Зміни для призовників: як реєстр військовозобов'язаних вплине на темпи мобілізації

Новопризначений міністр оборони Рустем Умєров 6 вересня анонсував зміни для військовозобов'язаних українців, включаючи плани щодо впровадження електронного військового квитка.

Так, Умєров під час свого першого виступу в парламенті зробив декілька гучних заяв. Серед них — анонс запровадження електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. 

За словами міністра, такі рішення унеможливлять корупційні ризики у військовій сфері.

«Завдання полягає в тому, аби цифровізувати всі процеси, запустити єдиний реєстр призовників, який унеможливить будь-які корупційні ризики.

Digital. Усе, що можна оцифрувати, маємо оцифрувати.

Відтак, уся інформація про воїна має бути в digital: електронний військовий квиток, цифровізація військово-лікарської комісії та шпиталів, електронний журнал, звіт для військових», — уточнив міністр оборони.

Фіртка розповідає, як це працюватиме та як вплине на темпи мобілізації.


Ініціатива не нова


Ініціатива міністра не є новою, і вже тривалий час спільно з Міністерством цифрової трансформації, територіальними центрами комплектування і соціальної підтримки та іншими державними органами впроваджується електронна система військового обліку, яка має назву «Оберіг».

Закон про створення єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних і призовників прийняли ще в 2017 році. Ця ініціатива передбачала використання даних з єдиного реєстру виборців України та інших державних органів для створення цього реєстру.

Метою створення цього реєстру було забезпечення кращого контролю за призовом на військову службу, обліком військовозобов'язаних та призовників, а також полегшення взаємодії між різними державними органами, включаючи військові комісаріати та інші відповідні органи.

Формально реєстр запустили 28 березня 2022 року, втім тоді в ньому були відсутні повні дані про всіх військовозобов'язаних.

Сьогодні більшість військовозобов'язаних вже зареєстровані в цій системі, і в жовтні планують завершити останні кроки для її повного функціонування.

Втім, залишається невирішеним питання щодо того, чи будуть розсилати повістки в електронному форматі, оскільки через систему «Дія» це поки не передбачається.

Наголосимо, що очільник Мінцифри Михайло Федоров раніше неодноразово спростовував інформацію про повістки у «Дії». Так, вкотре запевняють, що послуги з видачі електронних повісток через застосунок «Дія» немає ані в розробці, ані в планах. 

«Політична позиція, що "Дія" ― це не сервіс роздач повісток. Є певні способи та нормативи, за якими роздають повістки», ― зазначав Федоров.

Крім того, наразі не існує механізму, як за допомогою цього реєстру розсилати повістки в електронному, а не класичному вигляді.


Довідково:  «Оберіг» — це проєкт Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних і резервістів, який є автоматизованою інформаційно-телекомунікаційною системою. Ціллю проєкту є збирання, зберігання, обробка та використання даних про військовозобов’язаних (призовників) для забезпечення військового обліку громадян.

Для розгортання цієї системи наприкінці 2021 року Міністерство цифрової трансформації України на баланс Міністерства оборони України передало понад тисячу автоматизованих робочих місць та комутаторів для їхнього подальшого розгортання у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.


Водночас за декілька тижнів до своєї відставки Олексій Резніков анонсував серйозні зміни в роботі ТЦК та СП. Зокрема, колишній міністр оборони заявив, що в середині осені влада вийде на більш серйозну цифровізацію територіальних центрів комплектації.

За його словами, це дасть змогу автоматично обмінюватися інформацією від реєстрів Міністерств.

«Десь на середину осені ми оцінюємо, що вийдемо на більш серйозну цифровізацію центрів комплектації, колишніх військкоматів.

Ми на стадії підписання спільних наказів з іншими відомствами про взаємний обмін інформацією.

Усі реєстри, які є, автоматично заходитимуть до бази, і кожен громадянин матиме менше приводів ходити коридорами ТЦК та СП.

Йтиметься лише про випадки, коли безпосередньо необхідно там з'явитися», — зазначив Резніков на Міжнародному ветеранському форумі 22 серпня 2023 року.

  читайте також: «Оновлюй дані в ТЦК»: як військовозобов'язаних заохочують приходити у військкомати, переборовши власні страхи


Як це вплине на темпи мобілізації


Створення та ефективне функціонування реєстру військовозобов'язаних може суттєво покращити процес мобілізації та позитивно вплинути на її темпи. Зокрема, йдеться про:

  • Швидший доступ до інформації: реєстр дозволяє швидко отримувати доступ до інформації про громадян, які підлягають призову. Це спрощує процедури призову і мобілізації, оскільки реєстр містить актуальні дані про потенційних військовозобов'язаних.

  • Актуальна інформація про всіх військовозобов'язаних: реєстр допоможе уникнути помилок та дублікатів у списку військовозобов'язаних. Це сприятиме тому, аби повістки не приходили тим, хто вже служить.

  • Мобілізація за тими навичками, які мають призовники: реєстр сприятиме мобілізації військовозобов'язаних на основі різних критеріїв, таких як вік, цивільна професія, освіта. Це дозволяє формувати більш ефективні та компетентні військові підрозділи.

  • Планування та координація: реєстр дозволяє владі ефективніше планувати та координувати мобілізаційні заходи, враховуючи наявні ресурси та потреби військової служби.

  • Бойова готовність: швидкий та точний доступ до інформації про потенційних військовозобов'язаних допомагає підвищити військову готовність країни, особливо в умовах загрози або конфлікту.

У підсумку, належно організований реєстр військовозобов'язаних значно покращить ефективність мобілізаційних заходів та допоможе країні оперативніше та ефективніше реагувати на потенційні загрози та виклики.


Чи приходитимуть повістки онлайн або телефоном


Воєнний стан та загальну мобілізацію продовжили щонайменше до 15 листопада 2023 року. Сьогодні ТЦК та СП створюють мобілізаційний резерв в Україні, збирають та оновлюють дані про усіх чоловіків за місцем проживання.

Мобілізація в Україні розпочалася 24 лютого 2022 року і постійно триває. Жодних хвиль мобілізації немає, а потреби у мобілізації  та її посилення залежать від розвитку ситуації на фронті. 

В Україні військовозобов'язаними є усі громадяни віком від 18 до 60 років, за винятком певних категорій осіб, визначених законом. У статті 23 Закону вказано обставини, за яких деякі категорії чоловіків отримують відстрочку від мобілізації в Україні.

Законом не заборонено вручення повістки в будь-якому місці після встановлення особи. При цьому вручена повістка ще не означає, що людину обов'язково призвуть. Так, після отримання повістки військовозобов'язані повинні з'явитися з документами у ТЦК та СП.

Російська пропаганда постійно заповнює український інформаційний простір неправдою та нібито чутками про те, що повістки в Україні видаватимуть онлайн через застосунок «Дія» або повідомленням на мобільний телефон.

Українська сторона цю інформацію спростовує. Так, повідомлення на телефон не вважається офіційним документом. Тому повістки через телефон видавати наразі не планують.

Наголосимо, що надсилати повідомлення на телефон із закликом прийти до центру комплектації та оновити дані не заборонено. І навіть сьогодні такі повідомлення можуть приходити, втім законом не передбачено відповідальності за невиконання того, що там вказано.

Законодавчо встановлено єдиний вид сповіщення про призов та мобілізацію — належним чином оформлена повістка, яку видають особисто під підпис військовозобов'язаному, призовнику чи резервісту. Повідомлення на телефон складно вважати офіційним документом, адже такі повідомлення можуть надсилати й шахраї, які видають себе за працівника територіального центру комплектування.

Разом з тим, раніше представник президента у парламенті Федір Веніславський заявляв, що надсилання повісток через месенджери може стати одним із варіантів заміни повісток на вулицях для військовозобов'язаних.

«Це повідомлення, що військовозобов'язаному потрібно з’явитися до ТЦК, щоб пройти процедуру уточнення даних, можна отримати повістку», — уточнював нардеп.

Веніславський пояснював, що видача повісток через месенджери стала актуальною через велику кількість внутрішньо переміщених осіб у країні, які не стають на військовий облік. Через це центри комплектування зіткнулися із проблемою пошуку людей, які мають стати на облік.


Мобілізація триватиме до закінчення воєнного стану. Військовозобов'язаним й надалі вручатимуть повістки


В Україні існує чотири види повісток. Наразі не вручатимуть повістки для призову на строкову військову службу, адже призов на строкову військову службу до ЗСУ та інших військових формувань не проводять через загальну мобілізацію.

Повістки, які виписують в Україні в рамках мобілізації, бувають кількох видів.

  • Повістка для уточнення даних — це повістка, яку вручають для уточнення та оновлення інформації про склад сім’ї, стан здоров’я військовозобов’язаних, місце роботи тощо.
  • Повістка на проходження військово-лікарської комісії — це повістка за підписом військового комісара зобов'язує пройти медичне обстеження.

До повістки додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов'язаного. Після медкомісії у цій картці буде вказаний висновок військово-лікарської комісії про придатність, непридатність чи обмежену придатність до військової служби.

  • Мобілізаційне розпорядження — це повістка, яку вручають військовозобов’язаному після проходження медкомісії, якщо його визнали придатним до служби.

Такий припис зобов’язує з’явитися на призовний збірний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації (загальної або часткової).

У будь-якій повістці мають бути вказані:

  • ПІБ, рік народження та адреса;
  • місце роботи;
  • вид повістки (уточнення облікових даних, проходження медкомісії, прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (раніше – військкомат), призов на військову службу);
  • дата, час та адреса – коли й куди необхідно з’явитися;
  • уточнення щодо необхідних документів;
  • назва органу, печатка, підпис, прізвище, ім’я та по батькові керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Зазначимо, якщо людина не з'явиться за викликом у воєнний час, це загрожує штрафом від 1 700 до 3 400 гривень. 

Водночас неявка без поважних причин в особливий період означає ухилення від призову і передбачає кримінальну відповідальність за ст. 335 Кримінального кодексу — карається обмеженням волі на строк до трьох років.

Отже, за неявку передбачено адміністративне та навіть кримінальне покарання. Однак, є низка причин, які є поважними для неявки у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки під час мобілізації.

Правозахисники назвали такі причини:

  • хвороба;
  • стихійне лихо;
  • смерть рідної людини;
  • інша вагома обставина, через яку призовник вчасно не прибув до територіального центру комплектування.

Відтак, необхідно подати до ТЦК та СП відповідні підтверджувальні документи про причини неявки. Це можна зробити одразу після зникнення причин або ж на етапі розгляду відповідної адміністративної справи.

Неявка призовника без поважної причини у будь-якому випадку спричинить покарання. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Ухилення від мобілізації без реального покарання: про що свідчить судова практика

Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну


Коментарі ()

26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1175
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

484
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2485
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1699
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

2698
03.03.2025
Вікторія Матіїв

Про адаптацію та реінтеграцію ветеранів, проєкти, спрямовані на підтримку родин загиблих бійців та виклики для дружин полеглих воїнів, журналістка Фіртки поспілкувалася із директоркою комунального закладу "Ветеранський простір", засновницею громадської організації "Дружини Янголів", дружиною загиблого захисника Павла Василіва — Любов'ю Василів.

2014

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

475

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

685

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1105

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1700
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

386
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

586
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1069
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

765
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

575
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

786
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7482
22.03.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

33022 1
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1241
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1010 1
17.03.2025

Раніше Зеленський зазначав, якщо буде перемир’я, то протягом 30-денного режиму тиші обговорюватимуть гарантії безпеки для України.

928
13.03.2025

Після закінчення війни буде знятий воєнний стан, і після зняття воєнного стану вибори проходитимуть згідно з українським законодавством.  

1803