Релокувалися із Донеччини: як в Івано-Франківську функціонує Центр комплексної реабілітації (ФОТО)

З початку 2023 року в Івано-Франківську запрацював Центр комплексної реабілітації «Донбас-Прикарпаття», який переїхав у наш край з Краматорська.

Сьогодні тут допомагають не лише людям з інвалідністю, але й військовим.

Про історію евакуації, як функціонує Центр, які послуги надає та скільки осіб проходять реабілітацію – дізнавалася журналістка Фіртки.

Так, Центр реабілітації для осіб з інвалідністю «Донбас» з Краматорська двічі переживав евакуацію. Вперше це відбулося у 2014 році, коли з початком російської агресії працювати в рідному місті стало небезпечно. Тоді на майже два місяці фахівці Центру перебрались в Одесу. У лютому 2022 року знову постало питання евакуації.

Світлана Фоміна, керівниця Центру комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Донбас-Прикарпаття», ділиться, що найперше постало питання евакуації близько сотні людей з інвалідністю, яким кілька днів поспіль довелось перебувати у підвалах.

До слова, Центр «Донбас» існує з 2007 року у місті Краматорськ. Становлення закладу було складне, ділиться його керівниця.

«У 2014 році завдяки міжнародним донорам ми побудували новий центр, у якому було п’ять тисяч квадратних метрів. Там під одним дахом організували гуртожиток, харчоблок та класи для професійної реабілітації. Це був центр на Донеччині, який міг приймати 70 осіб, що пересуваються на візках.

Це було доступне середовище. Там ми проводили й різноманітні масові заходи: «Краса без обмежень», «Мужність без обмежень», а також «Світ без обмежень» - це був класний конкурс серед людей, які одружені та обоє на візках.

Коли почалася війна – мені, як керівниці, необхідно було максимально оперативно реагувати. Маючи подібний досвід з 2014 року, я зібрала колектив, розподілила обов’язки і насамперед ми вивезли людей, які в той час вже проходили реабілітацію, у безпечніше місце.

Так, ми поїхали у Дніпро. Там нам дали притулок і допомогли вивезти найцінніше обладнання центру», - ділиться жінка.

За словами Світлани Фоміної, згодом колектив Центру переїхав у Стрий Львівської області, де орендували склади, де тримати обладнання.

«Далі переїхали у Тисменицю, і вже зараз зупинилися в Івано-Франківську. Це був довгий шлях і я щиро вдячна своїй команді за підтримку.

Станом на сьогодні у нас 50 відсотків колективу з Донеччини, інша половина – місцеві фахівці. В цілому 38 осіб.

Роботу в Івано-Франківську Центр розпочав ще у січні цього року, втім офіційне відкриття організували лише в травні у День вишиванки», - розповідає Світлана Фоміна.

Над облаштуванням приміщення розпочали працювати у вересні 2022 року.

читайте також: «Про це бояться говорити»: як в Івано-Франківську функціонує обласний центр психічних захворювань (ФОТО)

«Ми дуже швидко старалися все облаштувати, втім спочатку місцеві мешканці отримували послуги й без ремонту. Ми розставили обладнання і таким чимом працювали. Зараз нарешті маємо приємні охайні кабінети», - ділиться керівниця Центру.

Пацієнти тут в основному військові, діти та дорослі з інвалідністю. Приблизно 70 осіб вже отримали послуги у Центрі.

Військових тут поки не дуже багато, оскільки люди ще не отримали всі документи щодо інвалідності. Це дещо тривала процедура, а без цього у Центрі не можуть надавати послуги.

Аби облаштувати Центр в Івано-Франківську залучили приблизно 2,5 мільйони гривень.

«Від держави ми зовсім нічого не отримали, практично всі кошти нам допомогла зібрати місцева влада. Вони нас скеровували, інформували, до кого й куди звернутися», - каже Світлана Фоміна.

У реабілітаційному центрі пропонують великий арсенал процедур, як фізіотерапевтичних, так і інших реабілітаційних послуг. Зокрема, з фізіотерапевтичних процедур виконують лазерну терапію, ультразвукову, магнітотерапію, дарсонвалізацію та різноманітні види електролікування: електрофорези та електростимуляції.

«Дуже широким попитом серед відвідувачів користуються ножні ванночки з хвойним екстрактом, кисневі пінки та лікувальні чаї, які заварює наша медсестричка.

Крім того, тут ми використовуємо комплекси лікувальної фізкультури, ерготерапії та заняття з психологами, які є обов’язковими, а також з терапевтом мовлення.

У нашому центрі проходять реабілітацію люди з інвалідністю. Звичайно ж, діагнози різноманітні. Серед поширених – перенесені ішемічні інсульти, оперативні втручання, а також у нас є багато військових, які проходять реабілітацію після різноманітних травм.

У кожного з них вже встановлена інвалідність. Є також велика кількість діток з ДЦП, синдромом Дауна, аутизмом та інше.

Є й люди із цукровим діабетом та гіпертонічними захворюваннями. Але, що важливо, у нас лікуються лише ті пацієнти, які вже мають встановлену інвалідність», - наголошує Марія Кліщенко, лікар-фізіотерапевт, яка працює в Центрі.

Курс реабілітації тут триває протягом місяця, тобто 30 днів. Зі слів фахівчині, за цей час можна зробити багато.

«До нас приходили пацієнти із руховими обмеженнями, порушеною ходою, і виходили, звичайно ж, зі сторонньою допомогою, але своїми ногами.

Це великий плюс, що є така можливість для людей – пройти місячну реабілітацію. За цей період людина освоюється та пристосовується до умов, а відтак з допомогою добрих фахівців, пацієнти відчувають суттєве покращення стану здоров’я.

Пацієнти приходять до нас щодня, окрім суботи та неділі, які у нас є вихідними днями. Впродовж одного місяця у нас проходять реабілітацію 20-25 пацієнтів», - додає лікарка.

Велика кількість хворих з Івано-Франківська, але є й з області, адже в Центрі є хороша послуга – можливість залишитися у палатах тим пацієнтам, які не мають можливості щодня доїжджати на процедури. Тут вони проживають і навіть харчуються.

«Щоб потрапити до нас – пацієнти отримують направлення із соціального захисту.

У фізіотерапії я працюю майже тридцять років, тому можу зробити впевнений висновок, що результати у цьому Центрі пацієнти отримують дуже хороші.

У лікарнях зараз є певний ліміт, тобто на реабілітацію виділяють 14 днів. І це лише двічі на рік. А так плюс ще 30 днів є можливість лікуватися у нас.

Так пацієнти можуть суттєво покращити своє здоров’я. Вікових обмежень, до речі, у нас немає: від дітей до дорослих. Наймолодшому пацієнту зараз три роки», - розповідає Марія Кліщенко.

Аби відкрити двері реабілітаційного центру в Івано-Франківську, довелося пройти складний шлях.

 

Керівниця розповідає, що обладнання вивозили під ворожими обстрілами, евакуювали пацієнтів з інвалідністю та колектив, шукали зручне приміщення.

«Зараз маємо дуже охайні кабінети, які зроблені завдяки міжнародним донорам «The Children», підтримці обласної та міської влад.

У нас доглянуте подвір’я і все створено для людей, які пересуваються на візках та милицях», - наголошує Фоміна.

До слова, Центр досить активно співпрацює й з Івано-Франківським національним медичним університетом. На базі Центру проходять клінічну практику студенти спеціалізацій фізична терапія та ерготерапія, а опісля практики кращі студенти можуть залишитися й для працевлаштування.

Поряд із цим, запланували чимало спільних заходів між Центром та університетом, зокрема щодо етики спілкування з людьми з інвалідністю.

«Наша робота важлива тут, на Прикарпатті, бо саме в тилу ми можемо надавати свої послуги як військовим, так і переселенцям чи місцевим мешканцям», - каже Світлана Фоміна.

Разом з тим, у травні на відкриття центру приїхали люди з різних куточків України: Донеччини, Луганщини, Дніпра, Чернівців, Хмельницького та Львова.

«Ви собі не можете уявити, наскільки тішиться моя душа, що ми в нашій області в місті Івано-Франківськ маємо такий потужний центр реабілітації. Пам’ятаю, перші дні, коли ми зустрічали евакуаційні поїзди і тоді я зустрілася й зі Світланою Фоміною.

Одразу зрозуміла, що завдяки їй в нашій області буде зроблено чимало добрих справ. Бо це людина, яка любить інших людей», - ділиться Світлана Онищук, очільниця Івано-Франківської області.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок

Фотогалерея


15.06.2023 Тіна Любчик 6103
Коментарі ()

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1253
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1069
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2168
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3621
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2758
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2755

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

510

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

940

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

881

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1874
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

940
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

678
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

588
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1377
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

775 1
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

574
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27277
05.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19886
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

291
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

628
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

585
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

917