Унікальність Різдва Христового в Україні

Кожен народ, маючи свої традиції, по-особливому святкує будь-яке свято.

Через безліч фільмів та подорожей ми познайомилися з так званим «європейським» або «американським» Різдвом.

Багато кого приваблює святкування Різдва Христового на так званий «європейський» манер або, як зараз в ході календарних дискурсів почали часто вживати в просторах інтернету слово - «цивілізовано». 

Людей вабить оця зовнішня, маркетингова або «кіношна» сторона так званого «європейського» Різдва.

Красива картинка теплого каміна, ялинка, прикрашена оселя в очікуванні чуда і подарунків від сивобородого дідуся Санти.

Але поміж оцих красивих гірлянд зовсім не видно жодної згадки про Христа. Різдво Христове без Христа.

Згадаймо слова нашого видатного поета Т.Г.Шевченка - «...і чужому навчайтесь, й свого не цурайтесь...».

Як легко ми можемо розпрощатись зі своїми унікальними традиціями заради традицій чужих. Адже справді святкування Різдва Христового в Україні є явищем унікальним. Оскільки зуміло поєднати в собі дохристиянські вірування і традиції, та власне згадку із вшануванням народження Богодитяти Христа створивши унікальний симбіоз, якого немає в інших європейських народів.

Згадаймо  основні складові святкування Різдва Христового. Святвечір - вечеря напередодні Різдва з виключно пісними стравами та безалкогольними напоями.

Вважається, що таких страв повинно бути 12, відповідно до кількості апостолів Ісуса Христа. Хоча, обов’язкового припису немає в цьому, як вдасться господині, так і буде, але всі стараються наблизитись до цього числа.

По суті, це поминання померлих. Центральна страва - кутя обрядова їжа, яку відносять до культу предків, тобто вшанування померлих родичів (звідси й традиція залишати ложку і кутю на столі після вечері). Кутя здебільшого готується з пшениці - символ  надії на воскресіння  для померлих.

Ну і звичайно найвеселіше заняття різдвяного часу це коляда або колядки - обрядові пісні, які в дохристиянську епоху співалися на честь свята коляди або початку Нового Року.

У європейців також є свої пісні схожі на наші колядки, так звані Різдвяні пісні, чиї тексти розповідають нам біблійну історію до народження Христа. В текстах колядок ми зустрічаємо не тільки вшанування народження Ісуса Христа та коротенький виклад біблійних подій, але й догматичні віроповчальні сторони, наприклад «пастиріє клячуть в плоті Бога бачуть…» - християнський догмат про втілення Бога.

Також не забуваймо, що ми народ землеробів. Культ землеробства теж рясно оспівується в колядках у формі побажань на хороший урожай або достаток у сім’ї.

Біль і страждання народу відобразилась у колядках «Сумний Святий Вечір в 46-м році».

Ще однією особливістю українського Різдва є вертеп  або вертепна драма – театралізоване дійство, в основу якого покладено євангельську розповідь про народження Ісуса Христа з такими дійовими особами: три царі, Ірод, чорт, жид та іноді замість трьох царів могли бути три воїни Січових Стрільців, це надавало більш українського забарвлення.


Ми, українці інколи любимо переймати святкування  традицій, які непритаманні нашому народу.

Але та форма секулярного європейського Різдва, яке приходить до нас з телеекранів, вітрин магазинів та туристів скоріше нагадує красиву обгортку всередині якої порожнеча, адже за сяйвом гірлянд та барв подарункових упакувань ми не бачимо Христа. Його замінили іграшками, вечірками, Санта-Клаусом та подарунками.

Різдво Христове в Україні - це поєднання дохристиянських традицій вшанування померлих та землеробських культів, які відображаються у народно-драматичній творчості та гастрономічних традиціях зі згадкою народження Сина Божого - Ісуса Христа.

Саме такий симбіоз додає святу особливої містерії та винятковості. У нас настільки глибокий унікальний культурний код, що багато чого можна запозичити й в нас.


03.01.2023 Роман Тадра 6432
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2425
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19534
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1747
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1220 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2268
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3874

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

139

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2010

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

697

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1310
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

380
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

907
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24402
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

638
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

611
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

747
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1641
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8052
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

490
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

781
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2056 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

738