Вживання їжі з кров’ю: старозавітні заборони та новозавітнє переосмислення

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

Кров’янка або кров’яна ковбаса манить і жахає водночас. Саме через наявність крові в складі цієї ковбаси від неї  відмовляються через релігійні переконання.

Їжа з кров’ю, або вживання крові в їжу -  явище притаманне багатьом народам світу і не тільки азійським, а й деяким європейським країнам.

Серед первісних племен та й деяких сучасних африканських вважається, якщо воїн або мисливець вип’є кров своєї здобичі, то він наповниться його життєдайною силою і стане сильніший.

Власне заборони на вживання крові в їжу містяться в аврамістичних релігіях (юдаїзм, християнство, іслам).

Ми розглянемо ці заборони на прикладі християнства, вони містяться у старозавітних текстах:

«Тільки м'яса з душею його, цебто з кров'ю його, не будете ви споживати. (9:14) в самій цитаті знаходиться пояснення заборони «в крові знаходиться душа тварини».

«Тільки крови не їстимеш, на землю виллєш її, як воду.» (Вт 12:16).

«Оце постанова вічна для ваших родів у всіх осадах ваших: жодного лою й жодної крови не будете їсти.» (Лев 3:17) -  вживання внутрішнього сала жиру євреям заборонялося з гігієнічних причин: в спекотній Палестині жир з кров’ю швидко псувалися.

Чи змінилося ставлення до вживання крові у їжу після Воскресіння  Христового в Новому Завіті?

Першу і мабуть, єдину згадку знаходимо в Діяннях Св. апостолів

«стримуватися від ідольських жертов та крови, і задушенини, та від блуду. Оберігаючись від того, ви зробите добре. Бувайте здорові!...» (діян 15:29).

Бачимо, що заборона вживання крові в Новому завіті повторюється. Також питання вживання крові в їжу піднімається на Трульському соборі (691-692рр) 63 правило якого говорить:

«Божественне Писання заповіло нам утримуватися від «ідоложертовного, і крови, і задушенини, і блуду» (Діян. 15, 29).

Тому тих, які, через сластолюбне черево, кров якої б то не було тварини, будь-яким чином майстерно готують для їжі, і так її їдять, визнали за благо піддавати єпитимії.

Якщо ж відтепер хтось їстиме кров тварин якимось чином, то клірик нехай буде виключений, а мирянин нехай буде відлучений».

Слід розуміти, що у заборон вживання крові в їжу було декілька причин: санітарна - цей продукт швидко псується і може привести до  важких отруєнь та сакральна - ізраїльський народ вважався богообраним і не міг дозволити собі чинити те, що інші язичницькі племена використовувати кров в ритуалах жертвоприношення та ін.

Власне у священних текстах, де знаходяться місця про заборону вживання крові міститься опис жертвопринесення з докладним описом яких частин тіла жертовної тварини -  богу ізраїльтян.

Існують і інші продукти з вмістом крові, але ми їх вживаємо спокійно в їжу зовсім не замислюючись про це: печінка, лікарський препарат «Гематоген» та ін.

І можливо цю заборону ніхто не скасовував, але напевно вона вже не діє давно, і пам’ятаймо слова Христові :

«Не те, що входить до уст, людину сквернить, але те, що виходить з уст, те людину сквернить

У Новому завіті немає місця для табу та заборон, згадаймо слова апостола Павла

«Усе мені можна, та не все на користь»(1 Кор.6:12).


22.05.2023 Роман Тадра 3261
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

650
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1893 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1123 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

546
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6898 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11380 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

326

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1062

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1107

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1102
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

271
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1073
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

843
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

737
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

655
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2944
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4432
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18435
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

306
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

346
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

658
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

764