Економічний фронт: релокація бізнесу на Прикарпаття

Як франківський офіс Ради Бізнес-омбудсмена сприяє підприємцям переїхати з гарячих бойових територій зі сходу України, врятувати свою справу і які компанії вже працюють на території області розповідає заступниця голови РБО Тетяна Коротка.


Тетяна, які ваші враження від  Івано-Франківська?

Якщо висловитись лаконічно, то я в захваті. Місто європейське, компактне зі своїм місцевим шармом. Я вже мала можливість відвідати ваш франківський драмтеатр і побачила надзвичайно високий рівень постановок. Я бачила чимало вистав світового рівня і впевнено можу сказати - у Франківську є що продемонструвати і в культурній царині.


Як ви оцінюєте потенціал міста для релокації бізнесу?

Відносно ведення бізнесу і операційних процесів Франківськ дуже зручний і компактний. Нам повідомили, що місто займає друге місце за кількістю житлової забудови в Україні. Зараз це дуже актуально, бо коли ми кажемо, що бізнес релокується, то сюди  їдуть не тільки потужності й техніка, а й працівники зі своїми родинами. Соціальна інфраструктура тут розвинена.

Я думаю, що цей потік внутрішніх переселенців згодом зменшиться і більша частина поїдуть додому, але підозрюю, що багато людей залишиться, бо сподобається тут працювати.

З точки зору промислових майданчиків маєте своєрідне середовище для високо-інтелектуальних та інноваційних підприємств. Проте я б більш ґрунтовно міркувала про Івано-Франківську область, а не лише про межі міста. Я не впевнена, що в місті знайдеться достатня кількість промислових потужностей. Але,  поруч є менші міста, де такі потужності існують.  

Відстань до обласного центру з цих  міст зовсім не велика, а їхня місцева влада дуже проактивна. З моєї точки зору, Івано-Франківська область недооцінена. Видається, що великі шляхи йшли якось в обхід Івано-Франківщини.


Саме тому ви вирішили, щоб офіс РБО переїхав до Франківська  чи були інші причини?

Ми вибрали Івано-Франківськ не спеціально. Серед членів нашої команди я одна з останніх виїхала з Києва, хоча дехто все ще залишається там. Тепер от маю досвід пересування під час мінометного обстрілу.

Зі мною  також їхала моя мама, інші члени родини і собака. Франківськ став найбільшим обласним центром до якого ми дістались з великими  проблемами, де нас доброзичливо прихистили родичі колеги, за що я дуже їм вдячна. Ми побачили, що місто достатньо спокійне, незважаючи на сирени.  

Тому я  прийняла рішення не їхати далі, треба було продовжувати працювати на економічному фронті. Ми оговталися і побачили, що це великий і потужний обласний центр який знаходиться  в серці Прикарпаття. 

Я чула, що Франківщину називають «східними воротами Карпат».


Які компанії уже звернулися в РБО  за допомогою  в релокації до Франківщини?

Зі східної України до нас зверталися великі компанії одна з яких виробник добрив, виїжджає навіть цілий  кластер з Харкова( IT, виробники будівельних матеріалів),  з Житомира цікавилися (виробництво напівфабрикатів). Операційний офіс однієї відомої компанії з виробництва техніки відкрився у Франківську.


Підозрюю, що тут можуть розміститися чимало відомих світових брендів?

Цілком можливо спілкуючись з колегами в телефонному режимі, багато  розповідають що вони на Прикарпатті.


З якими питаннями звертаються до вас представники бізнесу з усіх частин України і яким чином ви можете  сприяти у вирішенню проблем?

Питання змінюються в залежності від ситуації  в країні. Коли почалася війна і воєнні дії, то виникли проблеми з паливом для критичної інфраструктури. В один момент всі почали рухатись, виник дефіцит палива, яке ми завозили з Прибалтики через Білорусію. Зрозуміло що всі шляхи були закриті. Тому займались комунікацією урядів та бізнесів двох країн.

Друге питання було  пов’язане з валютними трансакціями. Третє питання - критичний імпорт в Україну, який спочатку в  більшості випадків  був пов’язаний з потребами ЗСУ, але людям теж треба жити і купляти ліки, засоби повсякденного вжитку і їжу врешті решт.

читайте також: ЖИТТЯ В ЧАСІ ВІЙНИ. Тиждень третій…

Займалися питанням, пов’язаними з мобілізацією. Наприклад, працівники, які працюють в сільському господарстві  мають  брати участь  в посівній кампанії, але не було відповідного порядку тимчасового бронювання фахівців від мобілізації. Коли в ЗСУ пішли пекарі, то виявилося, що і навчити нового працівника пекти хліб не так і легко і швидко.

Займаємся питаннями релокації бізнесу - від переїзду до дозвільних документів.


Що скажете відносно працівників, адже на західній Україні віддавна спостерігався дефіцити робочої сили.

Ситуація не проста, бо чоловіки несуть службу в збройних силах і теробороні чимало працівників зараз не на своїх робочих місцях.  Ходжу містом і бачу що деякі кав’ярні, магазинчики і салони краси зачинені. Людей прибуло більше, люди шукають роботу. Разом з тим мало робочих місць.

Настільки великою є проблема знайти вільне житло у Франківську?

Не заважаючи на велику кількість житлових забудов, практично не можливо знайти  вільне житло. Навіть з ріелторами та  за великі гроші.

Ще одна проблема – відсутність якісних будівельних матеріалів для будівництва містечок для переселенців. Виробництва будматеріалів зосереджені на території, де ведуться активні бойові дії або існують проблеми з розірваними логістичними ланцюжками


Чи достатньо пропозиції комерційної та  складської нерухомості?

Пропозицій в області достатньо. На мій погляд, є можливості  на будь-який смак.


Які настрої спостерігаєте  серед представників бізнесу?

Деякі компанії стривожені,  бо  в роздумах чи згортати бізнес чи продовжувати, це не таке просте рішення нині. Загалом -  бізнес допомагає і активно докладається у спільну перемогу .

читайте також:  Hi, I’m from Ukraine and I need your help


Який алгоритм дій у воєнний час  ви б рекомендували бізнесу?

Місцевому бізнесу ми радимо працювати, якщо є якісь проблеми то звертатися до нас. Будемо намагатися вирішити. Бізнесу який релокується теж рекомендую звертатися до нас, ми вже маємо прямі контакти і базу даних і можемо допомогти.

Надзвичайно тішить, що  бізнес, влада і громадськість працюють як єдиний механізм - всі налаштовані допомагати одне одному

Економічний фронт надзвичайно важливий – закликаю бізнес працювати далі. Це стосується як великого, так і малого підприємництва. Якщо ви маєте косметичний салон  чи маєте барбер шоп, кав’ярню  чи будь-які інші види бізнес-діяльності продовжуйте працювати. Годуйте себе і давайте можливість іншим прогодувати свої сім'ї.

Будь-яка робота і будь-який рух коштів – потрібний, бо економіка країни на половину паралізована. Бізнес, влада, громадськість разом створюють якусь своєрідну синергію, яка наближає нас до перемоги! 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Як світові зірки підтримують Україну не лише словом, а й ділом 

"Люди для України": онлайн платформа для оперативної допомоги ЗСУ

Чи існує інша росія? Чи існують інші росіяни?

Репортаж з оточеного Херсону: окупанти планують криваві провокації та зміну влади

ЖИТТЯ В ЧАСІ ВІЙНИ. Тиждень перший…

Дерматолог розповіла про вплив коронавірусу на стан шкіри 


Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17985
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1590
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1133
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2175
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3722
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1420

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1840

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

602

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1223

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1380
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

743
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24324
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

581
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

543
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

685
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1582
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

744
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7819
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

709
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1853 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

680
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

584