В Івано-Франківську є чимало історичних будівель різних епох. Втім, сьогодні більшість з них втрачають свій первісний вигляд або й зникають через байдужість власників.
Студенти кафедри архітектури і містобудування Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (ІФНТУНГ) проаналізували пам’ятки, які перебувають у незадовільному технічному стані.
Детальніше про це розповідає Фіртка.
“Найважливіші проблеми зараз — це відсутність контролю у сфері охорони культурної спадщини та фінансування реставраційних робіт”, — каже студентка четвертого курсу бакалаврату Уляна Лабант.
За словами дівчини, згідно зі ст. З0 Закону України «Про охорону культурної спадщини» відповідальність за стан будівлі беруть на себе органи місцевого самоврядування. Вони зобов’язані запобігати будь-якій загрозі пам’яткам і негайно повідомляти про це в орган охорони культурної спадщини.
Але часто негативні зміни залишаються безкарними через відсутність контролю зі сторони держави.
Департамент містобудування також може надавати консультації щодо реставрації пам’яток їх власникам, допомагати з підготовкою документів чи пошуком реставраторів. Грошей на відновлення пам’яток архітектури міський бюджет, на жаль, не передбачає.
“Усе призводить до того, що будівлям спотворюють зовнішній вигляд. Зокрема, замінюють автентичні вікна, двері та інші декоративні елементи на металопластик, а це часто суперечить особливостям конструкції й декору.
Фасади фарбують в недоцільно яскраві кольори чи ділять на різнокольорові клаптики без узгодження між власниками.
Проблемою можуть бути нові великі написи чи позначки, рекламні постери; добудовані поверхи, балкони, мансарди”, — розповідає студентка.
Саме тому студенти створили альбом з кресленнями фасадів пам'яток архітектури Івано-Франківська, в якому можна їх побачити ще до появи негативних змін.
Виконав: Петро Павлюк
Виконала: Олена Гнатюк
Виконала: Вікторія Бербець
Виконала: Евеліна Якубович
Виконав: Сергій Каблак
“Споруди потребують охорони з боку держави: контроль за дотриманням норм щодо захисту архітектурних пам’яток та фінансування реставраційних робіт.
Якщо цього не станеться, ми ризикуємо залишитися без нашої унікальної культурної спадщини”, — каже Уляна Лабант.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Місто (не) Франкове або як радянська влада згущувала його фарби