Збільшилася потреба у патронатних вихователях та прийомних сім'ях: яка тенденція влаштування дітей в Івано-Франківській громаді

В Івано-Франківській громаді у 2022 році кількість дітей, які перебувають у складних обставинах, збільшилася до 160. Це — удвічі більше, ніж у 2021.

Окрім цього, у громаді збільшилася потреба у патронатних вихователях та прийомних сім'ях.

Хто може стати кандидатом в усиновлювачі, розповіла Суспільному керівниця служби у справах дітей Івано-Франківської міськради Ірина Рохман, передає Фіртка.


Яка тенденція влаштування дітей в Івано-Франківській громаді?


"У нашій громаді у 2022 році вперше створили дитячий будинок сімейного типу в селі Березівка. Зараз там проживають троє дітей. Ми плануємо поселити туди ще від п'яти до десяти дітей, які житимуть у сім'ях наших батьків-вихователів.

Також за рік створили сім'ю патронатного вихователя. Окрім того, на початку 2023 року вперше за останні шість років з'явилася прийомна сім'я для дитини", — говорить Ірина Рохман.

За її словами, облік кандидатів в усиновлювачі також поповнюють пари та люди з-поміж переселенців.

"Упродовж 2022 року до нас переїхали два дитячі будинки сімейного типу і ще одна сім'я. Окрім того, з 2016 у громаді функціонує дитячий будинок сімейного типу, який переїхав до нас з Луганська.

У період повномасштабного вторгнення РФ в Україну він перебрався до Німеччини, але ми працюємо з цими сім'ями", — каже керівниця служби у справах дітей Івано-Франківської міськради.

Ірина Рохман додає: у службі у справах дітей міськради працює міждисциплінарна команда. До неї входять педагоги, медики, представники центру соціальних служб для сім'ї, дітей і молоді та ювенальна превенція.

"Позитивною динамікою є те, що буквально у 2021 році прийомна сім'я усиновила дітей 14, 16 та 12 років. Це — дуже добре, тому що зазвичай всиновлюють дітей тільки до трьох років", — розповідає Ірина Рохман.


Державна підтримка патронатних та прийомних сімей


За словами Ірини Рохман, державна підтримка патронатних та прийомних сімей за рік повномасштабного вторгнення РФ в Україну не змінилася.

"За кожною дитиною, влаштованою у сім'ю чи у сімейні форми виховання, зберігається по 2,5 прожиткового мінімуму відповідно до віку дитини. Якщо дитина з певними фізіологічними вадами — це 3,5 прожиткові мінімуми.

Батьки у прийомній сім'ї отримують за кожну дитину 2 400 грн у місяць, патронатні вихователі — приблизно 12 тис. грн", — каже Ірина Рохман.


Різниця між патронатними та прийомними сім'ями


"Патронатні — це сім'ї, у яких діти перебувають різний період часу", — пояснює керівниця служби у справах дітей Івано-Франківської міськради.

З її слів, мінімальний період перебування дитини у патронатній сім'ї складає три місяці, максимальний — до пів року. Однак у період вторгнення РФ в Україну діє виняток, коли дитина може перебувати у сім'ї патронатного вихователя до закінчення війни.

"У прийомні сім'ї влаштовують винятково сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування. Вони проживають там до 18 років. Є можливість проживати до 23 років, якщо дитина навчається.

У цьому випадку сім'я отримує гроші, поки дитині не виповниться 23 роки", — каже Ірина Рохман.

Наразі служба у справах дітей Івано-Франківської міськради працює з п'ятьма патронатними й вісьмома прийомними сім'ями.

"Ми потребуємо прийомних батьків та патронатних вихователів.

Ще до великої війни йшла мова про те, що до 2026 року має бути деінституалізація всіх інтернатних закладів і діти мають бути влаштовані у сімейні форми виховання", — додає Ірина Рохман.


Хто може стати прийомними батьками або патронатними вихователями


За словами керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської міськради, за період великої війни умови, довідки та вимоги до патронатних та прийомних батьків не змінилися.

"Основне, що потрібно — це паспорт громадянина України. Якщо ми говоримо про патронатного вихователя, то обов'язково, щоб у нього був помічник.

Патронатний вихователь — це працівник виконавчого комітету. З ним укладена тристороння угода про умови роботи. Він працює з влаштованою в його сім'ю дитиною цілодобово і не може працювати деінде, оскільки отримує грошову винагороду.

Прийомні батьки можуть працювати на роботі. Бажано, щоб вони мали позитивний досвід у вихованні власних дітей. Власній дитині патронатного вихователя має бути понад чотири роки", — розповідає Ірина Рохман.

З додаткових документів потрібна довідка медичного зразка за постановою № 905. Згідно з нею треба пройти огляд у лікарів. Також слід надати довідки про несудимість та навчання.

"Відповідальність за влаштування та проживання дитини залишилася. Зараз вона, мабуть, ще більша, оскільки на будь-якій території України все ж таки є небезпека, коли звучать сирени.

Тому щоквартальне проходження навчання, на яке скеровує служба у справах дітей, є обов'язковим", — говорить Ірина Рохман.

Охочі стати прийомними або патронатними батьками можуть звернутися до служби у справах дітей Івано-Франківської міськради, що розташована за адресою: Івано-Франківськ, вулиця Грушевського, 21, кабінет 815.

Зі слів Ірини Рохман, 22 червня 2023 року у селі Микитинці відбудеться зустріч старост Івано-Франківської громади. На ній обговорять потребу в прийомних сім'ях та патронатних вихователях. Надалі планують провести зустрічі в усіх селах громади.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Війна: як пережити смерть рідних

«Найголовніші ліки — розмова та підтримка». Як протистояти страху та паніці під час війни

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Як зберігати холодний розум під час війни: поради українки, яка стала свідком російської агресії


Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1649
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3104
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1103
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1133
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1165 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3415 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

193

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1078

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

891

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

403
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

291
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2456
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1214
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1276
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

526
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15158
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7460
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

293
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

304
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

364
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

356
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

446