Волонтер показав життя гірських рятувальників на Піп Івані (ФОТО)

Закарпатець Олег Григорєв на п'ять днів поселився на Чорногірському гірському пошуково-рятувальному пості - найвисокогірнішому в Україні, який знаходиться на висоті 2022 метри над рівнем моря на горі Піп Іван у приміщенні старої польської обсерваторії, яку ще називають "Білий слон". 

Враження від перебування на горі чоловік описав на Фейсбук-сторінці, передає Фіртка.

На цій висоті взимку часто панують екстремальні умови: ураганний вітер просто зриває схили, сніг і шматки льоду літають у повітрі й обстрілюють обличчя, важко дихати, погана видимість, підстерігають різкі обриви, вітри надувають хуртовинні дошки. За короткий час тут легко можна отримати обмороження.

Василю Фіцаку 38 років, він рятівник. Все своє життя ходить у гори - і взимку, і влітку за будь-якої погоди. Себе він не уявляє без гір. За 2019 рік він провів на Чорногірському хребті 140 днів.

"З 2015 року ми з іншими волонтерами маркували туристичні маршрути в горах та чергували в обсерваторії на випадок, якщо туристам знадобиться порятунок. А вже через рік ми стали офіційним загоном рятівників Державної служби надзвичайних ситуацій. Туристи тут відмічаються, повідомляють про свій маршрут, можуть знайти укриття, коли умови стають небезпечними. Ми регулярно інформуємо про погодні умови в горах", - розказує Василь.

Василь заходить до кімнати з вулиці, сідає біля каміна і жар починає огортати руки. Кінчики його пальців пощипують. Це після обмороження під час минулорічних рятувальних робіт. Тепер щонайменший холод відкликається у пальцях болем. За вікном не стихає вітер. Його чути навіть через пластикові вікна, особливо вночі. Швидкість вітру тут може досягати 30 метрів на секунду, що на рівнинах прирівнюється до урагану, який зносить дахи будівель і викорчовує дерева. Коли Василь починає говорити про безпеку в горах, його обличчя враз стає серйозним.

"Туристи часто переоцінюють свої фізичні можливості, недооцінюють небезпеку, а їхнє спорядження й одяг нерідко не відповідають сезонності. Скорочуючи маршрути, люди спускаються траверсом з хребта, тим самим можуть спровокувати лавину. Та багато чого залежить від керівника групи, який приймає рішення", - ділиться Василь.

Він розповідає історії. Деякі з них забути неможливо.

"Коли рятівник намагається врятувати іншу людину - він має знати свою межу і знати, коли може не повернутися назад. Інколи за цю межу доводиться заступати, коли на карту поставлене людське життя. В альпінізмі є таке поняття, як червона лінія - лінія неповернення. Рятувальники для себе її відчувають інтуїтивно, - розказує Василь. - Минулого року стався фатальний випадок, коли замерзло двоє туристів. Під час сходження почалася снігова буря, вітер збивав з ніг. Нам довелося рятувати групу туристів за кількасот метрів від рятівного посту. Останні метри просто доповзали. При тих умовах більше години залишатися на сильному вітрі і при поганій видимості - без перебільшення смертельно. Руки швидко замерзають навіть у рукавицях, немає чим дихати, а ще і тягнеш потерпілого. Тоді ми і самі дістали обмороження".

Попри небезпеку й ізольованість, ця робота для них - улюблена. Навколо - гори, пейзаж за вікном змінюється щохвилини, а погляд тікає далеко за горизонт.

 

Фотогалерея


05.02.2020 7948
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2427
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19540
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1748
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1221 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2269
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3875

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

140

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2011

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

698

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1312
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

381
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

908
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24404
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

639
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

612
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

749
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1643
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8053
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

492
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

782
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2057 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

739