Уряд хоче забрати "військовий" ПДФО: що про це думають голови громад, нардепи та боєць з Івано-Франківщини

Податок, який сплачують військовослужбовці й поліцейські у бюджети територіальних громад, уряд пропонує спрямувати у спеціальний фонд державного бюджету. А вільні залишки грошей місцевих бюджетів — скерувати до державного.

Суспільне Івано-Франківськ з'ясувало позицію голів територіальних громад Івано-Франківщини, представників Асоціації міст України, нардепів-мажоритарників та військового, передає Фіртка.


"Це буде суттєвий удар по громадах" — Марцінків

Податок на доходи фізичних осіб, який у місцевий бюджет платять військовослужбовці, працівники поліції, Служби безпеки України та Держслужби з надзвичайних ситуацій, складає 10% від загального бюджету Івано-Франківської громади. Про це Суспільному розповів міський голова Руслан Марцінків. З його слів, бюджет громади складає понад 3 млрд грн.

"Це буде суттєвим ударом по громадах. Навіть не стільки по обласному центру. Звісно, що і ми відчуємо, однак це особливо вдарить по невеликих громадах, в яких частка ПДФО військових може бути 40-60%.

Мені здається, що це — неправильна річ, і сьогодні всі 62 громади, які входять до Асоціації міст України, категорично проти цього", — каже міський голова Івано-Франківська.


Що кажуть представники Асоціації міст України

Асоціація міст України звернулася до уряду, аби залишити "військовий" ПДФО громадам і зобов'язати їх витрачати 70% із цих доходів на сектор безпеки та оборони. Про це під час засідання Асоціації міст України, яке відбулося 9 вересня 2023 року у Галичі, розповів журналістам її виконавчий директор Олександр Слобожан.

"За нашою інформацією, громади, зокрема на Івано-Франківщині, сплачують на 77% більше грошей для потреб військових, ніж вони отримують в умовах війни відповідно до ПДФО.

Позиція військових, з якими спілкуються голови громад та представники Асоціації міст України, — категорична. Ці гроші треба залишати в громадах, тому що бійці спокійні на передовій, коли в них забезпечений тил", — говорить Олександр Слобожан.


Що кажуть нардепи-мажоритарники

Народні депутати працюють над законопроєктом, що повинен регулювати, куди витрачатимуть військовий збір, якщо він залишиться у громадах. Про це Суспільному розповіла позафракційна депутатка Верховної ради України від № 83 округу Оксана Савчук.

"Якщо в нас буде більше депутатів, ми проб'ємо те, що не приймемо пропозиції уряду. А на це ми зараз сподіваємося. Маємо запропонувати альтернативу. Наша точка зору така: гроші "військового" ПДФО направляються для військових у певному розрізі.

Вони складають матеріально-технічне забезпечення військових, їхній соціальний захист і допомогу військовим частинам у плані благоустрою і тих речей, які вони просять", — пояснює свою позицію Оксана Савчук.

Нардеп від округу № 85 Едуард Прощук, який представляє фракцію "Слуга народу", каже: треба знайти збалансований підхід, а не забирати "військовий" ПДФО у громад у повному обсязі.

"Громади сильно підтримували військових і робили все, щоб наш супротив був сильнішим. Шлях військового до очільника чи до мера швидший, ніж до міністра фінансів, до міністра оборони чи керівника парламенту", — говорить народний депутат.

Депутат Верховної ради України від округу № 84 Ігор Фріс ("Слуга народу") пропонує ПДФО від військовослужбовців розділити порівну. 50% — направити у держбюджет, а решту — залишити громадам. На місцях ще раз перерозподілити ці гроші за принципом того, де зареєстрована військова частина, і з якої громади самі військовослужбовці.

"50% забрати у спеціальний фонд державного бюджету і визначити окремо чіткого розпорядника цими грішми, щоб це не були всі міністерства і відомства. Якщо говорити про Івано-Франківську область, то тільки 16 громад мають зареєстровані військові бригади, куди потрапляє так званий військовий ПДФО.

Відбувається такий собі "маніпулятивний базар". Одна громада каже: "Перереєстровуйся до мене, я тобі дам кращі умови, я поверну тобі цей ПДФО іншими способами", — розповідає Фріс.


Позиція голови Надвірнянської громади

Пропозицію направити у держбюджет половину "військового" ПДФО також підтримує голова Надвірнянської громади Зіновій Андрійович. Він каже: бюджет його громади у 2024 році може втратити 100 млн грн у разі відрахування цього податку.

"Ті військові частини, які перебувають на пункті постійної дислокації, сплачуючи ПДФО, розуміють, що мають на кого покластися. Тобто отримати не лише гроші, а й матеріально-технічне забезпечення: тепловізори, військове вбрання — все те, що вони сьогодні не можуть одержати з боку держави.

Тому я за те, щоб 50% віддати державному бюджету, 50% залишити місцевим громадам", — пояснює Зіновій Андрійович.


Що каже військовослужбовець

Ветеран АТО, військовослужбовець і підприємець з Івано-Франківська Ярослав служить в 80 окремій десантно-штурмовій бригаді, що дислокується на Львівщині. Зараз він воює на Бахмутському напрямку. На думку бійця, "військовий" ПДФО варто перенаправити у держбюджет. Однак, оскільки Ярослав на фронті, всіх нюансів ситуації не знає.

"Грошей на війну в нас об'єктивно мало, і, звичайно, хотілося, щоб громади продовжували розвиватися. Але ми не можемо знати, вистачає грошей у бюджеті чи ні.

Якщо державний бюджет матиме великий дефіцит, й при цьому не забирати ці гроші, наприклад, у громад, то цей дефіцит якось треба закривати. Інші методи, як це робити, не завжди будуть кращі за цей запропонований", — говорить військовий.

Зі слів нардепа Ігоря Фріса, усі пропозиції уряду вступлять в дію тоді, коли за них проголосують депутати Верховної ради України.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


14.09.2023 Іван Муканик 925
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

928
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

5418 7
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

1779
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1770
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2926
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2540

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

472

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1683

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2420

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

3153
07.10.2024

Макаронні вироби бувають різних форм та розмірів, і кожен з них ідеально підходить для конкретних типів страв.  

240
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

798
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи дають поради про особливості харчування після операції.

988
04.10.2024

Від початку повномасштабного вторгнення Росії 1 123 релігійні громади перейшли з Української православної церкви московського патріархату до Православної церкви України.  

554
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

723
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

16210
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

3084
08.10.2024

У програмі концерту — добре знайомі та незабутні пісні Володимира Івасюка, Мирослава Скорика, Богдана Весоловського, Кузьми Скрябіна, Ігоря Білозіра, Володимира Якимця, Ярослава Нудика, повідомили організатори.   

401
09.10.2024

Верховна Рада 9 жовтня ухвалила у другому читанні законопроєкт про заборону мобілізації обмежено придатних віком до 25 років.  

130
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

1198
27.09.2024

Пропозиції Асоціації міст України до проєкту Держбюджету-2025 підтримав Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 26 вересня 2024 року.  

1057 2