Застава партії у Івано-Франківську облраду буде майже 2 000 000 гривень

Грошова застава для кандидатів на міського голову Івано-Франківська, згідно зі змінами у Виборчому кодексі, становить трохи більше ніж 340 тисяч гривень.

В порівнянні з останніми минулими виборами 2015-го року сума застави зросла майже у 40 разів.  У стільки ж разів зросла і сума застави для партій, які мають намір балотуватися в Івано-Франківську міську чи обласну раду, пише Чесно.

Згідно зі змінами у Виборчому кодексі грошова застава для партії, яка має намір балотуватися в Івано-Франківську міську раду становитиме 340 056 грн. В Івано-Франківську обласну раду - 1 964 768 грн.

У 2015 році партія, коли реєструвала список кандидатів в Івано-Франківську міську раду, мала заплатити 8 706 грн, в Івано-Франківську обласну раду - 51 704 грн. 

Про це свідчить постанова ЦВК. Таким чином зростання застави у 40 разів може суттєво ускладнити доступ до політики. 

Якщо для президентських і парламентських виборів законотворці розраховували розмір застави спираючись виключно на кількість мінімальних зарплат, то у випадку місцевих виборів розмір застави залежить від кількості зареєстрованих виборців. Таким чином у виборчому кодексі застосований різний підхід для формування розміру застави, що суперечить духу Виборчого кодексу.

Один зі співавторів цієї правки, депутат попереднього скликання Олександр Черненко (колишній голова “Комітету виборців України”) пояснює, чому законотворці пішли на цей крок:

Те, що підписано було — це були правки робочої групи. Ці правки, які виникли в ході дискусії на робочих групах, фактично, —  це позиція робочої групи, яка працювала над кодексом... Якщо ви маєте шанс вийти і перемогти, то ці гроші, ви їх не викидаєте, а повернете. Це було, щоб убезпечитися від технічних кандидатів. Два мільйони для мера Харкова — це цілком реалістична і придатна сума. Для кандидатів в раду — це ж не для одного, а для списку вона теж нормальна. Ми дійшли такої формули”.

ЧЕСНО поцікавився в очільника Івано-Франківська Руслана Марцінківа, який найімовірніше матиме намір переобратися на цю посаду на місцевих виборах у цьому році, що він думає про збільшення застави у 40 разів. Проте у прес-службі мера відповіли, що їхні юристи наразі вивчають зміни до Виборчого кодексу і зможуть коментувати їх після опрацювання. 

ЧЕСНО також поцікавився в керівників осередків політичних партій, що представлені в міській і обласній радах Франківщини, що вони думають про такі зміни і де їхні партії братимуть кошти на вибори. 

Очільник Івано-Франківської обласної організації партії “Свобода”, депутат Івано-Франківської обласної ради Михайло Королик вважає такі зміни у Виборчому кодексі - створенням монополії у політиці. 

Мені ще легко говорити по нашій партії, живучи на Франківщині, де “Свобода” має чималий рейтинг і найімовірніше знову буде представлена у радах. Проте вважаю, що збільшення суми застави відсіє тих активних людей, які матимуть благі наміри балотуватися, але не зможуть заплатити”, - пояснив Королик. 

Політик додав, що нараді в їхньому обласному осередку партії будуть думати, де дістати кошти на застави в ради й це буде непростий процес, адже суми чималі. 

З позитиву у змінах до кодексу Королик називає те, що збільшення суми застави на список партії ймовірно відсіє технічні політсили, які на попередніх виборах балотувалися, щоб отримати представництво в комісіях. 

Керівник Івано-Франківської обласної організації партії “Європейська солідарність”, депутат Івано-Франківської обласної ради Остап Дзеса каже, що особисто зміни до Виборчого кодексу сприймає негативно, але закон не скасувати, тому в організації вони будуть думати, як у законний спосіб розшукати кошти. 

Ми відчуваємо, що рейтинг партії позитивний на Франківщині, тому маємо намір приймати участь у виборах на всіх рівнях. Якщо підрахувати суму застав, то виходить серйозна цифра для будь-якої партії”, - пояснив Дзеса. 

Нелегко доведеться і новим політсилам, які не були представлені в радах Франківщини. 

Керівник Івано-Франківської обласної організації політичної партії “Голос”, народний депутат Ярослав Юрчишин зміни у Виборчому кодексі відкрито не критикує. Каже, що кошти не матимуть визначального значення. Його матимуть кандидати, які зможуть переконати франківців інвестувати ці гроші в команду, а потім підтримати її на виборах. 

Законотворці ще мають час, щоб внести зміни до Виборчого кодексу, який нещодавно ухвалив парламент і підписав президент Володимир Зеленський наприкінці 2019 року.


Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

9981 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1272
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

658
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5762
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1567
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1425

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

499

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1312

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1146

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1045
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

391
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

473
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1412
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

464
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

733
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5776
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

491
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

350
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

678 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1121
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

976