Вплив воєнних дії в Україні на водні ресурси та стан довкілля

Як війна впливає на екологію України, особливо на територіях, де тривають активні бойові дії? Яких збитків вже зазнало довкілля, зокрема на сході країни на Херсонщині та Донеччині? Наскільки тривалими можуть бути наслідки та чого варто очікувати жителям країни? Яка ситуація з станом рік, водною інфраструктурою та питною водою — більше у матеріалі.

Війна руйнує екологію країни: якими можуть бути наслідки?

Внаслідок нападу росії, на жаль, можемо констатувати факт екологічної катастрофи на території України. Окрім замінованих ґрунтів, спалених лісів та забрудненого повітря, отруюються й водні ресурси. Наслідки цього можуть бути значно серйозніші, ніж ми собі це уявляємо. Перелік захворювань, які виникають через вживання забрудненої води — величезний.

Мова про: пошкодження емалі зубів через надлишок фтору, надмірна кількість заліза в організмі, що може призвести до порушення формування кісткової тканини, загроза розповсюдження гепатиту, через бактерії чи кишкову паличку та інші інфекційні захворювання.

Воєнні дії суттєво впливають на якість водних ресурсів України, до них потрапляє велика кількість забруднюючих речовин через підриви нафтосховищ, складів паливно-мастильних матеріалів, а також через руйнування агресором інфраструктури підприємств та очисних споруд. Чого тільки вартує масштаб катастрофи підриву Каховської ГЕС російськими окупантами.

Звідки українці отримують питну воду?

Приблизно 80% питної води в Україні отримується з поверхневих водойм, зокрема, річка Дніпро є найбільшим джерелом водопостачання для українців. Тому якість води, яку ми вживаємо щоденно, безпосередньо залежить від стану водних ресурсів у річках та, значною мірою, від інтенсивності ситуації на фронті, рівня відповідальності підприємств-забруднювачів та нашого ставлення до екології. Водні ресурси страждають від забруднення промисловими та комунальними стоками, які містять важкі метали, органічні та бактеріологічні забруднювачі.

Важливо здійснювати ефективний контроль і постійно удосконалювати систему водопостачання, щоб забезпечувати громадян чистою водою, адже це має прямий вплив на здоров’я людини.

Враховуючи географічне розташування України, запаси води на її території розподіляються нерівномірно. У випадку, якщо на заході України водних ресурсів вистачає вдосталь, то на півдні та сході їх часто недостатньо для задоволення потреб мешканців та забезпечення функіонування цих регіонів. Така ситуація вимагає раціонального використання водних запасів, а також їх захисту від забруднення. Адже вода, найперше – це цінність, та вичерпний ресурс.

Що робити, аби вберегти річки?

За оцінками експертів, за роки незалежності Україна втратила приблизно 10 тисяч малих річок. Такий стан речей становить серйозну загрозу не лише для нашого довкілля, але й для всесвітньої екологічної безпеки.

Ще у 2017 році уряд прийняв рішення щодо обліку поверхневих водних об'єктів в Україні. Інформацію про стан річок та інших водойм можна отримати за допомогою інтерактивної карти "Чиста вода", в яку внесено найбільші річкові басейни України. Особливістю є те, що на карті позначені підприємства, що мають найбільший вплив на забруднення річок в кожній області. Користувач може подивитись, які саме об'єми забруднених стоків скидає кожне окреме підприємство у річки.

Для покращення стану водойм експерти рекомендують насаджувати дерева біля водойм, відновлювати затоплені землі, регулярно перевіряти гідротехнічні споруди та зміцнювати береги, щоб не допустити втрати річок. Важливо, щоб кожен розумів свою особисту відповідальність по відношенню до довкілля, бережно ставилася до природи та не забруднювала її сміттям й іншими відходами.

«Про стан річок України та шляхи його покращення»

4 жовтня у м. Звягель відбулося виїзне засідання Екологічного комітету ВРУ на тему – «Про стан річок України та шляхи його покращення». Окрему увагу на засіданні приділили впливу воєнних дій на водні ресурси України, в результаті яких до вод потрапляє велика кількість забруднювальних речовин через підриви складів паливно-мастильних матеріалів і сховищ нафтопродуктів, а також через руйнування росією інфраструктури підприємств, пошкодження і руйнування очисних споруд, потрапляння стоків у водойми та пошкодження ґрунтового покриву.

До підсумкового рішення, ухваленого комітетом, увійшли й мої пропозиції: звернутися до Прем'єр-міністра України з метою відновлення планових перевірок, зокрема об'єктів водогосподарської галузі; необхідність внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за порушення режимів роботи водних об’єктів; рекомендація органам місцевого самоврядування посилити контроль за створенням водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також за додержанням режиму використання їх територій, за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів (за створенням незаконних водних об’єктів, використанням водних об’єктів без дозвільних документів, самовільним створенням гідротехнічних споруд тощо).

Відповідальність — перш за все!

Дотримання обмежень у сфері господарської діяльності в прибережних захисних смугах, водоохоронних зонах та зонах санітарної охорони є важливим аспектом збереження екосистем водних ресурсів. Забруднення та недоцільна експлуатація цих територій можуть серйозно пошкодити природу та загрожувати якості води, яку ми споживаємо.

Щоб створити екологічно стабільний стан річок в Україні необхідно посилити відповідальність за порушення режимів роботи водних об'єктів, а також забезпечити контроль споживання водних ресурсів. Це допоможе уникнути перевищення природних можливостей водних ресурсів та їх надмірного використання.

Є регіони, де якість роботи очисних споруд та зон санітарної охорони бажають кращого, міста й райони, де відсутнє централізоване водопостачання, десь відсутні засоби для дезінфекції води. Ці й інші фактори призводять до того, що промислові і побутові відходів, які виливаються у річки, залишаються без необхідного очищення або не відповідають санітарним нормам.

Наша головна мета зараз, звісно крім перемоги над ворогом і збереження нашої країни та громадян, зберегти довкілля на рівні, що дозволятиме жити здорове життя та відбудовувати і розвивати міста зараз та після перемоги. Тому навіть сьогодні, коли начебто питання екології програє питанню збереження життя, мусимо працювати, щоб знизити негативний вплив людей, підприємств тощо на водні ресурси. З огляду на те, що вони все-таки вичерпні, а недбайливе користування шкодить довкіллю і здоров’ю. Наразі ситуація досить невтішна, адже всі ріки України потребують комплексного очищення та приведення їх екологічного стану до відповідного рівня й стану. Це фундаментальні завдання, які вимагають нашої спільної уваги та зусиль, тому продовжуватиму відстоювати важливість цього питання на рівні Екокомітету і ВРУ.


01.11.2023 Едуард Прощук 10009
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1147
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2840
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

997
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1064
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1066 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3150 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

926

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

797

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1102
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

170
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2362
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1161
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

464
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15083
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7395
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

828
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

392
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

301
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

388
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

674
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1123