Те, що ми не знаємо про походження коронавірусу, може вбити нас

Медичний персонал в захисному одязі із пацієнтом приїхали у лікарню Червоного Хреста в Ухані 25 січня.

Фотограф: Гектор Ретамал / AFP через Getty Images


ВООЗ має нову місію в Китаї з виявлення джерела збудника.


Кращі розуми вірусології намагаються розгадати таємницю: як летальний коронавірус поширився з дикої природи Китаю до основних центрів людського населення? І який ланцюжок генетичних мутацій спричинив збудник, що так ідеально пристосований ховатися та швидко поширюватися?

Розшифровка SARS-CoV-2, відомого зараз вірусу, котрий поширюється по всьому світу, є вирішальним кроком до стримування пандемії, внаслідок якої вже померло 270 тис осіб. Плюс інфекція спровокувала те, що може стати найгіршим економічним крахом після Великої депресії.

Поки в США, Європі та Китаї тривають програми з пошуку вакцини, щеплення може готуватися місяцями, не може проводитися лікування. Тим часом, щоб зменшити ризик смертельних  вторинних спалахів або виникнення абсолютно нового штаму, необхідно відстежити подорож збудника навколо земної кулі. Це означає повернутися до Китаю, де все почалося десь у 2019 році.

Минулого тижня Всесвітня організація охорони здоров’я звернулася до Пекіна з дозволом на направлення нової наукової місії для більшої епідеміологічної детективної роботи. Китай, який пустив команду ВООЗ в країну на початку лютого, коли вирувала епідемія, ще не підписався.

За словами двох людей, знайомих із ситуацією, президент Сі Сі Цзіньпін, який особисто контролює ситуацію щодо вірусу в Китаї та розслідування того, як почався спалах, тримає жорсткий контроль над китайськими науковими дослідженнями, які повинні попередньо затверджуватися перед публікацією.

Однак у міру зростання кількості людей, що загинули, та безробіття у всьому світі, тиск на Пекін посилюється, щоб дозволити міжнародним дослідникам взяти інтерв'ю у людей, що перехворіли і вижили, зробити "польові" роботи та вивчити зразки вірусів, які країна скупила щодо спільного використання, повідомляє США.

Майже через пів року, коли всі переживають історичну глобальну кризу в галузі охорони здоров'я, у наших знаннях ще є величезні прогалини. Ці питання без відповіді перешкоджають нашій здатності стримувати спалах і запобігати майбутнім пандеміям, водночас розпалюючи війну слів між США та Китаєм щодо походження вірусу.

Приблизно 70% інфекційних захворювань у людини є зоонозними або передаються від тварин людям. Секвенування геномів SARS-CoV-2 показує, що це стосується двох інших смертельних коронавірусів, які виникли у кажанів.

Співробітники групи з гігієни Ухань з надзвичайних ситуацій проводять обшуки на закритому оптовому ринку морепродуктів у Ухані 11 січня. Фотограф: Ноель Селіс / AFP через Getty Images

Сильний гострий респіраторний синдром, який почався в Китаї у 2002 році, і близькосхідний респіраторний синдром через десятиліття поширився на людей через вторинне тваринне джерело. Що стосується ГРВІ, то експерти вказували на котів-циветів - маленьких, нічних ссавців, як вірогідного каналу. З MERS, верблюди вважаються носієм.

Як вважається, SARS-CoV-2 здійснив аналогічну подорож, проте слідчим ще не встановлено проміжного господаря тварин, на думку Пітера Бен Ембарека, експерта з питань безпеки харчових продуктів та захворювань ВООЗ.

"У цій історії відсутній зв'язок між походженням вірусу та моментом, коли він почав циркулювати між людьми", - сказав він.

Домашні тварини

Це викликає тривогу щодо того, що невідоме тваринне джерело все ще поширює хворобу, відому як Covid-19. Дослідники ВООЗ повідомили в п'ятницю, що домашні коти можуть передавати вірус іншим котам, хоча ще немає доказів того, що домашні тварини можуть передавати його людям.

Стоячи перед новою науковою місією, щоб дізнатись більше про походження вірусу в Китаї, є практичні питання проведення неупереджених розслідувань в авторитарній політичній системі - і геополітичне суперництво США та Китаю, яке пізніше виявилося особливо гострим.

Працівник вимірює температуру кота у котячому кафе в Бангкоку 8 травня. Фотограф: Lillian Suwanrumpha / AFP через Getty Images

Адміністрація Трампа звинуватила Пекін у масовому приховуванні серйозності епідемії Covid-19. Він стверджував, не надаючи доказів, що випадковий витік вірусу міг статися в лабораторії біологічного дослідження в Ухані, місті в центральному Китаї, де вперше виявили спалах. Китайський чиновник у своєму твіті звинуватив американських військових у ввезенні збудника в країну.

Вчені, які вивчали генетику вірусу, переконані, що він природного походження, а не розроблений у лабораторії. Випадковий витік з науково-дослідного центру в Ухані теоретично можливий, але "настільки неправдоподібний", коментував Стенлі Перлман, професор мікробіології та імунології в Університеті Айови, який відвідав заклад і високо оцінив його.

Однією з причин є репутація Ши Дженглі, 56-річного заступника директора Інституту вірусології Ухана. У 2004 році Ши знайшов природний резервуар коронавірусів у печерах кажанів поблизу Куньмінга, міста в південній китайській провінції Юньнань. У лютому вона опублікувала статтю в журналі Nature, де говорилося, що геномна послідовність нового збудника була на 96% ідентичною послідовності коронавірусу, виявленого в Юньнані.

Ши сказала, що огляд генетичних характеристик вірусів, з якими вона працювала в лабораторії, не збігався з ознаками поширення коронавірусу в людини. У публікації в соціальних мережах вірусолог заявила, що "клянеться своїм життям", що збудник, що спричинив хаос, не мав нічого спільного з її лабораторією. Державний секретар США Майкл Помпео відмовився від попередніх тверджень про "величезні докази", що вірус втік з лабораторії Уханя.

Це все ще залишає для вчених запитання, де і як вірус потрапив у людину. Так звані "мокрі ринки", які продають живих тварин, як наприклад, в Ухані, на яких простежено багато перших випадків хвороби, раніше були причетні до поширення хвороби. Однак, експерти не впевнені, чи справді спалах розпочався на ринку, чи був там лише виявлений.

Лабораторія P4 Інституту вірусології в Ухані, 17 квітня. Фотограф: Гектор Ретамал / AFP через Getty Images

Пітер Дасак, еколог із неприбуткового альянсу EcoHealth, заявив, що, швидше за все, Covid-19 розпочався до перших грудневих випадків, можливо, навіть поза Уханем. За його оцінками, 1–7 мільйонів людей щороку в Південному Китаї та Південно-Східній Азії можуть заражатися вірусами кажанів. Більшість не швидко поширюються між людьми, перш ніж дійти до великих центрів населення, сказав він.

"Саме цей спалах, ймовірно, був серед людей, що населяли Південний чи Центральний Китаї ще в листопаді або навіть раніше", - сказав він.

Інший сценарій передбачає, що хтось тісно пов'язаний з торгівлею дикими тваринами, доставив заражених тварин на ринок Ухань. Як тільки вірус досяг активного мегаполіса в 11 мільйонів, він зростав експоненціально.

Ще одне важливе питання - чи перемістився вірус до людини безпосередньо від кажанів або через вторинне джерело. Якщо це останнє, фермерська чи дика тварина все ще може поширювати інфекцію. Панголіни - ссавці запропоновані як одна з таких можливостей, хоча дані є попередніми. Якщо Covid-19 прийшов безпосередньо від кажанів, важливо визначити, де це сталося, щоб влада могла ввести профілактичні заходи, такі як утримання людей подалі від печер, в яких мешкають літаючі ссавці.

Зрозуміти все це зажадає багато наукових детективів. Віруси постійно зазнають невеликих мутацій у своєму генетичному матеріалі. Дотримуючись сліду генетично схожих версій, відслідковувачі хвороб можуть визначити прогресування пандемії у часі. "Підрахувавши мутації, ви зможете повернути свій вірус туди, де все почалося", - сказав експерт ВООЗ з вірусів тварин Ембарек.

Постачальник з кошиком товарів на "мокрому" ринку Байшачжоу в Ухані, 6 квітня. Джерело: Bloomberg

Відстеження вірусу, його першого походження також вимагатиме співпраці від уряду Китаю - і трохи удачі. Слідчим буде необхідний безперешкодний доступ до ринку в Ухані, його постачальників дикої природи, даних про пацієнтів та популяції тварин.

І все ж ціна збереження походження SARS-CoV-2 в таємниці була б дуже високою. Якщо нинішня криза навчила нас чомусь, то це ось чому: коли людські популяції розширюються та зазіхають на місця проживання дикої природи, ризик виникнення небезпечних вірусів тварин продовжує зростати. І у взаємопов'язаному світі епідемії, які раніше були локалізовані, можуть поширюватися по всьому світу зі швидкістю світла.

Без кращих систем дослідження та нагляду за новими вірусами тварин та регулювання традиційних ринків та торгівлі дикими тваринами по всьому світу ризики майбутньої пандемії зростають.

"Якщо ми нічого не зробимо, якщо продовжимо те, що ми робили протягом останніх 50 років, - сказав Дашак, - буде ще одна пандемія."

за матеріалами Bloomberg


11.05.2020 4931
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1314
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

566
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

918
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1984
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3496
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2389 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

744

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

646

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

624

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

646
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10280
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1127
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5194
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

932
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2736
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1131
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

327
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

650
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

562
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

613
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

966 2