Статус «AUTUMN» або як пережити осінню депресію з користю?

 

/data/blog/117029/56cac81619f4c465f09c3011bd4bfb1c.jpg

 

Літо – це асоціація з відпусткою, з відпочинком, позитивними емоціями. А осінь асоціюється із закінченням цього, з поверненням до роботи, із збільшенням обов’язків, певним «завантаженням». Оцей перехід люди можуть називати депресією.

 

«Депресія» (від лат.  слова depressum - придушення) - це психологічний розлад, що характеризується зниженим настроєм, гальмуванням інтелектуальної та моторної діяльності, зниженням вітальних спонукань, песимістичними оцінками себе і свого становища в навколишній дійсності, соматоневрологічних розладами. Депресії притаманні такі когнітивні властивості, як негативна, нищівна оцінка власної особистості, зовнішнього світу і майбутнього.

 

Осіння депресія – це особливий психоемоційний стан, який характеризується пригніченим настроєм, байдужістю, апатією та невизначеністю. Людина, що на неї страждає, не завжди усвідомлює, чого хоче. Втрачається так званий орієнтир майбутнього.

 

Психологи підрахували: восени майже 50% людей страждають від осінньої депресії. В сірий похмурий день бажання начебто вичерпуються, вранці важко вставати, лінь іти на навчання чи роботу.

 

У психофізіологічному аспекті стан осінньої депресії пояснюється тим, що скорочується світловий час доби, збільшується вироблення гормону мелатоніну. Це понижує працездатність, створює гнітючий настрій. Опале листя, дощі та сильні вітри посилюють переживання, людина налаштовується на негатив.

 

Проте серйозно замислитись та звернутися до фахівців необхідно тоді, коли такий стан – затягнувся надовго і крім поганого настрою у людини прослідковуються дані ознаки – незадовільне самопочуття – туга, апатія, слабкість, дратівливість, зниження самооцінки, замкнутість, погіршення уваги, зниження працездатності, порушення пам’яті, млявість, підвищений апетит або ж його відсутність та безсоння. Ці симптоми можуть бути наслідком серйозних психологічних проблем.

 

Найчастіше від осінніх перепадів настрою страждають жінки та люди зрілого і похилого віку.

 

Людина завжди шукає спосіб реалізуватись і дуже важливо знайти улюблену справу, яка б приносила задоволення.

 

Практичні поради про те, як організувати свій день, дозвілля і раціон, щоб не дати осінній депресії анінайменшого шансу:

 

  •     більше бувайте на сонці або в яскраво освітленому приміщенні. Так як на зниження настрою безпосередньо впливає гормон мелатонін, секреція якого збільшується в темний час доби, фототерапія (терапія світлом) допоможе зменшити його вироблення і помітно поліпшити емоційний стан.
  •     допомогти боротися з поганим настроєм може і насичене культурне життя – відвідування театрів, перегляд фільмів. Хорошими ліками завжди буде сміх, тож вечори гумору ніколи не завадять;
  •     варто також зосередити увагу на позитивних моментах життя, поспілкуватися з рідними, відпочити з друзями;
  •   збільшіть фізичні навантаження. М'язова робота сприяє виробленню ендогенних опіатів, що викликають легкий ейфоричний стан. Вибрати ігри спортивні або сексуальні - це вже справа особистого смаку;
  •     даруйте тілесне задоволення собі та іншим. Грумінг - турбота про своє тіло і тіло інших - запускає вироблення ендорфінів, тобто гормонів, що підвищують настрій. Щоб порадувати себе, можна зробити масаж, обійнятися з близькою людиною, потанцювати сальсу або заплести волосся;
  •     нормалізуйте режим сну. Дослідження показали, що люди, які перебувають в депресивному стані сплять на кілька годин більше здорових людей. Збільшується також частка швидкого сну - фази, у якій нас відвідують сновидіння. Така особливість може бути пояснена тим, що люди, які впали в зневіру прагнуть сховатися в світі своїх фантазій від сірої реальності. Тому для підтримки гарного настрою достатньо прокидатися щодня рано вранці: таким чином ви вб'єте ще одного зайця - довше будете перебувати на сонячному світлі;
  •     вживайте алкоголь усвідомлено. Алкоголь здатний захистити організм людини від шкідливого впливу стресу, але приймати його слід періодично, але нерегулярно, щоб уникнути звикання.
  •     рекомендовано змінити стиль одягу, його колір. Зосередитися на жовтих, помаранчевих барвах, які приносять своєрідну насолоду;
  •     головне правильно та збалансовано харчуватися, тобто споживати достатню кількість вуглеводів, жирів і білків.

 

Намагайтеся створити сприятливу атмосферу у своєму мікросоціумі, тоді осінь не зможе стати причиною поганого настрою.

 

 

Христина Шибіста (Кудря)

практичний психолог,

консультант у методі позитивної

психотерапії


Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

618
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1801 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1105 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

532
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6879 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11335 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

310

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1047

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1093

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1088
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

256
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1060
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

825
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

715
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

648
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2921
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4418
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18417
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

289
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

333
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

642
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

745