«Зсунулися в обрив»: як завдяки GPS-моніторингу шукають туристів у Карпатах

У зв’язку зі снігопадами 17 січня у високогір'ї Івано-Франківської області очікується значна сніголавинна небезпека. Зокрема, прогнозують III рівень.
Туристам радять не йти в гори взимку, коли є висока лавинна небезпека та погані погодні умови, передає Фіртка.
«Потрібно цінувати своє життя. Треба мати добру екіпіровку, фізичну підготовку, мати з собою GPS, топографічні карти, а також навички та досвід перебування в горах.
Крім того, необхідно зареєструватися, залишити свої контакти і маршрут, щоб у разі необхідності фахівці знали, де вас шукати», — наголошують рятувальники.
Проте, не усі мандрівники виконують вказівки рятувальників, чим наражають себе та інших людей на небезпеку.
Так, вчора, 15 січня, під час сходження на Говерлу загинула 57-річна жінка. Її син та його наречена травмовані. Зокрема, туристи знали про погіршення погоди, але знехтували рекомендаціями рятувальників.
Тоді на синьому маршруті при сходженні на Говерлу троє людей зсунулися в обрив. Як встановили, внаслідок падіння 57-жінка загинула, а 32-річна жінка та 34-річний чоловік травмувалися. Усі вони мешканці Одеської області.
Після падіння 32-річна жінка змогла зателефонувати рятувальникам і повідомити про те, що сталося.
«Хід проведення пошуково-рятувальних робіт ускладнили складні погодні умови та сильний поривчастий вітер. О 14:40 годині  рятувальники доправили потерпілого чоловіка до бази Заросляк і передали медикам, а о 15:50 годині транспортували потерпілу жінку.
Тіло загиблої оглянули працівники поліції — слідів насильницької смерті не виявили», — розповіли правоохоронці.
Наразі поліцейські кваліфікують загибель жінки за ч. 1 ст. 115 Кримінального кодексу України з відміткою «нещасний випадок». 

Як стало відомо, хоча туристи й були розкидані один від одного по схилу, рятувальники оперативно знайшли постраждалих завдяки системі GPS-моніторингу.

«Рятувальники швидко знайшли потерпілих завдяки системі GPS-моніторингу. Одночасно працювали три десятки фахівців з кількох пошуково-рятувальних відділень. Витягнути потерпілих з тих місць, куди впали було непросто», — сказала у коментарі ТСН речниця Держслужби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області Христина Перцович.

Розповідаємо, що відомо про GPS моніторингову систему для пошуку туристичних груп.

Наразі систему використовують лише на території Івано-Франківщини. Як зауважили рятувальники, GPS трекер покриває 100% території Івано-Франківської області. Для порівняння – звичайний смартфон покриває приблизно 70-75% території. 

Система складається з чотирьох компонентів. Зокрема, йдеться про апаратно-програмний пункт управління силами та засобами, який своєю чергою складається з серверного обладнання, п'яти базових станцій, розміщених на території області, пункту зв'язку оперативного чергового, мобільного місця роботи керівника пошукової-рятувальної групи та його робочого планшету.

У цей комплекс також входять GPS-трекери та радіостанції гірських рятувальників, рухомі базові станції, які приймають та підсилюють сигнал від трекерів.

«Усе це обладнання працює в одному комплексі, адже є одне інформаційне поле. Черговий вносить подію в систему, він оповіщує рятувальників, ставить задачі та відстежує, як це відбувається в реальному часі: де знаходяться туристи та рятувальники, яким маршрутом вони рухаються», — каже начальник 4-ї спеціалізованої пошуково-рятувальної групи Держслужби з надзвичайних ситуацій в області Тарас Бринда.

Другий компонент —  автоматизована система прийому та обробки повідомлень про надзвичайні події від туристів. Вона дозволяє автоматично приймати усі види сповіщень, обробляти їх та ставити цілі пошуково-рятувальним групам.

Третій компонент — автоматизована реєстрація туристичних груп. Це стало можливим завдяки четвертому компоненту – мобільному застосунку «Порятунок в горах». Його мета – покращити комунікацію між рятувальниками й туристами та покращити ефективність роботи рятувальників.

Застосунок доступний на IOS та Android. Він підтримує чотири мови: англійську, українську, польську та румунську. Його розробка тривала близько року, під час якого рятувальники у співпраці з фахівцями та волонтерами удосконалювали програму.

Крім того, за умови реєстрації користувач може натиснути сигнал SOS, що направить виклик з точними координатами до рятувальників.

«Не потрібно шукати номери пошуково-рятувальних частин, досить просто завантажити застосунок», —  пояснив Бринда.

Також, наголошують рятувальники, окрім інформації про себе, потрібно залишати ще номер контактної особи, щоб у разі відсутності зв‘язку з заблукалим, рятувальникам не доводилось проводити зайві розслідування, що забирають додатковий час, який в умовах рятування життя йде на лічені хвилини.

Туристів закликають залишати відгуки про застосунок, щоб рятувальники могли удосконалювати проєкт.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Безпечний похід у гори: що взяти, як підготуватись та куди піти новачкам

Зустріч з дикими тваринами у Карпатах: як діяти та чому не варто панікувати

Попит на безпеку та мандрівники з арабських держав: туристичні тренди 2021 року


Коментарі (2)

Григорій Мельник 2022.01.16, 20:46

п.Тетяна! Не продукуйте недостовірну інформацію. Нижченаведений абзац вам, напевно, підказали в ТСН: "Як стало відомо....рятувальники оперативно знайшли постраждалих завдяки системі GPS-моніторингу". Так от, щоб ви знали, що ця система до цього випадку не має абсолютно ніякого відношення. Чи може хтось повірить, що потерпілі туристи встановилу цей додаток ("Порятунок в горах" на свої смартфони, зареєструвалися в рятувальній службі, яка, після цього, могла відслідковувати їхнє пересування. А коли сталося нещастя, хтось з туристів натиснув у додатку кнопку SOS?. Ні, вони подзвонили, як дотепер робили всі туристи. І їхні координати міг дати тільки мобільний оператор по здійсненому дзвінку. Але їм не допомогла би і описана вами ситсема GPS- моніторингу. А от хто міг не допустити цієї НС, та це працівники рятувального посту, який, за моєю інформацією є на базі"Заросляк". Без "кішок", льодоруба (або хоча би палиць) і вірьовки немо чого "рипатися" на Говерлу з її фірновими і обледенілими схилами. Та й ці засоби, самі по собі, нікого не врятують - треба вміти ними користуватися. А вас хтось вчив самозатриманню на сніжних схилах?

Аліна 2022.01.16, 21:04

Григорію, глянула.. цю інформацію надали у пресслужбі ДСНС, тому тут хіба брешуть рятувальники, але для чого їм це робити? Я наприклад, не бачу підстав не довіряти їм 

01.12.2023

Подарунків на свята чекають не тільки діти, а й дорослі. Тому, знижка на купівлю оселі сподобається всім членам сім’ї.

679
24.11.2023
Вікторія Матіїв

«Було це дуже страшно і був великий ризик. Бо якраз на Запорізькому напрямку розстрілювали колони автобусів та автомобілів», — ділиться переселенка.

3283 11
10.11.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалася з психологинею Валерією Худзіцькою та військовослужбовцем Дмитром, а також провела опитування, щоб дізнатись думки людей щодо цієї теми.

3802
02.11.2023

Компанія AURUM з радістю пропонує поринути у світ елегантності та розкоші з ювелірними виробами найвищої якості та знижками, які роблять їх ще більш бажаними.

4186
30.10.2023
Вікторія Матіїв

Про те, як стала монахинею та робить все на більшу славу Божу з журналісткою Фіртки поспілкувалася сестра Софія, яка проживає у монастирі Згромадження Пресвятої Родини у селі Гошів.

5321
24.10.2023
Тіна Любчик

Івано-Франківський національний медичний університет стане першим закладом в системі МОЗ, що має свій басейн, який залучатимуть для відновлення здоров'я українських бійців.  

4747

Розглянемо суть і роль старозавітних та новозавітних священників у контексті двох різних поглядів на це. 

525

Беззаперечно, довгі роки священники були й залишаються важливою складовою суспільства, маючи авторитет та суттєвий вплив на його думку. 

1096

Як РПЦ і пропагандисти з Дмитрія Донського ліпили образ борця з Золотою Ордою.

1592

На основі праць російських істориків минулого і сучасності демонструється, як з допомогою брехні, фейків і маніпуляцій російською церквою і пропагандистами створювався героїчний образ Олександра Невського. 

2369
02.12.2023

Під час їжі найкраще взагалі ні на що не відволікатися, максимум допустима легка світська бесіда.

180
30.11.2023

Як зазначають експерти в галузі дієтології, вживання квашеної капусти в невеликих кількостях не тільки поліпшує стан імунної системи, але і в рази знижує ризик розвитку пухлин в організмі.

52175
28.11.2023

Зберігання моркви — не проста справа. Щоб вона зберігалася всю зиму, потрібно вчасно її зібрати, правильно підготувати до зберігання.  

466
01.12.2023

Закон про військове капеланство, який ухвалили в грудні 2021 року запустив Службу військового капеланства та змінив статус капеланів на війні.   

740
26.11.2023

Церква в умовах війни зміцнює ментальне здоров'я, допомагає стати стійкішими та подолати ті виклики, які стоять перед українською державою та її громадянами.  

704
20.11.2023

З початку повномасштабного російського вторгнення Згромадження Сестер Пресвятої Родини у Гошеві прихистили десятки внутрішньо переміщених осіб.  

5328
16.11.2023

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

20276
01.12.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

13207
30.11.2023

Відбудеться саміт Європейської Ради, де лідери держав Європейського Союзу ухвалюватимуть рішення стосовно України та всіх країн, які прагнуть стати членами ЄС.  

321
24.11.2023

Діяльністю голови обласної військово-цивільної адміністрації Світлани Онищук задоволені 37%, незадоволені – 16%, майже половина – не визначилися з оцінкою.  

1154
15.11.2023

Власне виробництво зброї в Україні є пріоритетом.  

2738