У травні 2024 року спливають пʼять років президентства Зеленського. Чи втратить він легітимність.

У травні 2024 року буде пʼять років з моменту, як Володимир Зеленський став президентом ― другий тур виборів відбувся 21 квітня 2019 року, а інавгурацію провели 20 травня. 

Про це пише Фіртка з посиланням на "Бабель".

У мирний час наприкінці березня цього року мали б відбутися чергові президентські вибори. Але в умовах воєнного стану через російську агресію будь-які вибори заборонені, тому президент і Верховна Рада продовжать працювати. Російські пропагандисти і деякі українські медіа вже обговорюють тезу, що з травня 2024 року президент Зеленський втратить легітимність. Наприклад, сайт «Еспресо», який частково належить родині депутата від «Європейської солідарності» Миколи Княжицького, опублікував колонку колишнього нардепа Михайла Косіва.В ній він стверджує, що навесні виникне ситуація «самовільного захоплення влади». Подібні тези поширюють і в соцмережах.

Секретар РНБО Олексій Данілов в інтервʼю «Бабелю» прогнозував, що саме цю тему росія буде активно розкручувати навесні, щоб дестабілізувати ситуацію в Україні.

Кореспондентка «Бабеля» і юристка Оксана Коваленко поговорила зі співрозмовниками в Конституційному суді, з головою цього суду у 2018―2019 роках Станіславом Шевчуком і з одним з авторів Конституції, політиком Романом Безсмертним. Разом вони пояснюють, чому навесні президент не втратить легітимність, а з виборами доведеться почекати, поки триває воєнний стан.

Президент і парламент продовжать виконувати свої повноваження в повному обсязі до наступних виборів. Ця норма прописана в законі про режим воєнного стану.Вона прямо забороняє припиняти повноваження органів державної влади: президента, Верховної Ради, Кабінету міністрів, Національного банку, омбудсмена, органів прокуратури, слідчих органів.

У Конституції справді є норма, що під час дії воєнного стану Верховна Рада продовжує працювати навіть у випадку, якщо термін її повноважень закінчився. Юристи називають це принципом безперервності або «принципом континуїтету», і він стосується всіх вищих органів влади.

Якщо ви почнете шукати його в Конституції, то в такому формулюванні не знайдете. У Конституції написано, що президент виконує свої повноваження до вступу на пост наступного новообраного президента України. Так само Кабмін складає повноваження перед новим парламентом, але продовжує працювати до призначення нового уряду. Верховна Рада також продовжує працювати навіть після виборів, поки нові депутати не складуть присягу.

"Головний принцип полягає в тому, що не може бути вакууму найвищої державної влади навіть у мирний час, а тим більше під час війни — це гарантує Конституція України», — пояснює Станіслав Шевчук.

І додає: якщо у Конституції в статті про повноваження президента немає згадки про воєнний стан, то це не означає що Конституція містить прогалину — все діє за принципом безперервності влади.

Конституція передбачає виняткові випадки, коли повноваження президента можуть припинитися: якщо він подає у відставку; якщо не може виконувати свої повноваження за станом здоровʼя; якщо йому оголосили імпічмент; якщо він помер. Інших обставин, як, наприклад, закінчення 5-річного строку на посаді, немає.

Що стосується закону «Про режим воєнного стану», то в Україні є презумпція конституційності закону — він відповідає Конституції до того моменту, поки Конституційний суд не визнає зворотне. Тобто норма закону про те, що повноваження президента продовжуються під час воєнного стану, не суперечить Конституції.

На питання, чому про парламент та його повноваження в Конституції згадали, а про президента — ні, один з авторів Конституції Роман Безсмертний відповідає: норму про Верховну Раду прописали спеціально, щоб підсилити її роль і завадити можливим спробам узурпації влади під час війни.

Зазначено, що вибори — це по суті право голосувати та бути обраним. Це одне з основних громадянських прав людини, передбачене Конституцією й один з основних принципів демократії. Але юристи-науковці вже давно говорять про баланс між правами людини та безпекою держави. І кажуть, що в окремих випадках безпека, державний суверенітет і територіальна цілісність стоять на першому місці.

"Наша Конституція — не пакт самогубців, її не можна читати чи тлумачити таким чином, щоб це могло знищити нашу державу чи істотно послабити її під час смертельної небезпеки з боку зовнішнього ворога", — каже співрозмовник «Бабеля» в Конституційному суді.

Крім того, за Конституцією, вибори мають бути вільними, чесними, прозорими. В умовах воєнного стану, коли частина виборців за кордоном, частина на окупованих територіях, а частина на фронті, коли дільниці не зможуть нормально працювати через тривоги та обстріли, коли спостерігачі не зможуть вільно працювати, — вибори не будуть вважатися демократичними.

Роман Безсмертний додає: під час війни президент реалізує повноваження верховного головнокомандувача. Наприклад, очолює Ставку, яка на час особливого періоду стає вищим колегіальним органом воєнного керівництва обороною країни. І юридичних механізмів заміни очільника Ставки в законодавстві немає.

Тому лише після того, як закінчиться воєнний стан, парламент протягом 90 днів призначить вибори президента і Верховної Ради.


27.02.2024 882 1
Коментарі (1)

Забагато питань 2024.02.28, 01:04

Москалі не були б москалями не скористатись таким моментом як "закінчення терміна президентства" - репетуватимуть по всьому світу додаючи про "нациста" і "диктатора" який "напав на Донбас і зруйнував Маріуполь". Хоча це зробили москалі і самі поміняли конституцію для путіна "обнуливши два терміни" "бо не підряд" (Медведєв підігравав презом раші поки х*ло премєром керував). Конституція РФ ж без усяких "підряд" забороняла більше двох термінів президентства. Ну як і участь у інтервенції "СВО" і "прийом нових територій" і "суд над іноземнимм громадянами в їх країнах" (вироки досі виносять "прийняті у склад рф" "днр" і "лнр" українським солдатам вигадуючи кримінал за захист України від вторгнення бомбардування і обстрілів - мали померти і радіти ударам ракет тоді некремінал по росзаконам...) Та вся ця російська законність була коли США слали їм допомогу в вигляді ніжок Буша в голодні 90-і. А щойно на нафті піднялись - одразу маску скинули і забули про всю законність і конституційність,  яку писали схожою на демократичні країні, радо забули всі росіяни для війни. А кричати на інших "псевдодемократия" то їм запросто бо завжди були лицемірами а ніяка не " проста руская душа крепосних".

З росгрошима і агентурною мережою з політиками пророс, які залишились безкарними як Бойко Бужанський і ще сотня ждунів серед депутатів - легко скористатись.

Чи порохоботи, які хочуть до влади будь-якою ціною.

Тож публіки, яка буде качати тему легітимності Зеленського, достатньо.

Ну і зрозуміло основний посил буде: "під час війни перезавантажив військове керівництво звільнивши Залужного то чому не перезавантажити політичне керівництво?". Те що вибори неможливо провести справедливо і обєктивно, то качали будуть упускати і називати "зебілом" чи подібне.

Та це насправді тактичні проблеми порівняно з постачанням снарядів північною корею достатніх воювати до Берліну якщо Україна не переможе, і Макрон не просто так закинув у ЗМІ світу тему про "відправку військ НАТО в Україну" (плани нападу Росії на Європу вже на столі у Макрона і Шольца). Може все таки на територію Росії перенести війну? Хоч Україні в будь-якому разі більше сил чи нато чи не нато чи на своїй території чи на Росії тим краще бо війна уже у нас. Раніше треба було думати коли ядерну зброю 3000 боєголовок віддали і ще все решта дорозпродували і дорізали і хтось голосував далі за таких і проросполітиків. Тепер розгрібати наслідки і добре що росія насправді не настільки сильна як надуває щоки - не змогла захопити Київ і Львів, Одесу, вибита з Херсону, не змогла покласти енергосистему і банківську, які відновились після минулої зими блекаутів. Не все втрачено.

То ж питання які фокуси може викинути антимайданівець Плахута, який "не бачив як тітушкам роздають зброю і як металевими палками забивають насмерть майданівців у Марїнському парку". На чиїй він стороні у протистоянні з Росією, яке почалось у 2000-х і Майдан його частина? Чи Татаров який ніде не зявляється але десь є. Проти Портнова хто блокує санкції РНБО? Як поведуть себе усі ці люди коли Путін їм поставить ультиматум, а не просто "чекати"? Чи почнуть "качати" смуту?

Стільки букв написав наче "городський сумашедший". То дурниця що правий напевно... Нічого це не міняє крім виговоритись буквами... І нафіга?

06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

822
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

835
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

1244
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

1119
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1527
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

3125

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

945

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1006

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1898

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1909
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

647
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

664
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18578
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7683
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3855
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1271
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10983
30.11.2024

На фестивалі можна придбати книги та особисто поспілкуватись з авторами.

658
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

562
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

732
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

639