Перші в Україні: басейн ІФНМУ реконструюють для реабілітації військових (ФОТО)

Басейн Івано-Франківського національного медичного університету планують використати для надання реабілітаційних послуг пораненим військовим.

Він стане першим закладом в системі МОЗ, який має свій басейн та який залучать для відновлення здоров'я українських бійців.

Наразі цей об'єкт планують реконструювати. Так, п'ятого вересня 2023 року на ці роботи отримали погодження від Міністерства охорони здоров'я. Комплекс буде підлаштований до вимог безбар'єрності та інклюзії.

Про плани реконструкції журналістці Фіртки розповів в.о. ректора ІФНМУ — Микола Островський.

"Ми хочемо залучити підіймачі, які допомагатимуть опускати та підіймати захисників з площі басейну. Також тут зроблять відповідні ліфти зовні, необхідні пандуси та й в цілому проведуть реконструкцію басейна.

У наших планах відключення від центрального енергоносія, запуск індивідуального опалення різної векторності, щоб люди користувалися басейном не епізодично під час опалювального сезону, а нон-стоп впродовж 365 днів на рік могли тут реабілітуватися.

Плануємо також заключити прямі угоди між лікувально-профілактичними закладами області, які надають допомогу нашим силам опору, і відповідно медичним університетом для того, щоб це було ще дієвіше.

Ми докладемо максимум зусиль, аби змінити на краще якість життя наших героїв, бо зі щирим серцем хочемо допомогти їм", — зазначив Островський.

До слова, площа комплексу басейну — 306 квадратних метрів.


Чим саме особливий басейн ІФНМУ?


Є два басейни, що у власності медичних університетів: один у Дніпровському державному медичному університеті, але він відкритий, ще один - у нас. І там, і тут можна організовувати таку реабілітацію.

Ідея прийшла під час розмови між представниками ІФНМУ та міністром охорони здоров'я — Віктором Ляшком. Нам випала честь бути першими.

В цілому в державі такий досвід має ще Вінниця. Там теж використовують басейн для потреб водної реабілітації учасників ЗСУ, але їхній басейн перебуває в муніципальній власності, а наш - в полі зору МОЗ, балансоутримувачем якого є університет.

Ми єдині у своїй думці від міністра до виконувачів обов'язків ректора та генеральних директорів лікувально-профілактичних заходів в області. Нам це потрібно.


Яка вартість проєкту і звідки братимете гроші?


Вартість проєкту поки невідома, адже потрібні певні процедури та замовлення проєктно-кошторисної документації. Плануємо залучати кошти університету в міру наших можливостей, не роблячи загрози для стабільного фінансового життя закладу.

Також залучатимемо кошти, які надходять в нашу державу для належного рівня реабілітаційних послуг.

У погодженні міністра чітко написано, що ми вже в праві розпочати реконструкцію басейну на території спорткомплексу, але будь-які дії мають бути послідовними.


Чи ставите собі якісь дедлайни?


Швидкість — наше завдання. Всі ми були на морі чи біля річки, і розуміємо, що стан людини біля води змінюється. І я прикладу максимум зусиль, щоб настрій та емоції наших захисників тут також були тільки позитивні; щоб покращилося не лише їхнє фізичне здоров'я, але й ментальне. 

Відповідно хочемо максимально швидко над цим працювати. Скажімо, якщо вдасться зробити проєкт на кошторисну документацію впродовж 2-3 місяців, то це буде дуже швидко. Бо, як правило, цей етап робіт триває вдвічі довше.

Будемо ці моменти проговорювати та просити, щоб нам допомогли. Ціни не знаю, але думаю, що буде оголошена своєрідна тендерна пропозиція. Ми працюватимемо на те, щоб зекономити. Я думаю, що до цього всі з розумінням віднесуться, бо ми робимо велике благо.

Словом, до отримання проєктно-кошторисної документації дедлайнів не ставимо, але, знову ж таки, ми й самі максимально зацікавлені в прискоренні цього процесу.


Реабілітаційний центр буде передбачений виключно для ЗСУ?


Ні, ми хочемо зробити так, щоб мали доступ і наші студенти, і викладачі, і в цілому всі, хто хоче оздоровитися чи потренуватися. Цей проєкт важливий не лише зараз під час війни, він буде потрібний й після перемоги, коли наші воїни повернуться з фронту.

Але нам зараз треба дбати й про молодь та її здоровий спосіб життя.


Реабілітація стосуватиметься лише басейну чи, можливо, ще якісь види?


Буде більше проєктів, ніж басейн. У нас є надзвичайно потужні клінічні бази із відповідними фахівцями з боку ІФНМУ. Відтак, тут буде водна реабілітація.

Самі розумієте, скільки коштує побудувати басейн з нуля, а тут він вже є. Які саме види реабілітації будуть — ці речі поки розробляємо. Все залежить від того, як нам вдасться облаштувати басейн: яка тут буде апаратура, устаткування та тренажери.

Не тільки наші бійці зможуть тут реабілітуватися, але й інші люди, які потребують допомоги, адже будуть комплексні процедури, бо є і масажні кабінети, і відповідні кабінети з підготовки до та після занурення. Повірте мені, буде якісно.


Хто тут працюватиме? Чи вистачатиме вже наявних кадрів?


У нас є штат, який закріплений за спорткомплексом. Наша мета — щоб цей басейн працював цілорічно. Працівників, які тут є, нам достатньо.

Реконструкцію провести дорого, але ціна й ефективність не зіставні. Будь-яке добро, яке ми зробимо для людей, повертається сторицею.

Тут не питання коштів, і на це ми дуже розраховуємо щодо підтримки людей, які можуть стати благодійниками. Можливо, проведемо якийсь аукціон. Придумаємо щось таке, щоб залучити максимально коштів від людей з добрим серцем.


Чи думали стосовно того, аби залучити міжнародних інвесторів?


Нам потрібен дозвіл. У мене є керівник, і це міністр охорони здоров'я. Я можу багато про що мріяти, але мені необхідні погодження.

Побачимо, у цьому випадку мрія міністра збігається з моєю і ми дуже щасливі, що нам вдасться реалізувати цей проєкт.


Фіртка також поспілкувалася на цю тему й з Володимиром Левком, завідувачем кафедри фізичного виховання, спортивної медицини та ерготерапії ІФНМУ.


Станом на сьогодні басейн не працює. Розкажіть, скільки часу так триває й в цілому його історію.


Басейн не діє через об'єктивні причини вже три роки: спочатку два роки через ковідний карантин, тепер - через повномасштабну війну. Ми не можемо зараз його використовувати через обмеження світла, тепла і зокрема через відсутність теплої води. Ще й повітряні тривоги унеможливлюють роботу.

Найбільша проблема — все-таки відсутність теплої води, яка подається лише з міського теплокомуненерго. Басейн раніше працював лише з осені по весну. До речі, зведений він у 1990 році, тоді було вигідніше працювати, адже всі комунальні послуги були дешеві.

У 2019 році проламалося дно басейну — це було найгірше для нас. Воно просто тріснуло і відповідно протікала вода. Після цієї ситуації басейн закрили й провели детальну реконструкцію: поміняли стінки басейну, змінили й карабіни на нержавійку, змінили тумбочки й так далі. Все це зроблено для наших студентів і працівників.

Наші діти тут тренувалися, брали участь в змаганнях і стабільно займали 3-4 місця. Тут навіть була обласна студентська універсіада і наші студенти вперше зайняли перше місце.

Ми для них поміняли душові, зробили роздягальні, для кожного відвідувача є окрема шафка для зберігання речей. На жаль, такі обставини сьогодні, що працювати не можемо. Але задум щодо реабілітації — надзвичайно хороша ідея і головне — актуальна.

Ми хотіли відновлювати роботу в січні 2022 року, якраз після різдвяних свят. Але в лютому почалася повномасштабна війна, тому всі плани знову скасували. Ще пів року ми потримали воду у басейні, і були вимушені злити її, залишили лише певну кількість для того, щоб не засихав бетон, стінки й щоб плитка не тріскала, бо вона повинна бути завжди у воді.


Тобто ви зробили повну реконструкцію у 2019 році, а зараз що ще потрібно доробити?


Тут слід доробити лише інклюзивну доступність, зокрема від входу до води й назад.

Ми розуміємо, що пацієнти будуть різні: на інвалідних візках, на милицях й так далі. Мусимо також для них зробити окремі вбиральні та душові. Треба подбати про їхній комфорт. Бо приміщення маємо, але треба його вдосконалити.


А який взагалі колектив спорткомплексу?


Викладачів у нас скоротили. Було 25 осіб, залишилося вісім.


А скільки треба працівників, щоб обслуговувати такий басейн?


Я думаю, що скільки буде потрібно — ми зможемо прийняти. Гадаю, до нас також приїжджатимуть пацієнти й з інших областей.


Такий проєкт також дасть змогу підвищити рівень підготовки фахівців з фізичної терапії, ерготерапії в плані педагогічного процесу, адже саме вони у своїй подальшій професійній діяльності будуть проводити реабілітацію пацієнтів.

З таким досвідом випускники ІФНМУ спеціальності "Фізична терапія, ерготерапія" стануть більш конкурентними на ринку праці.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


24.10.2023 Тіна Любчик 5242
Коментарі ()

08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

1875 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

1259
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

5046
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

14439 7
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

3418 1
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

3241

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

1071

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

2431

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

2384

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

2936
14.06.2024

Причин швидкого набору ваги може бути багато. Це може бути спричинене зміною способу життя або ж вказувати на серйозні проблеми зі здоровʼям.

199
08.06.2024

У Богородчанах на Івано-Франківщині з вересня 2024 року відновить роботу місцеве тепличне господарство, що простоювало вісім років.

1362
04.06.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

1137
13.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

616
09.06.2024

Війна змусила багатьох замислитись, чому Бог допускає таку страшну ситуацію в Україні?  

530
04.06.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

872
01.06.2024

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком. Так, священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

841
13.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

21810
12.06.2024

Більшість українців — 63% — вважають, що критика окремих дій влади має бути або бути в конструктивних рамках, які б не розхитували ситуацію в країні (50%).  

356 1
08.06.2024

Більшість українців віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

822 1
04.06.2024

Питання розбудови демократичних інституцій залишається одним із пріоритетів для українців. Адже понад 90% громадян віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

625
29.05.2024

"Українська правда" дослідила, як Офіс президента України впливає на інформаційну політику медіа, зокрема через інформаційне агентство "Укрінформ".  

1092