"Вільний ринок чи протекціонізм?": в Івано-Франківській ТПП обговорювали розвиток деревообробної промисловості

«Вільний ринок чи протекціонізм?» — головне питання круглого столу в Івано-Франківській ТПП з питань експорту в деревообробній галузі.
«Додана вартість у деревообробній промисловості: ключ до розвитку та експортного потенціалу», – на таку тему в Івано-Франківській торгово-промисловій палаті відбувся п’ятий, завершальний, круглий стіл в межах проєкту «USAID підтримує Івано-Франківську ТПП у проведенні курсу тренінгових та консультаційних послуг для менеджерів з експорту».
Учасники круглого столу, серед яких було близько п’ятдесяти керівників підприємств деревообробної галузі західних регіонів України, керівники та представники митниці, податкової служби, місцевої та регіональної влади, обговорили поточний стан та проблеми деревообробної промисловості з огляду на їх роль у підвищенні експортного потенціалу України.
Заступник Голови Держлісагентства з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Валентин Бачурний та директор Департаменту розвитку та інвестицій ДП «Ліси України» Віктор Бусько розповіли про державну політику та перспективи розвитку галузі та відповіли на запитання підприємців.
Директор ТОВ «Уніплит», одного із лідерів в експорті продукції в галузі, Юрій Дубас розповів про загальні проблеми підприємств-деревообробників:
«Перша проблема, - кадрове питання. Близько п’ятдесяти наших працівників мобілізовані. Ми розуміємо необхідність і підтримуємо наших захисників, але проблема кадрів залишається. Друга проблема – енергозабезпечення та відключень електрики. Наступна проблема, з якою ми стикнулися свого часу – це блокування кордонів деякими нашими сусідами, що привело навіть до втрати частини покупців, втрати ринку. Ще одне важливе питання – питання доступу та цін до сировини».
Головними проблемами галузі на думку керівників підприємств є:
  •  дефіцит кваліфікованих кадрів, що пов’язано із мобілізацією чоловіків та виїздом за кордон жінок,
  •  питання доступу малого та середнього бізнесу галузі до закупок деревини через аукціони,
  •  питання ціноутворення, зокрема формування початкової ціни на деревину на біржах, яке на думку підприємців є незрозумілим та часто необґрунтованим,
  •  питання доцільності торгівлі на аукціонах такої сировини як тріска та тирса, що ускладнює доступ до ринків продавцям та завищує ціни для покупців сировини,
  •  та інші.
Деякі підприємці під час обговорення проєкту Закону про ринок деревини висловлювали пропозицію повернутися до практики двосторонніх договорів між продавцями та покупцями деревини. Вони аргументували це тим, що ДП «Ліси України» діє як монополіст і не надає чітких пояснень щодо механізму формування стартових цін лотів на аукціонах. Однак, більшість учасників круглого столу погодилися, що з огляду на вимоги Євросоюзу та необхідність розвитку ринкових відносин у галузі, така практика виглядає сумнівною та не має перспектив у майбутньому.
Підприємець Ілля Гоголь, який представляє виробника меблів торгової марки «Гайдалка» поділився проблемами малих та середніх підприємств галузі:
«Як місцевому невеликому виробнику боротися на біржах з великими підприємствами? Як закупити круглу деревину, яка є сировиною для виробництва, за цінами, які дозволять бути конкурентними на зовнішніх ринках? Адже лоти на аукціонах часто є недоступними для малого виробника – лоти дуже великі, на які коштів в малого підприємства немає».
За словами підприємців на ті нечисленні лоти з меншими об’ємами деревини є велика конкуренція:
«Ціни по цих малих лотах є високими, адже нам необхідно закупити сировину, і тут йде надмірна конкуренція. Натомість на великих лотах конкуренції такої немає. Отже, великі підприємства отримують цінову перевагу».
Директор Департаменту розвитку та інвестицій ДП «Ліси України» Віктор Бусько, відповідаючи на питання підприємців, запевнив, що позиція малого деревообробного бізнесу буде почута і лоти з меншими об’ємами деревини будуть створюватися в більшій кількості.
Круглий стіл проведено Івано-Франківською торгово-промисловою палатою в рамках Проєкту “USAID підтримує Івано-Франківську ТПП у проведенні курсу тренінгових та консультаційних послуг для менеджерів з експорту”, який реалізується за підтримки Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Проданий, але не знищений. Карпатський експертно-технічний центр, як приклад вдалої приватизації (ФОТО)


09.10.2024 Тетяна Сорока 495
Коментарі ()

09.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

58
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

525
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5384
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1439
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1316
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2592

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

363

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1204

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1037

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

955
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

269
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10642
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

346
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

616
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5660
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1435
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

325
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

226
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

580 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1017
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

883