Зелений туризм - потенційна візитівка Прикарпаття

Нещодавно в Івано-Франківську в рамках Дискусійного майданчика «СТРАТЕГІЯ ПРИКАРПАТТЯ-2050», створеного на базі однойменної депутатської групи обласної ради, відбулася панельна дискусія: «Зелений туризм на Прикарпатті: інвестиційний потенціал та бізнес-можливості».

В дискурсі очолюваної мною депутатської групи «СТРАТЕГІЯ ПРИКАРПАТТЯ-2050» ініціювала даний захід, щоб створити інформаційний драйвер для широкої суспільної дискусії про майбутнє екотуризму на Прикарпатті, а також розкрити практичні кейси для людей, які прагнуть працювати у згаданій сфері.

Під час дискусії доповіді виголосили Володимир Великочий – доктор історичних наук, професор, член-кореспондент Академії туризму України, директор Інституту туризму Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника; Леся Аронець – проректор з міжнародних зв’язків Університету Короля Данила; Павло Горішевський – завідувач кафедри туризму та готельно-ресторанної справи Університету Короля Данила, голова Івано-Франківської обласної Спілки сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні; Катерина Касапчук - директор туристичної фірми "Еней"; Надія Маківничук – засновниця Меморіального музею Петра Шекерика-Доникового у Верховині.

Цільовою аудиторією панельної дискусії стали бізнесмени-початківці, які цікавляться відкриттям екосадиб, власники «зелених» садиб, представники влади, громадських організацій, науковці, студенти профільних спеціальностей вузів.

Відзначивши важливу соціально-економічну роль сільського зеленого туризму в контексті сучасних пріоритетів розвитку територіальних громад Прикарпаття, вважаю, що зелений туризм має стати важливим складником стратегій багатьох прикарпатських територіальних громад, а для деяких – можливо основною бюджетонаповнюючою статтею. Зважаючи на природні особливості та соціально-економічні показники, екотуризм, гадаю,  раціональний шлях для розкриття не тільки туристичного, а й інвестиційного потенціалу нашого регіону. Це свого роду сходинка для залучення зовнішніх та внутрішніх інвестицій у прикарпатські громади. Для зацікавлення інвесторам потрібно показати локальні історії успіху, які можуть продукувати популярні екосадиби з їхньою туристичною атракцією.

Тому особливо важливими видаються рекомендації учасників панельної дискусії для органів місцевого самоврядування, територіальних громад та інших зацікавлених сторін. Серед цих напрацювань виділю наступні: органам виконавчої влади та відповідним органам місцевого самоврядування спільно з громадськими організаціями, малим бізнесом провести роботу щодо створення системи кластерів сільського зеленого туризму; при необхідності відповідним органам та установам місцевого самоврядування прийняти внутрішні нормативно-правові акти після ухвалення Верховною Радою нового Закону про сільський та сільський зелений туризм (номер реєстрації законопроєкту 5206 від 05.03.2021).

Також учасники панельної дискусії запропонували владі області: здійснити розробку та рекламу промо-турів успішних «зелених» садиб; активно задіювати зовнішню рекламу, рекламу по телебаченню, в онлайн-медіа, спрямовану на легалізацію та реєстрацію екосадиб; створити та підтримувати функціонування Порталу сільського зеленого туризму Прикарпаття (українська та англомовна версії), на якому крім загальної інформаційної складової, будуть присутні контакти та рекламні матеріали «зелених» садиб, що пройшли процедури стандартизації та категоризації; активно працювати над популяризацією та ухваленням програм щодо створення та підтримки функціонування скансенів – етнографічних комплексів-музеїв просто неба та цілісної системи атракції в сільському зеленому туризмі за допомогою фестивалів-реконструкцій, етнофестивалів, фестивалів-ремесл; займатися промоцією місцевої автентики шляхом сприяння функціонуванню етномузеїв.

Не менш важливими кроками, згідно з колективною думкою учасників панельної дискусії, передбачаються такі: організація навчальних семінарів для власників «зелених» садиб, обмін досвідом представників успішних екосадиб; фінансування участі власників кращих екосадиб Прикарпаття у міжнародних туристичних конференціях, форумах; виділення бюджетних коштів на випуск спеціалізованого каталогу об’єктів сільського зеленого туризму області, який розповсюджуватиметься на національних, міжнародних виставках, фестивалях.

Всі рекомендації оприлюднені в інформаційному просторі та відкриті для ознайомлення.

Загалом вважаю, що тільки поєднавши зусилля влади, бізнесу, громадського середовища вдасться здійснити якісний поступ у сфері розвитку зеленого туризму нашого регіону.

При правильному підході та системній роботі, екотуризм може стати не тільки туристичною атракцією, а й візитівкою Прикарпаття.


30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1446
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2991
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1043
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1093
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1110 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3294 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати і одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

85

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1008

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

843

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

382
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

219
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2405
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1186
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

494
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15116
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7419
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

853
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

417
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

326
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

414
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

700
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1157