Втрачені святині: від Белза до Вишгорода на прикладі української іконографії

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.

Згадаймо про найшанованішу поляками ікону — Діви Марії Ченстоховської або  як її ще називають «Чорна Мадонна» та про «Вишгородську ікону Божої матері» яку московити іменують «Володимирська».

Це — відомі впізнавані та шановані ікони, які стали  великими святинями для кожного з цих народів.  Мало хто знає або взагалі не знає, що ці ікони мають українське походження, але кожна з них мала свої причини й свій шлях до сусідніх країн. Це дещо нагадує людську трагедію, коли вимушено покидають країну в час війни.

 «Вишгородська ікона Божої Матері» або «Володимирська»

За легендою ікону написав безпосередньо євангелист Лука, але ймовірніше, що ця ікона була «списком» тобто копією з оригіналу. Константинопольський патріарх подарував  цю ікону київському  князеві Мстиславові Великому у 1131 році. Вона була поставлена в Дівочому монастирі міста Вишгорода – давнього помісного уділу святої рівноапостольної великої княгині Ольги.

Від того часу ікона Богородиці іменується «Вишгородська». Вишгород дуже швидко стає місцем паломництва, адже в місті також знаходилися   мощі перших київських святих Бориса й Гліба (дерев’яна церква св. Бориса і Гліба з усипальницею).

У 1155 році володимиро-суздальський князь Андрій Боголюбський син  Юрія Долгорукого викрадає  ікону, при цьому руйнуючи та грабуючи Київ та Вишгород. Ікону ж він перевіз  до Володимира-на-Клязьмі.  Згодом ікона потрапляє до Москви й в цей час знаходиться в Третьяковській галереї.

Ченстоховська ікона Божої Матері або «Чорна Мадонна»

Так само як і Вишгородська Ченстоховська має гарну легенду про написання її євангелистом Лукою. У 326 р. візантійська цариця Олена перевозить ікону до Константинополя, а  згодом вона з’являється в українського князя Лева, який розміщує ікону у місті Белз(Сокальський р-н. Львівська обл.) відоме з 1030 року.

Відтоді Белзька ікона Богоматері  славиться своїми чудотворними властивостями, що звичайно притягує паломників з усіх околиць. В силу різних історичних обставин Галичину захоплюють поляки й Белз переходить під керівництво польського князя Владислава Опольського. Побоюючись захоплення міста татарами Владислав Опольський перевозить «Белзьку Богоматір» подалі від східних кордонів в місто Ченстохова у Ясногірський монастир.

Ікона отримує назву за новим місцем перебування — «Ченстоховська Богоматір» і стає відомою у Польщі. Існує дві версії щодо того як і чому ікона потрапила до Польщі. Одна говорить, що її рятували від можливого знищення татарами, а інша каже, що її хитро і підступно викрав Владислав Опольський. Можна припустити, що вони доповнюють одна одну, тобто вкрадено прикриваючись порятунком, як кажуть: «під шумок».

У такі часи вкрадено багато цінностей, але саме ці   українські святині прославились найбільше. Звичайно, що вони в Україну вже не повернуться, адже стали частиною релігійного життя інших народів. Бачимо, що причиною втрати цих  відомих святинь — це відсутність української державності, фактично не було кому дбати й берегти їх.


31.07.2024 Роман Тадра 4000
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

488
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

524
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

897
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1941
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3467
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2362 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

732

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

633

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

606

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

618
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10264
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1105
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5163
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

916
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2718
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1120
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

303
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

632
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

547
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

606
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

953 2