Вживання їжі з кров’ю: старозавітні заборони та новозавітнє переосмислення

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

Кров’янка або кров’яна ковбаса манить і жахає водночас. Саме через наявність крові в складі цієї ковбаси від неї  відмовляються через релігійні переконання.

Їжа з кров’ю, або вживання крові в їжу -  явище притаманне багатьом народам світу і не тільки азійським, а й деяким європейським країнам.

Серед первісних племен та й деяких сучасних африканських вважається, якщо воїн або мисливець вип’є кров своєї здобичі, то він наповниться його життєдайною силою і стане сильніший.

Власне заборони на вживання крові в їжу містяться в аврамістичних релігіях (юдаїзм, християнство, іслам).

Ми розглянемо ці заборони на прикладі християнства, вони містяться у старозавітних текстах:

«Тільки м'яса з душею його, цебто з кров'ю його, не будете ви споживати. (9:14) в самій цитаті знаходиться пояснення заборони «в крові знаходиться душа тварини».

«Тільки крови не їстимеш, на землю виллєш її, як воду.» (Вт 12:16).

«Оце постанова вічна для ваших родів у всіх осадах ваших: жодного лою й жодної крови не будете їсти.» (Лев 3:17) -  вживання внутрішнього сала жиру євреям заборонялося з гігієнічних причин: в спекотній Палестині жир з кров’ю швидко псувалися.

Чи змінилося ставлення до вживання крові у їжу після Воскресіння  Христового в Новому Завіті?

Першу і мабуть, єдину згадку знаходимо в Діяннях Св. апостолів

«стримуватися від ідольських жертов та крови, і задушенини, та від блуду. Оберігаючись від того, ви зробите добре. Бувайте здорові!...» (діян 15:29).

Бачимо, що заборона вживання крові в Новому завіті повторюється. Також питання вживання крові в їжу піднімається на Трульському соборі (691-692рр) 63 правило якого говорить:

«Божественне Писання заповіло нам утримуватися від «ідоложертовного, і крови, і задушенини, і блуду» (Діян. 15, 29).

Тому тих, які, через сластолюбне черево, кров якої б то не було тварини, будь-яким чином майстерно готують для їжі, і так її їдять, визнали за благо піддавати єпитимії.

Якщо ж відтепер хтось їстиме кров тварин якимось чином, то клірик нехай буде виключений, а мирянин нехай буде відлучений».

Слід розуміти, що у заборон вживання крові в їжу було декілька причин: санітарна - цей продукт швидко псується і може привести до  важких отруєнь та сакральна - ізраїльський народ вважався богообраним і не міг дозволити собі чинити те, що інші язичницькі племена використовувати кров в ритуалах жертвоприношення та ін.

Власне у священних текстах, де знаходяться місця про заборону вживання крові міститься опис жертвопринесення з докладним описом яких частин тіла жертовної тварини -  богу ізраїльтян.

Існують і інші продукти з вмістом крові, але ми їх вживаємо спокійно в їжу зовсім не замислюючись про це: печінка, лікарський препарат «Гематоген» та ін.

І можливо цю заборону ніхто не скасовував, але напевно вона вже не діє давно, і пам’ятаймо слова Христові :

«Не те, що входить до уст, людину сквернить, але те, що виходить з уст, те людину сквернить

У Новому завіті немає місця для табу та заборон, згадаймо слова апостола Павла

«Усе мені можна, та не все на користь»(1 Кор.6:12).


22.05.2023 Роман Тадра 5211
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

1083 1
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

2374
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2027
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

1709
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

1671
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1926

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1287

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1380

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

2204

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

2216
11.12.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18802
05.12.2024

Зима – це час, коли наш організм потребує тепла, енергії та поживних речовин, щоб впоратися з холодом.   

588
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

980
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

435
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

9749
06.12.2024

Про День Святого Миколая, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

762
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7926
10.12.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

29185 1
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

389
08.12.2024

Нагадаємо, Зеленський підписав указ про введення санкцій проти проросійської влади Грузії, зокрема мільярдера експрем'єра Бідзіни Іванішвілі і його поплічників. Загалом санкції ввели проти 19 осіб.  

364
05.12.2024

Верховна Рада четвертого грудня ухвалила в цілому законопроєкт про підвищення акцизу на тютюнові вироби.  

3049