Уряд хоче забрати "військовий" ПДФО: що про це думають голови громад, нардепи та боєць з Івано-Франківщини

Податок, який сплачують військовослужбовці й поліцейські у бюджети територіальних громад, уряд пропонує спрямувати у спеціальний фонд державного бюджету. А вільні залишки грошей місцевих бюджетів — скерувати до державного.

Суспільне Івано-Франківськ з'ясувало позицію голів територіальних громад Івано-Франківщини, представників Асоціації міст України, нардепів-мажоритарників та військового, передає Фіртка.


"Це буде суттєвий удар по громадах" — Марцінків

Податок на доходи фізичних осіб, який у місцевий бюджет платять військовослужбовці, працівники поліції, Служби безпеки України та Держслужби з надзвичайних ситуацій, складає 10% від загального бюджету Івано-Франківської громади. Про це Суспільному розповів міський голова Руслан Марцінків. З його слів, бюджет громади складає понад 3 млрд грн.

"Це буде суттєвим ударом по громадах. Навіть не стільки по обласному центру. Звісно, що і ми відчуємо, однак це особливо вдарить по невеликих громадах, в яких частка ПДФО військових може бути 40-60%.

Мені здається, що це — неправильна річ, і сьогодні всі 62 громади, які входять до Асоціації міст України, категорично проти цього", — каже міський голова Івано-Франківська.


Що кажуть представники Асоціації міст України

Асоціація міст України звернулася до уряду, аби залишити "військовий" ПДФО громадам і зобов'язати їх витрачати 70% із цих доходів на сектор безпеки та оборони. Про це під час засідання Асоціації міст України, яке відбулося 9 вересня 2023 року у Галичі, розповів журналістам її виконавчий директор Олександр Слобожан.

"За нашою інформацією, громади, зокрема на Івано-Франківщині, сплачують на 77% більше грошей для потреб військових, ніж вони отримують в умовах війни відповідно до ПДФО.

Позиція військових, з якими спілкуються голови громад та представники Асоціації міст України, — категорична. Ці гроші треба залишати в громадах, тому що бійці спокійні на передовій, коли в них забезпечений тил", — говорить Олександр Слобожан.


Що кажуть нардепи-мажоритарники

Народні депутати працюють над законопроєктом, що повинен регулювати, куди витрачатимуть військовий збір, якщо він залишиться у громадах. Про це Суспільному розповіла позафракційна депутатка Верховної ради України від № 83 округу Оксана Савчук.

"Якщо в нас буде більше депутатів, ми проб'ємо те, що не приймемо пропозиції уряду. А на це ми зараз сподіваємося. Маємо запропонувати альтернативу. Наша точка зору така: гроші "військового" ПДФО направляються для військових у певному розрізі.

Вони складають матеріально-технічне забезпечення військових, їхній соціальний захист і допомогу військовим частинам у плані благоустрою і тих речей, які вони просять", — пояснює свою позицію Оксана Савчук.

Нардеп від округу № 85 Едуард Прощук, який представляє фракцію "Слуга народу", каже: треба знайти збалансований підхід, а не забирати "військовий" ПДФО у громад у повному обсязі.

"Громади сильно підтримували військових і робили все, щоб наш супротив був сильнішим. Шлях військового до очільника чи до мера швидший, ніж до міністра фінансів, до міністра оборони чи керівника парламенту", — говорить народний депутат.

Депутат Верховної ради України від округу № 84 Ігор Фріс ("Слуга народу") пропонує ПДФО від військовослужбовців розділити порівну. 50% — направити у держбюджет, а решту — залишити громадам. На місцях ще раз перерозподілити ці гроші за принципом того, де зареєстрована військова частина, і з якої громади самі військовослужбовці.

"50% забрати у спеціальний фонд державного бюджету і визначити окремо чіткого розпорядника цими грішми, щоб це не були всі міністерства і відомства. Якщо говорити про Івано-Франківську область, то тільки 16 громад мають зареєстровані військові бригади, куди потрапляє так званий військовий ПДФО.

Відбувається такий собі "маніпулятивний базар". Одна громада каже: "Перереєстровуйся до мене, я тобі дам кращі умови, я поверну тобі цей ПДФО іншими способами", — розповідає Фріс.


Позиція голови Надвірнянської громади

Пропозицію направити у держбюджет половину "військового" ПДФО також підтримує голова Надвірнянської громади Зіновій Андрійович. Він каже: бюджет його громади у 2024 році може втратити 100 млн грн у разі відрахування цього податку.

"Ті військові частини, які перебувають на пункті постійної дислокації, сплачуючи ПДФО, розуміють, що мають на кого покластися. Тобто отримати не лише гроші, а й матеріально-технічне забезпечення: тепловізори, військове вбрання — все те, що вони сьогодні не можуть одержати з боку держави.

Тому я за те, щоб 50% віддати державному бюджету, 50% залишити місцевим громадам", — пояснює Зіновій Андрійович.


Що каже військовослужбовець

Ветеран АТО, військовослужбовець і підприємець з Івано-Франківська Ярослав служить в 80 окремій десантно-штурмовій бригаді, що дислокується на Львівщині. Зараз він воює на Бахмутському напрямку. На думку бійця, "військовий" ПДФО варто перенаправити у держбюджет. Однак, оскільки Ярослав на фронті, всіх нюансів ситуації не знає.

"Грошей на війну в нас об'єктивно мало, і, звичайно, хотілося, щоб громади продовжували розвиватися. Але ми не можемо знати, вистачає грошей у бюджеті чи ні.

Якщо державний бюджет матиме великий дефіцит, й при цьому не забирати ці гроші, наприклад, у громад, то цей дефіцит якось треба закривати. Інші методи, як це робити, не завжди будуть кращі за цей запропонований", — говорить військовий.

Зі слів нардепа Ігоря Фріса, усі пропозиції уряду вступлять в дію тоді, коли за них проголосують депутати Верховної ради України.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


14.09.2023 Іван Муканик 1086
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1196
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2920
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1021
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1076
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1088 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3214 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

967

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

817

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

375

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1112
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

192
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2384
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1171
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

478
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15094
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7403
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

838
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

401
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

311
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

395
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

681
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1134