В Івано-Франківську відновлюють унікальну Поморянську чудотворну ікону (фото)

У реставраційному відділі Івано-Франківського обласного краєзнавчого музею перебуває на реставрації чудотворна ікона Матері Божої Поморянської - унікальна пам’ятка XVII-XVIII століть.

Її протягом одного дня - в четвер 28 лютого з 15.00 можна буде побачити у залі сакрального мистецтва музею, інформує Фіртка з посиланням на RISU.

Ікона Поморянської Богородиці

Працює з іконою відомий прикарпатський реставратор Валерій Твердохліб.

«Цікаво, що під час роботи необхідно було демонтувати ризи. Під ними я побачив унікальне зображення живописної ікони, бо вона, звичайно, мала свою історію до коронації. Саме таку її побачать відвідувачі краєзнавчого музею», — каже майстер.  

Чудотворна ікона Матері Божої Поморянської потрапила до івано-франківського реставратора з селища Поморяни, що на Львівщині.

З історичних джерел відомо, що перша згадка про нього датується 1437 роком і це був дуже важливий оборонний пункт, визначний для Галичини. Відомий він своїм замковим комплексом XVI-XVII століть, який серед інших належав сину короля Яна ІІІ Собеського Якубу Собеському. Також там є унікальний костел 1738 року.

Чудотворна ікона знаходиться у храмі Пресвятої Богородиці – дерев’яній церкві 1690 року.

«Ікона, швидше за все, стала трофеєм козаків, бо написана у латинському стилі, - розповідає Валерій Твердохліб. — Я знаходив дослідження мистецтвознавця Віри Свєнціцької про те, що над іконостасом церкви у Поморянах працювали майстри кола Івана Рудковича. Хоча ті ікони, які збереглися досі у храмі, у більшості перемальовані. А чудотворна – оригінальна. Єдине, що відомо – у 1862 році її розмістили у церкві над престолом. Отже, можна припустити, що саме тоді її коронували і одягли в ризи. З історії також відомо, що у 1829 році церкву у Поморянах відвідав митрополит Михайло Левицький, а у 1906 році – митрополит Андрей Шептицький».

Зі слів реставратора, чудотворна ікона Поморянської Богородиці мала проблему з дерев’яним щитом, бо його сточив жук, тому громада села вирішила віддати її на консерваційні роботи. Але виявилося, що і на полотні під щитом є сліди втрат, тому ризи зняли.

«Це дослідження, думаю, дасть новий поштовх для подібної роботи. Я планую звернутися також до львівських мистецтвознавців, надам їм усі необхідні матеріали про ікону. Думаю, відкриття нас очікують цікаві», - каже реставратор.                

Під час презентації чудотворної ікони Поморянської Матері Божої відвідувачі краєзнавчого музею також побачать новий альбом, присвячений музейному проекту «Врятуймо скарби разом. Історія одного проекту».  

Книжка "Врятуймо скарби разом"

«Альбом - це своєрідний підсумок реставраційного проекту Івано-франківського обласного краєзнавчого музею. Коли я його започатковував у 2009 році, то не мав уяви про те, як усе буде відбуватися. Але минуло десять років і маємо уже цілу історію проекту, ювілей якого будемо відзначати наприкінці року, - пояснює Валерій Твердохліб. — Тексти до альбому написані колишнім співробітником національного музею ім. А.Шептицького, викладачем Львівської академії мистецтв Богданом Мисюгою. Рецензентами альбому є відомі експерти, мистецтвознавці – Марія Гелетович, Олег Сидор, мій вчитель – найкращий реставратор України – Володимир Мокрій, Оксана Маричевська».

Книжка "Врятуймо скарби разом"

Дизайн книжки розробив завідувач кафедри книгодрукування Львівської академії мистецтв Петро Нагірний.

«Книжка складна, глибоко структурована. У ній є багато історії, каталог унікальних творів з нашої музейної колекції, які реставрували, в тому числі – вперше опублікованих, - додає Валерій. - Є розділи про те, як усе відбувалося - про презентації, виставки, власне – історію, проекти такі, як, до прикладу, «Образи Світлих» Юрія Бакая, «Вгору серця. Для Бога я створюю найкраще» Яреми Стецика, «Повернення сакральних реліквій», який ми започаткували 2014 року і завдяки якому досліджували і реставрували для міста і громади унікальні раритети, які знаходили  – і релікварій святого Пантелеймона, антимінси, ікони, ризи Зарваницької чудотворної ікони Ісуса Христа. Є в альбомі окремий розділ, присвячений фандрейзингу, меценатству. Я на початках думав – якою буде посвята цієї книги, для чого вона ,і зрозумів – це подяка тим людям, які усі ці роки були у проекті «Врятуймо скарби разом», підтримували його. Також це добра нагода показати, як можна втілювати подібні проекти».

У планах реставратора також презентувати чудотворну ікону Матері Божої Поморянської в Івано-Франківському обласному краєзнавчому музеї вдруге – після завершення усіх робіт з її відновлення. 

Книжка "Врятуймо скарби разом"

Книжка "Врятуймо скарби разом"

Книжка "Врятуймо скарби разом"


27.02.2019 1988
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2318
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1073
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1033
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2188
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3631
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2573 7

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

883

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

764

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

714

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

702
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10381
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1229
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5357
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1078
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2869
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1229
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

457
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

329 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

768
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

659
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

710