Майдан – революція середнього класу

 

Коли публіцисти, політтехнологи чи політики пробують пояснити, чому в Україні один за одним відбуваютьсясплески політичної активності – Майдани - то як правило згадують про те, що Україна дуже різноманітна. Так –Україна достатньо різноманітна.

Проте не настільки, щоб це призводило до її розвалу.

Дехто наївно пробує пояснити ці сплески політичної активності інспіраціями з-за кордону. Однак зовнішніхвпливів замало, щоб вкотре виводити на Майдани мільйони людей. Має бути внутрішня мотивація.

Дехто все зводить до цивілізаційних, культурних і мовних мотивацій. Вони важливі, однак не достатні.

Цієї ночі я їхав з Києва до Львова – повертався з чергового півмільйонного мітингу. Від Києва до Львова, Ужгорода, Рівного, Луцька плила суцільна ріка тойот, ауді, паджеро та хонд. Буржуазія чи, якщо хочете, середнійклас повертався з революції. Поки-що. Багато з них були на барикадах тижнями. Вже майже місяць в центрі Києва бурлить ЄвроМайдан. Він розпочався з студентського протесту проти рішення президента Януковича «відкласти» асоціацію України та ЄС. І після жорсткого розгону студентів переріс в величезний спротив. Спротив самому Януковичу.

Хтось може подумати, що це народний бунт. Це так і не так. В українському суспільстві відбуваються процеси,які не є симетричними тим процесам, які відбуваються чи відбулися в Білорусі чи Росії.

В Україні основи економічних відносин формує впливова і достатньо незалежна від влади група олігархів. Українські президенти ніколи не могли диктувати цьому респектабельному клубу своєї волі. Президент Кучма створив цю політичну систему. Президент Ющенко капітулював перед нею.

Першу спробупідімнути під себе цей клуб зробив президент Янукович. Однак не тому, що хотів зробити державу більшсоціальною. Будучи ставлеником тих самих олігархів, він поставив собі завдання стати з ними рівним, і навітьнайбільшим. Чи могло це їм сподобатися – запитання риторичне.

Період первинного накопичення капіталу в Україні вже майже завершився. Перед Януковичем посталапроблема – за рахунок чого формувати бізнесімперію свого сина. Звичайно, що за рахунок бюджету. Потім прийшла черга середнього класу.

А вже наступним джерелом стали самі олігархи. За три роки син президента став рівним знайбагатшими людьми країни. Однак, захопившись цим приємним процесом, Янукович не зауважив, що держава Україна сталадисфункційною – її механізм все частіше почали давати збої і, якщо так далі піде, скоро перестане працювативзагалі.

Тепер не державний механізм обслуговує нас, а ми його. Латинською «corruptus» означає «зіпсований».Тому українська держава корумпована не тому, що хтось комусь дає хабарі, а тому, що вона взагалі є непрацюючою.

І президент є непрацюючим елементом цієї системи. Бо його головним завданням є тільки збагачення «сім’ї» тазбереження влади. Тому всі давно зрозуміли, що мова йде не про те, щоб змінити Януковича. Вже проходили.

Якщо ми незмінимо системи влади в Україні, то замість одного Януковича на трон сяде інший Янукович. І цю зміну системи багато-хто побачив у імплементації в Україні тих суспільних відносин, які за останнє десятиріччя було реалізовано у наших безпосередніх сусідів – у Польщі, Чехії, Угорщині.

Для українців це не політологічна абстракція чи хроніка з Місяця, а жива історія, що відбулася з нашими сусідами.

При цьому різні суспільні страти мають різні мотивації. Олігархи зацікавлені в припиненні розбійницьких експропріацій чужого бізнесу. Вони втомилися домовлятися з черговим «гарантом Конституції». Їм потрібна легалізація їх капіталів. З таким «ревізіоністом», як Янукович з його апетитами та його «молодыми да рьяными», їм не по дорозі.

Олігархи дозріли до переходу до широкої демократії. Всі. Крім Януковича - людини з епохи Алієва, Назарбаєва, Карімова і почившего 30 лет назад Брєжнева. Його бізнесімперія найменше готова до легалізації – йому не вистачило часу.

Середній клас теж втомився від постійних рейдерських наїздів донецьких опричників. Він креативний і пасіонарний. І зовсім не спить, як думав Янукович.

Так само невдоволені і ті, хто бачить пограбовану державну казну.

Якщо державний борг України, у 2010 році складав 20 млрд. ам.дол., то за три роки він складав 70 млрд.ам.дол.! Славно погуляли. Держава наблизилася до дефолту. І першими це відчули найбільш залежні від держави бюджетними, пенсіонери, студенти.

З огляду на це сьогодні українське суспільство зробило вибір суспільної моделі.

Ні у кого немає жодних ілюзій. Всі розуміють, що головні проблеми лежать у площині економічних і суспільних відносин. І не врятують Україну ніякі кредити – чи з Заходу, чи зі Сходу. Вони можуть тільки дати певний тайм-аут Віктору Януковичу.

Вже зараз і українські олігархи, і середній клас, і навіть частина людей, які розраховують на соціальну підтримку розуміють – два десятиліття топтання на місці закінчилися. Треба щось вирішувати.

І єдину привабливу модель вони бачать у ЄС.

Конструкції на кшталт «Русского мира» чи Митного союзу не надихають навіть Януковича - він навіть не відважується про них публічно говорити. Хоча завжди щось у Москві обіцяє.

Офіційна позиція Януковича – тільки «призупинення» підписання угоди про асоціацію. Хоча після вибуху невдоволення він заговорив про «прискорення» руху до асоціації з ЄС. Однак чи не пізно? Здається, він не зрозумів тих тенденцій, які рухають не лише ЄвроМайданом, але і всім українським суспільством.


20.12.2013 Тарас Возняк 2030 0
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1524
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

759
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

928
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2007
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3511
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2407 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

750

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

657

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

630

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

648
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10291
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1139
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5207
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

948
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2747
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1138
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

341
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

659
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

570
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

619
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

975 2