Відчувають вплив російського ракетного терору. Івано-Франківська область увійшла у п'ятірку регіонів, де «небезпечно працювати», — опитування бізнесу

Українські підприємства продовжують відчувати вплив та наслідки російського ракетного терору, однак вони адаптуються до роботи в таких умовах.

Так, у першу п’ятірку регіонів, де підприємці серед перешкод своїй діяльності обрали варіант «Небезпечно працювати», увійшли Харківська, Тернопільська, Полтавська, Івано-Франківська та Львівська області.

Такі результати нашого восьмого Нового Щомісячного опитування підприємств за грудень 2022 року, які експерти ІЕД представили під час онлайн-заходу «Економічні тенденції з точки зору бізнесу», передає Фіртка.

Так, 100% опитаних підприємців заявили про небезпеку для ведення бізнесу як у Харківській області, постійно обстрілюваній окупантом, так і на Заході: у Тернопільській та в Івано-Франківській областях.

Єдиними областями, де, на думку підприємців, працювати безпечно, є Закарпатська та Волинська області.

Дані Інституту економічних досліджень та політичних консультацій

Водночас, як показують результати опитування, попри перешкоди, частка підприємств, які працюють майже на повну потужність (75%-99%) залишилася на рівні попереднього місяця (44% в грудні проти 43% в листопаді). 

У грудні 2022 року перебої з електроенергією другий місяць поспіль очолили список перешкод для ведення бізнесу. Частка респондентів, які повідомили про перебої з електроенергією як про перешкоду для ведення бізнесу, дещо зросла з 78% у листопаді до 80% у грудні 2022 року. 

«Єдиною причиною, чому ця перешкода вийшла на перше місце, є російський ракетний терор. Тому що у вересні частка тих, хто скаржився на перебої з доступом до електрики, становила лише 4%.

У жовтні, коли почалася перша атака на українську інфраструктуру, ми бачимо суттєве зростання цієї перешкоди», — зазначала виконавча директорка ІЕД Оксана Кузяків

Попри російську атаку, бізнес не збільшив рівень страху щодо власної безпеки. У грудні частка підприємств, які повідомили про проблему, пов’язану з небезпекою для роботи, залишається без суттєвих змін порівняно з листопадом, та становить 47%.

Водночас через масові включення електропостачання більшість, 86% підприємств, тимчасово призупиняли роботу, а лише 14% — не мали відключень. Загалом через відключення електроенергії підприємстві втратили п’яту частину робочого часу — 21%.

Втрати часу через відключення електроенергії корелюють з короткотерміновими очікуваннями бізнесу: третина бізнесу планує скорочення виробництва на найближчі три місяці. Водночас проблеми зі світлом менше впливають на довгострокові очікування бізнесу. 

Більшість опитаних, 77%, гірше оцінюють фінансово-економічне становище підприємства у грудні, порівняно з аналогічним періодом минулого 2021 року.  Водночас скорочується невизначеність у перспективі трьох та шести місяців. Суттєво скоротився відсоток тих, хто не зміг дати прогнози у перспективі 3-4 місяців. 

Крім того, у грудні дещо покращились оцінки державної політики з підтримки бізнесу.

«Протягом усіх хвиль опитування переважали нейтральні оцінки державної політики. Разом з цим, дещо коливались позитивні та негативні оцінки. І позитивних і негативних оцінок було менше, ніж нейтральних. Зараз під кінець року бачимо, що позитивні оцінки дещо зросли.

Наприклад, у листопаді й грудні кожне п'яте підприємство оцінювало державну політику з підтримки бізнесу позитивну. У той час як негативні відповіді були приблизно на такому ж рівні протягом усього періоду опитування», — пояснила старша наукова співробітниця ІЕД Ірина Федець


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Понад 70 підприємств та інших видів бізнесу переїхали в Івано-Франківськ із гарячих точок

Енергетики пояснили, завдяки чому вдалось не вимикати світло під час новорічних свят на Прикарпатті


18.01.2023 3873
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1166
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2497
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2095
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2149
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6489 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2434 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

319

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1127

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1162

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1377
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

256
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

572
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2045
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26493
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

537
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10442 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7992
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

519
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

380
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

530
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

604
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1556