Релокувалися із Донеччини: як в Івано-Франківську функціонує Центр комплексної реабілітації (ФОТО)

З початку 2023 року в Івано-Франківську запрацював Центр комплексної реабілітації «Донбас-Прикарпаття», який переїхав у наш край з Краматорська.

Сьогодні тут допомагають не лише людям з інвалідністю, але й військовим.

Про історію евакуації, як функціонує Центр, які послуги надає та скільки осіб проходять реабілітацію – дізнавалася журналістка Фіртки.

Так, Центр реабілітації для осіб з інвалідністю «Донбас» з Краматорська двічі переживав евакуацію. Вперше це відбулося у 2014 році, коли з початком російської агресії працювати в рідному місті стало небезпечно. Тоді на майже два місяці фахівці Центру перебрались в Одесу. У лютому 2022 року знову постало питання евакуації.

Світлана Фоміна, керівниця Центру комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Донбас-Прикарпаття», ділиться, що найперше постало питання евакуації близько сотні людей з інвалідністю, яким кілька днів поспіль довелось перебувати у підвалах.

До слова, Центр «Донбас» існує з 2007 року у місті Краматорськ. Становлення закладу було складне, ділиться його керівниця.

«У 2014 році завдяки міжнародним донорам ми побудували новий центр, у якому було п’ять тисяч квадратних метрів. Там під одним дахом організували гуртожиток, харчоблок та класи для професійної реабілітації. Це був центр на Донеччині, який міг приймати 70 осіб, що пересуваються на візках.

Це було доступне середовище. Там ми проводили й різноманітні масові заходи: «Краса без обмежень», «Мужність без обмежень», а також «Світ без обмежень» - це був класний конкурс серед людей, які одружені та обоє на візках.

Коли почалася війна – мені, як керівниці, необхідно було максимально оперативно реагувати. Маючи подібний досвід з 2014 року, я зібрала колектив, розподілила обов’язки і насамперед ми вивезли людей, які в той час вже проходили реабілітацію, у безпечніше місце.

Так, ми поїхали у Дніпро. Там нам дали притулок і допомогли вивезти найцінніше обладнання центру», - ділиться жінка.

За словами Світлани Фоміної, згодом колектив Центру переїхав у Стрий Львівської області, де орендували склади, де тримати обладнання.

«Далі переїхали у Тисменицю, і вже зараз зупинилися в Івано-Франківську. Це був довгий шлях і я щиро вдячна своїй команді за підтримку.

Станом на сьогодні у нас 50 відсотків колективу з Донеччини, інша половина – місцеві фахівці. В цілому 38 осіб.

Роботу в Івано-Франківську Центр розпочав ще у січні цього року, втім офіційне відкриття організували лише в травні у День вишиванки», - розповідає Світлана Фоміна.

Над облаштуванням приміщення розпочали працювати у вересні 2022 року.

читайте також: «Про це бояться говорити»: як в Івано-Франківську функціонує обласний центр психічних захворювань (ФОТО)

«Ми дуже швидко старалися все облаштувати, втім спочатку місцеві мешканці отримували послуги й без ремонту. Ми розставили обладнання і таким чимом працювали. Зараз нарешті маємо приємні охайні кабінети», - ділиться керівниця Центру.

Пацієнти тут в основному військові, діти та дорослі з інвалідністю. Приблизно 70 осіб вже отримали послуги у Центрі.

Військових тут поки не дуже багато, оскільки люди ще не отримали всі документи щодо інвалідності. Це дещо тривала процедура, а без цього у Центрі не можуть надавати послуги.

Аби облаштувати Центр в Івано-Франківську залучили приблизно 2,5 мільйони гривень.

«Від держави ми зовсім нічого не отримали, практично всі кошти нам допомогла зібрати місцева влада. Вони нас скеровували, інформували, до кого й куди звернутися», - каже Світлана Фоміна.

У реабілітаційному центрі пропонують великий арсенал процедур, як фізіотерапевтичних, так і інших реабілітаційних послуг. Зокрема, з фізіотерапевтичних процедур виконують лазерну терапію, ультразвукову, магнітотерапію, дарсонвалізацію та різноманітні види електролікування: електрофорези та електростимуляції.

«Дуже широким попитом серед відвідувачів користуються ножні ванночки з хвойним екстрактом, кисневі пінки та лікувальні чаї, які заварює наша медсестричка.

Крім того, тут ми використовуємо комплекси лікувальної фізкультури, ерготерапії та заняття з психологами, які є обов’язковими, а також з терапевтом мовлення.

У нашому центрі проходять реабілітацію люди з інвалідністю. Звичайно ж, діагнози різноманітні. Серед поширених – перенесені ішемічні інсульти, оперативні втручання, а також у нас є багато військових, які проходять реабілітацію після різноманітних травм.

У кожного з них вже встановлена інвалідність. Є також велика кількість діток з ДЦП, синдромом Дауна, аутизмом та інше.

Є й люди із цукровим діабетом та гіпертонічними захворюваннями. Але, що важливо, у нас лікуються лише ті пацієнти, які вже мають встановлену інвалідність», - наголошує Марія Кліщенко, лікар-фізіотерапевт, яка працює в Центрі.

Курс реабілітації тут триває протягом місяця, тобто 30 днів. Зі слів фахівчині, за цей час можна зробити багато.

«До нас приходили пацієнти із руховими обмеженнями, порушеною ходою, і виходили, звичайно ж, зі сторонньою допомогою, але своїми ногами.

Це великий плюс, що є така можливість для людей – пройти місячну реабілітацію. За цей період людина освоюється та пристосовується до умов, а відтак з допомогою добрих фахівців, пацієнти відчувають суттєве покращення стану здоров’я.

Пацієнти приходять до нас щодня, окрім суботи та неділі, які у нас є вихідними днями. Впродовж одного місяця у нас проходять реабілітацію 20-25 пацієнтів», - додає лікарка.

Велика кількість хворих з Івано-Франківська, але є й з області, адже в Центрі є хороша послуга – можливість залишитися у палатах тим пацієнтам, які не мають можливості щодня доїжджати на процедури. Тут вони проживають і навіть харчуються.

«Щоб потрапити до нас – пацієнти отримують направлення із соціального захисту.

У фізіотерапії я працюю майже тридцять років, тому можу зробити впевнений висновок, що результати у цьому Центрі пацієнти отримують дуже хороші.

У лікарнях зараз є певний ліміт, тобто на реабілітацію виділяють 14 днів. І це лише двічі на рік. А так плюс ще 30 днів є можливість лікуватися у нас.

Так пацієнти можуть суттєво покращити своє здоров’я. Вікових обмежень, до речі, у нас немає: від дітей до дорослих. Наймолодшому пацієнту зараз три роки», - розповідає Марія Кліщенко.

Аби відкрити двері реабілітаційного центру в Івано-Франківську, довелося пройти складний шлях.

 

Керівниця розповідає, що обладнання вивозили під ворожими обстрілами, евакуювали пацієнтів з інвалідністю та колектив, шукали зручне приміщення.

«Зараз маємо дуже охайні кабінети, які зроблені завдяки міжнародним донорам «The Children», підтримці обласної та міської влад.

У нас доглянуте подвір’я і все створено для людей, які пересуваються на візках та милицях», - наголошує Фоміна.

До слова, Центр досить активно співпрацює й з Івано-Франківським національним медичним університетом. На базі Центру проходять клінічну практику студенти спеціалізацій фізична терапія та ерготерапія, а опісля практики кращі студенти можуть залишитися й для працевлаштування.

Поряд із цим, запланували чимало спільних заходів між Центром та університетом, зокрема щодо етики спілкування з людьми з інвалідністю.

«Наша робота важлива тут, на Прикарпатті, бо саме в тилу ми можемо надавати свої послуги як військовим, так і переселенцям чи місцевим мешканцям», - каже Світлана Фоміна.

Разом з тим, у травні на відкриття центру приїхали люди з різних куточків України: Донеччини, Луганщини, Дніпра, Чернівців, Хмельницького та Львова.

«Ви собі не можете уявити, наскільки тішиться моя душа, що ми в нашій області в місті Івано-Франківськ маємо такий потужний центр реабілітації. Пам’ятаю, перші дні, коли ми зустрічали евакуаційні поїзди і тоді я зустрілася й зі Світланою Фоміною.

Одразу зрозуміла, що завдяки їй в нашій області буде зроблено чимало добрих справ. Бо це людина, яка любить інших людей», - ділиться Світлана Онищук, очільниця Івано-Франківської області.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок

Фотогалерея


15.06.2023 Тіна Любчик 6919
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17874
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1589
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1131
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2174
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3717
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1417

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1832

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

601

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1221

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1379
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

738
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24324
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

580
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

542
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

684
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1581
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

743
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7812
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

708
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1851 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

678
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

582