«Відокремлення Галичини». Проект як стимул

 

 

Вже чимало часу пройшло з того моменту, коли ЗМІ розтиражували висловлювання депутата-регіонала Болдирєва на тему можливого «відокремлення Галичини від України». Однак, досі ця, судячи з усього, продумана акція не викликала адекватної реакції. Заяви депутатів ВО «Свобода» з «прокляттями» на адресу Болдирєва, навряд, чи можна вважати адекватною реакцією.

Кажучи про адекватну реакцію, автор цих рядків зовсім не мав на увазі виразів засудження чи підтримки позиції депутата Болдирєва чи, тим більше, переслідування його у якій-небудь формі. Йдеться взагалі не про самого депутата-регіонала, а про те «повідомлення», або модно кажучи – message, яке він свідомо чи ні відправив на нашу – галичан – адресу.

З цього повідомлення ми мали б усвідомити кілька речей. Заяви Бодирєва на вечорах у російського посла, які набули широкого розголосу за браку офіційної реакції, свідчать передусім про те, що в головах, принаймні частини еліт на схід від Збруча такий проект існує і розвивається. А за роки незалежної України ми мали змогу не раз переконатися, що саме прокремлівські політики є «ефективними менеджерами державотворення», а не про-білодомівські.

Сказали, що Янукович буде президентом – він ним став.

Сказали, що Юлька буде сидіти – Юлька сидить.

Тож, якщо вони серйозно вирішать реалізовувати проект «відокремлення Галичини», то існують великі шанси, що їм вдасться його реалізувати.

З цього ми мали б усвідомити наступну річ: краще бути готовим до, здавалось би, найбільш неймовірного сценарію, аніж не бути готовими до жодного.

Неготовність до певного розвитку подій вже не раз давалася взнаки галичанам. І під час Весни народів, коли замість того, щоб виборювати своє рівноправне місце серед народів Дунайської імперії, галичани зайняли позицію «тирольців сходу», улюблених підданих двору Габсбургів. І під час Першої світової, коли до останнього «дзвінка» трималися за «бабцю Австрію», замість того, щоб мобілізуватися для боротьби за власну європейську автономію. А в 1939-му галичани були готовими до поділу Польщі? А в 1941-му – до поразки гітлерівської Німеччини? А в 1989-му – до розпаду СРСР? Отож.

Втім, як би не розвивались найближчі події в державі Україна, галичанам так чи інакше потрібно мати свою суспільну структуру і репрезентантів, власну еліту. Чи це здасться для швидкого налагодження функціональної системи після можливого «несподіваного» відокремлення? Чи пригодиться для виведення на вищий якісний рівень системи місцевого самоврядування?

Покаже час.

Зрозуміло одне – стара патріархальна суспільна структура Галичини, яка в певний спосіб була законсервована в радянські часи, сьогодні не витримує викликів часу і майже не функціонує. Перший показник цього – відсутність патріотичної галицької еліти. Нинішні «видатні галичани» є або патріотами тієї України, в якій Галичина не може віднайти свого гідного місця, або – зграєю корупціонерів, хабарників і невігласів, яким байдуже і до галицького народу і до галицької культурно-релігійної традиції.

В такій ситуації висновок напрошується сам: якщо Галичина не матиме своєї сучасної суспільної структури і своєї патріотичної еліти, то завжди буде приречена на роль обтяжливої провінції для чужих по духу держав або, що ще гірше, на роль хлопчика для биття у геополітичному спектаклі, розрахованому як на внутрішнього, так і на зовнішнього глядача.

Теоретично більшість з нас це розуміє, але практично нічого не робить. Бо грім не вдарив? Тож, галичани мали б подякувати Болдирєву, адже його message може бути передвісником цього грому. 

 


29.12.2011 Володими Павлів 1887 4
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1164
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

554
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

913
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1972
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3486
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2383 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

740

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

641

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

621

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

623
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10274
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1121
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5182
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

926
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2732
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1128
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

321
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

647
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

557
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

611
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

962 2