Ж країни У

В таблоїдах натрапляєш на словосполучення «захист життя», «політика в ім’я життя», «життєвий зміст політики». Слова «життя», «життєвий», «жизненный» доліплюють до брендів. Навіть до тих, від котрих конкретно так тхне цвинтариком. Й це не випадково. Це - впровадження політичної моди шляхом створення певного «гіпертексту». Зміст якого було сформульовано майже сто років тому. Але ж відомо: все нове є лише добре забутим старим. Чим воно новіше, тим вищий градус забутості.

Свого часу Європа перехворіла на захоплення «філософією життя». Представники цієї течії – Ніцше, Шелер, Бергсон, Дільтей -- відкидали вивчення традиційних і класичних цінностей заради безперервного творчого процесу фабрикації «життєвих» цінностей нового типу. Анрі Бергсон був кумиром європейських інтелектуалів трьох перших десятиліть минулого століття й отримав у 1927 році Нобелівську премію з літератури. Його «Матерія і пам’ять» стала настільною книгою руйнівників класичного світу. А класичний світ тікав від життя в монтенівські роздуми і програв. «Життя є фундаментальним фактом, - писав з цього приводу Дільтей, - Вона є тим, що ми осягаємо зсередини; тим, за межі чого неможливо вийти. Життя неможливо притягнути до суду розуму». Останнє твердження стало аксіомою для більшості мислителів, які сформували ідеї та міфи ХХ століття. Для більшості пророків та авторитетів епохи модерну.

Й дійсно, розум людини, спрямований назовні, конструює «для себе» лише фізичний рівномірний час, котрий можна виміряти та розділити на години, століття, ери. Внутрішньому ж досвідові людської особистості відомий ще й інший (цікавіший, цінністніший) час: «тяглість, тривалість». Те, що життя «триває», означає, що воно є потоком, повінню, водопіллям, відповідно, з часопросторовими водоспадами, чорториями, коловоротами. Людина рухається в цьому потоці як у середовищі і здатна регулювати його тривалість. Адже тільки людина є такою істотою, якій властива функція починання. Здатність свавільно засновувати щось «нове». Десь під сподом нашого особистого (дуже особистого) відчуття часу криється та таємниця світу, яка – якщо вірити Канту --проявляється виключно через свободу.

В наш час, здається, до цих «ресурсів тривалості» таки добралися ті політичні сили, яких стало звично називати «новими лівими». Тепер, коли епоха комуністичних рухів та пролетарських революцій відійшла у минуле, ліва ідея шукає новий, свіжий одяг для чергового «походу в маси». Комісарська шкірянка «a la Trotzky» разом із чекістським наганом тимчасово (але тільки тимчасово!) відпочивають у шафі. Тепер ліваки одягнені у бергсонівську «філософію життя». Правому республіканізмові «нові ліві» протиставляють «демократію потоку», або Ж-політику. Для країни У одною з реальних форм «демократії потоку» є концепція Перманентного Мітингу. Можемо в уяві змоделювати, як би це виглядало. Столичні адміністративні будівлі в облозі багаторічних наметових містечок. Довгобороді «вічні революціонери», що у ритмі «харі рама» професійно лупають в бочки, й час від часу відїзджають поспати в новісіньких BMW. Зграї біотуалетів та мітингових наметів, остаточно зареєстровані міською владою, як «малі архитектурні форми». Витоптані сквери і парки. Товсті ситі бомжі, обклеєні партійною символікою. І вічний – вдень і вночі -- мітинг, резолюції якого оперативно затверджуються Верховним судом як правові акти рівної із законами легітимності. Така от маячня, яка не зовсім маячня. А, може так статися, й зовсім не маячня.

Адже в сфері масової комунікації найрадикальніші пропозиції «філософії життя» вже знайшли для себе широкі «життєві ніші». Усі ці ріелеті-шоу, інтерактивні шоу, «танці з кимось» є нічим іншим як масмедійною візуалізацією нестримного життєвого потоку. В інтернеті – ЖЖ та блоґи. На ефемках – розмовні жанри з неробами. Життя вирує й давить як тарганів усі поодинокі прояви критичного розуму. Ось де неозорі «ресурси тривалості» для неолівацької тусовки. Чавес – форевер! Справа Ілліча живе і перемагає...

Які владні конструкції виникнуть врешті-решт в чорториях Ж-політики? Найїмовірніше, це будуть популістські диктатури, які захищатимуть «життя» від його ворогів. Застаріле «ворог народу» буде замінено трансмодерним «ворог життя». І цих ворогів життя позбавлятимуть. З високою життєвою наснагою. І в ім’я щасливого існування двоногих життєвих форм.


22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1057
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2442
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2068
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2108
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6411 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2404 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

271

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1092

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1131

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1336
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

215
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

550
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2009
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26451
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

510
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10413 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7951
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

494
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

354
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

509
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

581
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1526