Від страху до травми: івано-франківська психологиня про причини агресії в дітей

Дитяча агресія та прояви гніву є природними етапами розвитку дитини, але часто викликають хвилювання у батьків.

Психологиня Ірина Волощук розповіла журналістці Фіртки, як правильно розуміти ці прояви та допомагати дитині впоратися з емоціями без шкоди для інших.

"Агресія — це форма поведінки, яка шкодить іншим, тоді як гнів — це емоція, яка не завжди супроводжується агресивними діями. Гнів — природна емоція, і вона не є "поганою" чи "доброю".

Важливо не блокувати у дитини можливість висловлювати свої почуття, а навчити її робити це в здоровий спосіб. Гнів і відчуття власного "Я" крокують поряд. Це вираження власної значимості, яка знижується під час спроби стримати свої почуття.

Як пише Вайолет Оклендер (дитяча психотерапевтка), маленькі діти можуть здаватися агресивними, тоді як насправді вони лише намагаються задовольнити власні потреби та поспілкуватися про себе.

Дворічний малюк репетує: "Ні!", коли бачить моркву, яку дає йому мама. Він може її кинути на підлогу та докладе всіх зусиль, щоб показати, що він не хоче моркви. Чи буде це агресивна поведінка? Ні! Злість? Так.

Якби дитина в два роки вміла ввічливо сказати: "Мамо, вибач, але я не люблю моркву, чи можемо ми замінити її чимось іншим не менш корисним?", то вона б не кидала зі злості моркву на підлогу.

Чи може вирости з цього гніву агресивна поведінка? Так. Якщо батьки перші її проявлять до дитини, наприклад, вдарять її по пальчиках, чи будуть ігнорувати небажання дитини їсти моркву".

Психологиня підкреслює, заборона злитися, чи виражати емоції може призвести до накопичення напруги, яка врешті проявиться у вигляді агресії.

Ірина Волощук виділила кілька причин, які можуть спровокувати агресивну поведінку у дітей:

  • Захисний механізм

 Дитина може боятися або не довіряти оточенню, особливо під час адаптації до нового середовища (садок, школа).

  • Вивільнення емоцій

Коли дитина тривалий час накопичує почуття, наприклад, через страх чи тривогу.

  • Випробування меж

Дитина може перевіряти, наскільки вона може контролювати ситуацію, якщо батьки дозволяють їй агресивно реагувати.

  • Проживання болю

Діти, яких кривдять вдома чи в колективі, можуть проявляти агресію до інших (іграшок, тварин, однолітків), намагаючись у такий спосіб звільнитися від своїх переживань.

  • Брак емпатії

Якщо дитину не навчили співчувати іншим, її агресія може бути патологічною.

  • Події, які травмують

Розлучення батьків, втрата близької людини або насилля вдома можуть спровокувати агресивну поведінку.

  • Фізичне нездужання

Втома, хвороба чи голод роблять дітей більш схильними до агресії.

Утім Ірина Волощук радить не карати за агресивну поведінку, а намагатися зрозуміти, що саме стало причиною емоцій дитини.

Зі слів фахівчині, найкращий спосіб — це діалог із дитиною, який допоможе їй усвідомити свої почуття, а також:

  • Називати емоції дитини: "Бачу, ти зараз дуже злий, тому що не хочеш йти додому. Це нормально, обговорімо, як ми можемо вирішити цю ситуацію."
  • Використовувати ігри або фізичну активність для зняття напруги: наприклад, біг або глибоке дихання.
  • Навчати дитину виражати гнів без агресії, наприклад, рахувати до десяти або уявляти, як гнів "виходить із ротика у вигляді вогню".
  • Пояснювати дитині, як її дії можуть вплинути на інших, використовуючи приклади із її досвіду.

"Контролювати агресію — не зовсім правильний підхід. Важливо допомогти дитині усвідомити свої емоції та розуміти, що вона може ними керувати. Коли дитина розуміє свої почуття, вони вже не можуть стати неконтрольованими".

Спеціалістка наголошує, дитина почуватиметься безпечно, гармонійно та розвиватиметься лише в умовах прийняття, підтримки та безумовної любові. Важливо, щоб батьки залишалися головними у сімейній ієрархії, адже це знімає нервове напруження у дитини.

Розуміння потреб дитини, діалог та підтримка допоможуть мінімізувати прояви агресії, зробивши дитинство спокійнішим, а стосунки з батьками теплішими, пояснює психологиня.

"Батькам слід адекватно реагувати на емоції дитини. Не ставитися до проявів злості чи агресії, як до того, що треба викорінити, а як до такого, що потрібно зрозуміти та розпізнати, що саме змушує дитину так поводитись.

Часто дітки також бувають агресивні, коли їм погано, наприклад, через смерть рідних чи через розлучення батьків. Їм настільки боляче, що будь-який контакт може викликати агресію. Емоційна напруга, яка накопичується, почуття безвихідності може також розряджатися через агресію.

Найкращий спосіб — це розмовляти з дитиною та допомогти їй зрозуміти саму себе. Діти часто не знають, чому вони б'ються. Вони ще можуть не вміти ідентифікувати свої почуття.

Можна дитині сказати, що вона поводиться неправильно, тому, що їй погано та порозмовляти про те, що в неї сталося. Часто агресивна поведінка дитини може проявитися через деякий час від події, яка травмувала дитину і вона сама не може пов'язати її з агресією.

Також вчити дитину розуміти свої почуття, особливо, коли вона злиться, і вміти виражати злість у здоровий спосіб".

Ірина Волощук каже, часто батьки не вміють розділяти емоції своїх дітей. Вони кажуть дитині, що не можна злитись, замість того, аби сказати:

"Бачу тебе дуже злить, що треба йти додому. Ти хочеш ще погуляти. Погуляймо ще трішки, а тоді позмагаємося, хто швидше добіжить до того дерева".

Психологиня додає, перемикання уваги — це краще, ніж читати дітям нотації, а біг розрядить напругу та додасть позитиву.

"Діткам також слід пояснювати, що відчуває людина, яку вдарили, а саме що це боляче. Можна пригадати, як дитина впала з велосипеда та пошкодила собі колінце. Так дитина зможе зрозуміти, про яку саме біль йдеться.

Є багато способів допомогти дитині, але основний — це безумовна любов і контакт з батьками.

Також важливо, щоб в сім'ї були головні батьки, а не дитина. Тоді вона росте у здоровій ієрархії. Коли дитина бачить, що може керувати батьками, її нервове напруження і відповідно агресивна поведінка, зростають".

Ірина Волощук зазначає, також можна дитині пояснити, що іноді бувають моменти агресії, коли щось не подобається або ж ми чогось боїмося. Тоді дитина може хотіти вдарити когось. У цьому випадку важливо навчити дитину сказати про це.

"Пояснити дитині, що можна піти з місця події чи порахувати до десяти, уявляючи що вона надувна кулька, яка літає, коли розв'язали ниточку. 

Дуже важливо не сварити малюка за те, що він вдарив  когось, намагаючись себе захистити, навіть якщо їй тільки здається, що її можуть скривдити.

Дитина має мати можливість дати відсіч і захистити себе, коли поруч немає дорослого, який може їй допомогти".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Івано-франківська психологиня Наталія Чаплинська розповіла про актуальність своєї професії в умовах війни

Психологиня пояснила, чому важливо жити звичним життям там, де це можливо

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну? 


Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1316
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

566
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

919
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1984
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3496
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2389 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

744

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

646

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

624

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

646
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10280
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1127
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5194
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

932
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2736
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1131
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

327
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

650
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

562
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

613
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

966 2