«Залізти в душу» або як російська держава взяла під контроль таїнства сповіді та покаяння

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?

Можна припустити, що це пов’язано з історичним періодом, коли українське православ’я було поглинуте російською церквою та відповідно керувалось держслужбовцями, а не патріархом.

Сповідь та причастя – це два ключові таїнства духовного життя вірянина. Вони сформовані ще в ранній християнській церкві. Це таїнство має глибоке сакральне значення, і потребує внутрішнього духовного  бажання людини - адже за вченням  католицької та православної церкви  через них відбувається єднання з Богом.

У практикуючих християн, вірян православної церкви іноді можна зауважити  думку про нерозривність таїнств покаяння (сповідь) та причастя, і певне формальне відношення до них.

Церква вчить, що віряни повинні сповідатися декілька разів на рік. Особливо під час посту чи  на передодні великих свят (Пасха, Різдво) та особливих подій в житті людини (Вінчання).

Винятковою і центральною умовою покаяння є внутрішній поклик душі, бажання змінитися, адже власне покаяння   грецькою - «метаноя» - «переміна думок».

Але, насправді таке важливе таїнство в житі вірянина перетворюється на просту формальність з відсутністю справжнього сенсу. 

Можна припустити, що це відбулося від певної формалізації цих таїнств, спричинене політикою царя в синодальний період (1721-1822 рр.).

Коли церквою керував не патріарх, а «Святійший правлячий синод» на чолі з оберпрокурором, фактично урядом, який підпорядковувався імператору.

У 1721 році з’являється «Духовний регламент»  - укази царя Петра I, які регламентували повсякденне парафіяльне життя церкви.

Таким чином управління Церквою стало не соборно-церковним, а державним. 

В указі, який виданий 16 липня 1722 року перераховувалися усі свята, коли слід обов’язково відвідувати храми. А священники повинні були слідкувати за тим «щоб селяни в недільні та святкові дні не працювали, а ходили до церкви і не відволікались на інші справи під час служби». 

Такими законами людей просто заганяли до церкви. З такими законами про якесь справжнє духовне парафіяльне життя не могло йтися, адже люди фактично відбували панщину тільки в церкві, а не на полі.

Вислів «залізти в душу» в той період набув буквального значення, адже видавалися укази і були розроблені спеціальні заходи для того, щоб люди старанно ходили на сповідь.

Священників зобов’язували вести книгу обліку сповідників і причасників, а також розкривати таємницю сповіді та звітувати «на гору», якщо почуте на ній стосується заколоту проти царя або держави.

Для тих священників, які не розкривали таємницю сповіді  було покарання: позбавлення сану та світський суд.

З роками  сформувалася думка про нерозривність цих таїнств спричинена недолугими законами.

Для тих, хто не приходив на сповідь і причастя передбачався штраф у вигляді  подвійного подушного податку.

Таким чином таїнства сповіді та причастя перетворили на джерело поповнення державної скарбниці, а також основою для державного та церковного контролю за віросповіданням людей.

Звісно що такий тотальний контроль держави над сакральним порушував не тільки богословські норми, але й моральні й з роками тільки породжував формальне відношення до таїнств та недовіру до священників.

Отож, відбулася формалізація сакрального та недовіра до Церкви, яка відчувається крізь роки.


20.03.2025 Роман Тадра 1633
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

308
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

523
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

896
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1940
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3465
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2360 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

729

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

632

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

605

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

617
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10264
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1104
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5163
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

915
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2717
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1118
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

258
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

630
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

545
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

605
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

951 2