Ризик захворіти на Covid-19 у травні залежить від ваших генів

Вчені усього світу працють над розкриттям таємниці різко мінливих симптомів захворювання.


Деякі люди відчувають Covid-19 як легку застуду, а інші взагалі не виявляють ніяких симптомів. Проте є тисячі осіб, які хворіють і помирають. Вчені наполегливо працюють над тим, щоб зрозуміти основні причини таких величезних розбіжностей у симптомах та результатах. Ніхто ще не знає відповіді. Одна теорія базується на тому, що відповідь зафіксована глибоко в нашій генетичній структурі.

Ми знаємо, що вік і основні показники здоров'я, такі як гіпертонія, відіграють велику роль у визначенні того, як люди перенесуть контракт з Сovid-19. Але вони не пояснюють широке різноманіття симптомів. Вивчення генетики вірусу та людей, які є більш чутливими до SARS-CoV-2, може не тільки допомогти виявити та захистити осіб, які піддаються більшій небезпеці, але й допоможе прискорити лікування та розробку лікарських засобів.

"Що саме робить одних людей дуже хворими, а інші майже не хворіють? Є дві основні гіпотези, - говорить Карі Стефанссон, керівник deCODE Genetics, ісландського дочірнього підприємства Amgen Inc., який провів наймасштабніші дослідження вірусу на сьогодні. Одна - генетична послідовність самого вірусу: деякі штами роблять людей більш хворими, ніж інші, каже він. Інша: унікальна генетика кожної людини, яку підкошує хвороба".

Деякі гени людей можуть просто зробити їх більш вразливими до тяжких захворювань, тоді як генетика інших може чинити опір. Загальновизнано, що наші гени відіграють певну роль у тому, як ми реагуємо на вірусні інфекції. Зрештою, одна мутація гена CCR5, наприклад, робить тих, хто його переносить, стійкими до вірусу імунодефіциту людини або ВІЛ.

Певні генетичні варіанти, особливо в генах, що впливають на імунну систему, схоже, схиляють людей до ряду інших інфекційних захворювань. В одному з досліджень 2017 року було розглянуто 23 поширені інфекції, включаючи вітрянку, оперізуючий лишай та герпес, і виявлено гени, які, здається, збігаються з багатьма з них.

Стефанссон та інші вчені підозрюють, що генетичні зміни людини можуть зіграти подібну роль у людей, які страждають від Covid-19. Існує кілька ранніх ознак цього з новим коронавірусом. Рецептор, який він використовує для проникнення в клітини-господарі, який називається АСЕ2, може бути присутнім у різних людей залежно від їх генетики та зовнішніх факторів, таких як ліки, які вони приймають.

В останні тижні зусилля у дослідженнях зосередженні на вивченні генетичних особливостей реакції людського організму на вірус. Це співпраця сотень вчених у десятках установ, які проводять понад 100 досліджень, спрямованих на вивчення генетики людей, заражених SARS-CoV-2. "На жаль, ми не розуміємо, чому існує велика різниця між особами, які реагують на Covid-19", - сказав Ерік Тополь, директор Науково-дослідного інституту Скриппса в Ла Джолла, Каліфорнія. "Поза межами теорії, поки що дуже мало даних".

Встановлення вентилятора поруч із ліжком пацієнта у відділенні інтенсивної терапії у лікарні Парижа, Франція, 15 квітня.

Фотограф: Натан Лайн/Bloomberg

Сподіваємось, що подібні докази будуть найближчим часом. Фармацевтична компанія Amgen працює над розробкою нових методів лікування коронавірусом, які використовують антитіла для нападу на вірус. Дослідження deCODE повідомлять про цю роботу, надаючи генетичну інформацію про пацієнтів, які раніше були заражені. ДНК-тестувальна компанія 23andMe Inc. також розміщує свою велику кількість генетичних даних, щоб допомогти зрозуміти, як працює вірус. Компанія буде обстежувати клієнтів, які уклали контракт, і шукатиме спільності серед тих, хто зазнав суворої реакції.

Є кілька очевидних областей геному, які слід почати вивчати, сказав Адам Аутон, головний науковий співробітник 23andMe, але це лише в перші дні. "Це гра з цифрами", - сказав він. "Навіть 23andMe не має достатньо даних, щоб зрозуміти генетику Covid-19."

"Якщо ми зрозуміємо, чому деякі люди відчувають цитокінові бурі, ми зможемо краще лікувати їх", - сказав Акіко Івасакі, імунолог з Єльського університету. "У нас немає раціонального способу розробки терапевтичних засобів. Ми просто даємо ті ж препарати людям, сподіваючись, що вони подіють. Якщо ми зможемо перейти до молекулярного рівня розуміння, ми будемо набагато ефективнішими".

Діти з менш розвиненою імунною системою можуть бути менш вразливими. Дані від deCODE свідчать, що жінки також можуть відчувати важкі симптоми рідше. Найбільш уразливі чоловіки та люди із захворюваннями, пов'язаними із запаленням. Багато з цих станів також мають генетичну складову.

Лікарі NYU Langone Health у Нью-Йорку проаналізували понад 4000 пацієнтів, госпіталізованих із Covid-19, коли через вірус закрили місто. Тих, хто старше 65 років або значно перевищили вагу (мали зайві 80-100 кілограмів), швидше за все госпіталізовувалися. Пацієнти із низьким рівнем кисню та ознаками запалення на лабораторних тестах, швидше за все, були критично хворими.

Найдивовижнішим відкриттям стало встановлення тісного зв’язку між ожирінням та критичним перебігом хвороби, - сказав провідний науковий співробітник Крістофер Петріллі, доцент кафедри медицини. Пацієнти із зайвою вагою, які не досягли 60 років, вдвічі частіше потребували госпіталізації, ніж їхні однолітки з нормальною вагою, в той час як ті, хто страждав ожирінням, втричі частіше потребували інтенсивної терапії, як показало дослідження.

Результати мають сенс, оскільки ожиріння є прозапальним станом: люди, які мають зайву вагу, мають більш високий рівень імунної відповіді та запалення, сказав Петріллі.

"Це без сумніву пов'язано з генетикою", - сказав він. Генетика відіграє важливу роль у розвитку вашої імунної системи. Це поєднання усього, до чого ви були схильні в минулому, а також інших факторів, таких як ожиріння".

Три найпотужніші фактори ризику важкої форми захворювання мають генетичний компонент: високий кров'яний тиск, ожиріння та діабет.

Штат Нью-Йорка, який пильно стежить за людьми, які померли від Covid-19, виявив, що майже 90% мали супутні захворювання. Найпоширенішими є високий кров'яний тиск, виявлений у 56% із 10 834 смертей до 13 квітня, діабет, високий рівень холестерину та хвороби серця.

Стефансон з deCODE заявив, що надзвичайна мінливість вірусу пояснює його міць та стійкість.

"На більшість людей вірус впливає м'яко, тому вони можуть поширювати інфекцію, але є підгрупа населення, яка важко хворіє. Це і сильно заразно, і дуже смертельно", - сказав він. "Це просто погана комбінація."

за матеріалами Bloomberg


24.04.2020 5246
Коментарі ()

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5211 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1843 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4053 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3177 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7973 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20303 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

285

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

825

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1919

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2397
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

195
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

703
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

485
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18392
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

986
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1222 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6107 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23401 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

300
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

998 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1191 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

504