Визначили слово 2020 року: і це не коронавірус

Не дивно, що чимало слів у короткому списку «Коллінз Слово року 2020» мають спільну тему: пандемія.

Без сумніву, щось, що так глибоко змінило життя кожного — не залишивши жодної країни чи континенту осторонь, — мало мати значний вплив і на нашу мову. І наш список показує нам, що мова йде не лише про хворобу чи її симптоми. Слово «коронавірус» існує, звичайно, використовувалося з надзвичайним збільшенням, у 35 000 разів у порівнянні з минулим роком. Але соціальні наслідки — зміни в нашій поведінці та способі життя — вимальовуються ще більшими.

Можливо, найбільший вплив мали обмеження, що стосуються того, як ми рухаємось та взаємодіємо між собою. І вони представлені в першу чергу „соціальною дистанцією”, концепцією, яка на сьогодні настільки поширена, що вона також увійшла до мови як дієслово "до соціальної дистанції”. Іншим способом, яким нам довелося розширити зону відчуження навколо себе, є “самоізоляція”, яка зараз частіше використовується як дієслово “самоізолюватись” чи фраза “Я самоізолююся після того, як розвинувся кашель”.

Робота була ще однією сферою словникових змін. Багато хто був звільнений, а інші змушені працювати вдома. Однак значна частина людей була відправлена у "відпустки" - не звільнялася, а припиняла роботу, поки бізнес не зможе знову запуститися. Слово, яке раніше обмежувалося кадровими підрозділами компаній, які прагнуть скоротити витрати, його використання зростало в міру розгортання економічної кризи. Одна група людей, яка повинна була продовжувати рух, прийшла, що, звичайно, це «ключові працівники»: не лише лікарі, медсестри — але й збирачі відходів, поштовий персонал та працівники технічного обслуговування — усі ті, хто обертає колеса громадського буденного життя. Імпульс показати, наскільки всі вдячні, набув фізичної форми — люди аплодували на порозі, але також пройшов через незліченні повідомлення в соціальних мережах, що сприяло збільшенню використання в 60 разів у порівнянні з 2019 роком.

То як щодо самого слова року? Це - «карантин» (локдаун) з його важкими, щільними складами та важчими асоціаціями — це стан, якого ми найбільше боялися у 2020 році — стан національного статусу, коли майже все, що становить нормальне суспільне життя, призупинено. У режимі локдауну наші години неспання стають набагато меншими. Ми повертаємося до більш простого стану — який деякі насправді оцінили — але він набагато більш обмежений. Ми бачимо мало людей, і менше місць. Ми буквально сидимо вдома.

У Великій Британії назвали слово 2020 року. І це не коронавірус. "Локдаун" (lockdown) – термін, який з весни змушує людей зі всього світу тремтіти – став словом року за версією англійської редакції словника Коллінз (Collins English Dictionary).

Тож, якби це не шокувало, спочатку локдаун був частиною в’язничного словника: це коли ув’язнені утримуються у своїх камерах через певні порушення. 2020 рік — це рік, коли значення цього слова безповоротно змінилося: у свідомості більшості людей карантин зараз є заходом охорони здоров’я — його використання з 2019 року зросло в геометричній прогресії.

Проте це все не означає, що 2020 рік був пов’язаний лише із пандемією. Були й інші речі! Наприклад, “Megxit”. Рішення Гаррі та Меган відмовитися від посади старших членів королівської родини було ласим шматочком бульварного корму на рік.

“BLM” - або Black Lives Matter - був величезним антирасистським рухом, який показав, що соціальний прогрес можливий навіть у розпал кризи охорони здоров’я. І, звичайно, Інтернет продовжував веселити, виробляючи такі терміни, як «TikToker».

Сайт для обміну відео затьмарив усіх інших, як місце для мемів та своєрідного нового виду самовираження, принаймні для покоління Z, для якого TikToking - це практично спосіб життя.

Залишилося ще одне слово — "мукбанг". Це насправді одне з дуже небагатьох запозичених корейських слів (після — тхеквондо). Що означає "відео або вебтрансляція, в якій ведучий їсть велику кількість їжі для розваги глядачів". 

Це може бути дивною концепцією, але, принаймні, цьому не може завадити жоден карантин чи соціальна дистанція.

за матеріалами Сollins dictionary


11.11.2020 4610
01.12.2023

Подарунків на свята чекають не тільки діти, а й дорослі. Тому, знижка на купівлю оселі сподобається всім членам сім’ї.

754
24.11.2023
Вікторія Матіїв

«Було це дуже страшно і був великий ризик. Бо якраз на Запорізькому напрямку розстрілювали колони автобусів та автомобілів», — ділиться переселенка.

3446 12
10.11.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалася з психологинею Валерією Худзіцькою та військовослужбовцем Дмитром, а також провела опитування, щоб дізнатись думки людей щодо цієї теми.

3841
02.11.2023

Компанія AURUM з радістю пропонує поринути у світ елегантності та розкоші з ювелірними виробами найвищої якості та знижками, які роблять їх ще більш бажаними.

4213
30.10.2023
Вікторія Матіїв

Про те, як стала монахинею та робить все на більшу славу Божу з журналісткою Фіртки поспілкувалася сестра Софія, яка проживає у монастирі Згромадження Пресвятої Родини у селі Гошів.

5355
24.10.2023
Тіна Любчик

Івано-Франківський національний медичний університет стане першим закладом в системі МОЗ, що має свій басейн, який залучатимуть для відновлення здоров'я українських бійців.  

4780

Роль і становище жінки в християнстві часто применшувалося, вважають критики християнства. Але чи це дійсно так?  

81

Розглянемо суть і роль старозавітних та новозавітних священників у контексті двох різних поглядів на це. 

565

Беззаперечно, довгі роки священники були й залишаються важливою складовою суспільства, маючи авторитет та суттєвий вплив на його думку. 

1129

Як РПЦ і пропагандисти з Дмитрія Донського ліпили образ борця з Золотою Ордою.

1624
04.12.2023

Під час їжі найкраще взагалі ні на що не відволікатися, максимум допустима легка світська бесіда.

207
30.11.2023

Як зазначають експерти в галузі дієтології, вживання квашеної капусти в невеликих кількостях не тільки поліпшує стан імунної системи, але і в рази знижує ризик розвитку пухлин в організмі.

56159
28.11.2023

Зберігання моркви — не проста справа. Щоб вона зберігалася всю зиму, потрібно вчасно її зібрати, правильно підготувати до зберігання.  

509
05.12.2023

Раніше її ім’я було Галина, після обряду облечин, яким людей посвячують у монаше життя, у церкві її називають сестра Софія.  

10294
01.12.2023

Закон про військове капеланство, який ухвалили в грудні 2021 року запустив Службу військового капеланства та змінив статус капеланів на війні.   

766
26.11.2023

Церква в умовах війни зміцнює ментальне здоров'я, допомагає стати стійкішими та подолати ті виклики, які стоять перед українською державою та її громадянами.  

732
20.11.2023

З початку повномасштабного російського вторгнення Згромадження Сестер Пресвятої Родини у Гошеві прихистили десятки внутрішньо переміщених осіб.  

5357
04.12.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

13238
03.12.2023

У Брюсселі цього тижня підтвердили повне завершення процесу синхронізації української та європейської енергосистем.  

333
30.11.2023

Відбудеться саміт Європейської Ради, де лідери держав Європейського Союзу ухвалюватимуть рішення стосовно України та всіх країн, які прагнуть стати членами ЄС.  

349
24.11.2023

Діяльністю голови обласної військово-цивільної адміністрації Світлани Онищук задоволені 37%, незадоволені – 16%, майже половина – не визначилися з оцінкою.  

1178