«Зсунулися в обрив»: як завдяки GPS-моніторингу шукають туристів у Карпатах

У зв’язку зі снігопадами 17 січня у високогір'ї Івано-Франківської області очікується значна сніголавинна небезпека. Зокрема, прогнозують III рівень.
Туристам радять не йти в гори взимку, коли є висока лавинна небезпека та погані погодні умови, передає Фіртка.
«Потрібно цінувати своє життя. Треба мати добру екіпіровку, фізичну підготовку, мати з собою GPS, топографічні карти, а також навички та досвід перебування в горах.
Крім того, необхідно зареєструватися, залишити свої контакти і маршрут, щоб у разі необхідності фахівці знали, де вас шукати», — наголошують рятувальники.
Проте, не усі мандрівники виконують вказівки рятувальників, чим наражають себе та інших людей на небезпеку.
Так, вчора, 15 січня, під час сходження на Говерлу загинула 57-річна жінка. Її син та його наречена травмовані. Зокрема, туристи знали про погіршення погоди, але знехтували рекомендаціями рятувальників.
Тоді на синьому маршруті при сходженні на Говерлу троє людей зсунулися в обрив. Як встановили, внаслідок падіння 57-жінка загинула, а 32-річна жінка та 34-річний чоловік травмувалися. Усі вони мешканці Одеської області.
Після падіння 32-річна жінка змогла зателефонувати рятувальникам і повідомити про те, що сталося.
«Хід проведення пошуково-рятувальних робіт ускладнили складні погодні умови та сильний поривчастий вітер. О 14:40 годині  рятувальники доправили потерпілого чоловіка до бази Заросляк і передали медикам, а о 15:50 годині транспортували потерпілу жінку.
Тіло загиблої оглянули працівники поліції — слідів насильницької смерті не виявили», — розповіли правоохоронці.
Наразі поліцейські кваліфікують загибель жінки за ч. 1 ст. 115 Кримінального кодексу України з відміткою «нещасний випадок». 

Як стало відомо, хоча туристи й були розкидані один від одного по схилу, рятувальники оперативно знайшли постраждалих завдяки системі GPS-моніторингу.

«Рятувальники швидко знайшли потерпілих завдяки системі GPS-моніторингу. Одночасно працювали три десятки фахівців з кількох пошуково-рятувальних відділень. Витягнути потерпілих з тих місць, куди впали було непросто», — сказала у коментарі ТСН речниця Держслужби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області Христина Перцович.

Розповідаємо, що відомо про GPS моніторингову систему для пошуку туристичних груп.

Наразі систему використовують лише на території Івано-Франківщини. Як зауважили рятувальники, GPS трекер покриває 100% території Івано-Франківської області. Для порівняння – звичайний смартфон покриває приблизно 70-75% території. 

Система складається з чотирьох компонентів. Зокрема, йдеться про апаратно-програмний пункт управління силами та засобами, який своєю чергою складається з серверного обладнання, п'яти базових станцій, розміщених на території області, пункту зв'язку оперативного чергового, мобільного місця роботи керівника пошукової-рятувальної групи та його робочого планшету.

У цей комплекс також входять GPS-трекери та радіостанції гірських рятувальників, рухомі базові станції, які приймають та підсилюють сигнал від трекерів.

«Усе це обладнання працює в одному комплексі, адже є одне інформаційне поле. Черговий вносить подію в систему, він оповіщує рятувальників, ставить задачі та відстежує, як це відбувається в реальному часі: де знаходяться туристи та рятувальники, яким маршрутом вони рухаються», — каже начальник 4-ї спеціалізованої пошуково-рятувальної групи Держслужби з надзвичайних ситуацій в області Тарас Бринда.

Другий компонент —  автоматизована система прийому та обробки повідомлень про надзвичайні події від туристів. Вона дозволяє автоматично приймати усі види сповіщень, обробляти їх та ставити цілі пошуково-рятувальним групам.

Третій компонент — автоматизована реєстрація туристичних груп. Це стало можливим завдяки четвертому компоненту – мобільному застосунку «Порятунок в горах». Його мета – покращити комунікацію між рятувальниками й туристами та покращити ефективність роботи рятувальників.

Застосунок доступний на IOS та Android. Він підтримує чотири мови: англійську, українську, польську та румунську. Його розробка тривала близько року, під час якого рятувальники у співпраці з фахівцями та волонтерами удосконалювали програму.

Крім того, за умови реєстрації користувач може натиснути сигнал SOS, що направить виклик з точними координатами до рятувальників.

«Не потрібно шукати номери пошуково-рятувальних частин, досить просто завантажити застосунок», —  пояснив Бринда.

Також, наголошують рятувальники, окрім інформації про себе, потрібно залишати ще номер контактної особи, щоб у разі відсутності зв‘язку з заблукалим, рятувальникам не доводилось проводити зайві розслідування, що забирають додатковий час, який в умовах рятування життя йде на лічені хвилини.

Туристів закликають залишати відгуки про застосунок, щоб рятувальники могли удосконалювати проєкт.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Безпечний похід у гори: що взяти, як підготуватись та куди піти новачкам

Зустріч з дикими тваринами у Карпатах: як діяти та чому не варто панікувати

Попит на безпеку та мандрівники з арабських держав: туристичні тренди 2021 року


Коментарі (2)

Григорій Мельник 2022.01.16, 20:46

п.Тетяна! Не продукуйте недостовірну інформацію. Нижченаведений абзац вам, напевно, підказали в ТСН: "Як стало відомо....рятувальники оперативно знайшли постраждалих завдяки системі GPS-моніторингу". Так от, щоб ви знали, що ця система до цього випадку не має абсолютно ніякого відношення. Чи може хтось повірить, що потерпілі туристи встановилу цей додаток ("Порятунок в горах" на свої смартфони, зареєструвалися в рятувальній службі, яка, після цього, могла відслідковувати їхнє пересування. А коли сталося нещастя, хтось з туристів натиснув у додатку кнопку SOS?. Ні, вони подзвонили, як дотепер робили всі туристи. І їхні координати міг дати тільки мобільний оператор по здійсненому дзвінку. Але їм не допомогла би і описана вами ситсема GPS- моніторингу. А от хто міг не допустити цієї НС, та це працівники рятувального посту, який, за моєю інформацією є на базі"Заросляк". Без "кішок", льодоруба (або хоча би палиць) і вірьовки немо чого "рипатися" на Говерлу з її фірновими і обледенілими схилами. Та й ці засоби, самі по собі, нікого не врятують - треба вміти ними користуватися. А вас хтось вчив самозатриманню на сніжних схилах?

Аліна 2022.01.16, 21:04

Григорію, глянула.. цю інформацію надали у пресслужбі ДСНС, тому тут хіба брешуть рятувальники, але для чого їм це робити? Я наприклад, не бачу підстав не довіряти їм 

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1588
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3038
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1069
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1110
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1138 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3363 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

146

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1040

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

858

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

394
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

246
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2433
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1198
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1236
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

506
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15131
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7439
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

262
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

323
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

338
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

426
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

718