідне значення у виборах. Вплив на цю вертикаль Гройсман не може віддати жодному непровладному кандидату в президенти. Та й сенсу робити це зараз жодного.

 Проте довгі роки перебування у владному інкубаторі, можуть зробити перші самостійні політичні кроки Гройсмана дещо болючими, особливо якщо процес активного політичного позиціонування затягнеться.

Не кандидуючи на президентських виборах, згадані політики чинять опосередкований вплив на результат президентської гонки, яка завдяки цьому видозмінюється та набуває дещо інших форм.


29.03.2019 Кедик Василь 18347
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

980
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

543
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

906
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1953
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3470
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2369 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

733

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

636

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

608

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10270
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1115
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5171
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

920
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2724
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1123
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

313
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

637
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

548
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

607
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

956 2