Як зберігати холодний розум під час війни: поради українки, яка стала свідком російської агресії

Російські окупанти продовжують розстрілювати мирне населення України. Очевидно, що в таких умовах люди відчувають тривогу та страх за життя, власне та близьких.

Водночас постійний тривожний стан та надмірні переживання можуть призвести  до панічних атак чи інших психічних розладів, а тому важливо зберігати холодний розум навіть у такі карколомні часи.

Журналістка Фіртки поспілкувалась з Поліною Воловик, яка перебуває у Харкові та є свідком війни між російськими загарбниками та українськими військовими. 

До початку війни дівчина працювала CEO & Founder студії стратегічного маркетингу PV Digital Lab та вела доволі спокійний спосіб життя. Проте, все змінилось, коли у місто зайшли російські окупанти.

«Я зараз перебуваю у центрі Харкова. Це одна з найбільш гарячих точок у війні між російськими окупантами та Збройними силами України. Внаслідок вторгнення росії багато людей, які знаходяться тут, панікують, бояться та відчувають величезний стрес вже понад 14 днів».

Фото: REUTERS

Харків, друге за величиною місто України,  зазнає масованого обстрілу з боку російської артилерії. На фото — наслідки обстрілу 1 березня.

Поліна погодилась поділитися своїм досвідом того, як долати паніку та страх й повертати себе в реальність.

«Насамперед не можна закриватися вдома та повністю ізолюватися. Так, коли ви безупинно дивитеся новини, то рівень тривожності зростає, адже ви фокусуєтесь лише на артобстрілах, руйнуваннях та кількості постраждалих і загиблих.

Виходьте в магазин, дихайте свіжим повітрям, спілкуйтеся із близькими. Обов'язково урізноманітнюйте свій інформаційний контент: дивіться фільми, мультики, читайте книги, слухайте улюблені музичні треки, малюйте.

За можливості приділяйте час хобі. Грайте в ігри, якщо це вас заспокоює. Намагайтеся не обговорювати війну постійно. Краще максимально повернутись до звичного способу життя (наскільки це можливо і з дотриманням вимог до безпеки)».

Сьогодні, у час війни, люди стали особливо вразливими до панічних атак. Статистичні дані свідчать, що у середньому одна людина з десяти принаймні раз переживала напад паніки. Зазвичай впродовж життя трапляється один або два панічні напади, які, найімовірніше, припиняються, коли зникає стресова ситуація.

«Що робити, якщо у людини панічна атака? На мою думку, варто перемкнути увагу людини на щось, окрім тривоги. Наприклад,  пожартувати чи ущипнути. Тобто, будь-яким способом повернути людину у реальність.

Водночас я не вірю в практику «спокійного дихання» та слова про те, що «все буде добре». Як на мене, вони можуть навпаки посилити тривожність та посилити фіксацію людини на її стані.

А ось жарти, особливо абсурдні, перемикання уваги на що-небудь працювали найкраще — і справді заземляли», — розповідає Поліна Воловик.

Якщо ж свідком панічної атаки стали ви, продовжує дівчина, то, звісно, найважливіше — не панікувати самому.

«Коли ти тривожним голосом кажеш людині щось заспокійливе, то це погіршує ситуацію для вас обох. Вище я вже перераховувала інші дії, які вважаю дієвими.

Та, дисклеймер (автор не несе відповідальність за перегляд або використання цієї інформації — ред.), я не психолог та керуюсь виключно особистою практикою».

Поліна радить не стримувати емоції та не закриватись у собі.

«Якщо вам хочеться позлитися на ситуацію — зліться, якщо хочеться поплакати — плачте. Емоції у таких ситуаціях пригнічувати не варто.

Також, важливо створювати позитивні враження та переживати їх разом із близькими: співайте пісні, грайте в настільні ігри, виходьте на прогулянку, ходіть до магазину. Тобто, намагайтеся відновити звичні побутові ритуали. І, найголовніше — не втрачайте почуття гумору та сили духу», — підсумувала дівчина.

Що було раніше?
21 лютого президент росії володимир путін заявив про визнання росією незалежності окремих районів Донецької та Луганської областей. Згодом він оголосив про введення регулярних російських військ на ці окуповані території для «підтримки миру».

24 лютого російський президент оголосив про початок «військової операції» проти України. О п'ятій годині ранку почались обстріли стратегічних об'єктів практично в усіх регіонах України. Крім цього, відбулась атака на підрозділи прикордонників по всій ліній кордону з росією та Білоруссю.

Відтак, в Україні після нападу російської федерації та обстрілів у регіонах ввели воєнний стан. Президент Володимир Зеленський віддав наказ завдавати окупантам максимальних втрат. 

До слова, цивільне населення закликають до організованого опору на тлі повідомлень про надходження колон російсько-окупаційних військ із півночі України.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Перелік корисних чатботів, які допоможуть під час війни

«Борітеся — поборете». День народження Шевченка вшановують попри війну

«Найголовніші ліки — розмова та підтримка». Як протистояти страху та паніці під час війни

Щоб допомогти ЗСУ. Іванофранківець ініціював виробництво худі та футболок з патріотичними принтами

Жили без комунікацій, їжу ділили по порціях: історія біженки з Київщини, яка транзитом на Прикарпатті


10.03.2022 Тетяна Дармограй 10788 1
Коментарі (1)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1320
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

566
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

919
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1984
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3496
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2389 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

744

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

646

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

624

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

646
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10280
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1127
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5194
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

932
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2736
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1131
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

327
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

650
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

563
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

613
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

966 2