Реабілітація військових в Івано-Франківську: чому досі не створено профільний заклад

 

Основні виклики реабілітації

 

Сьогодні Україна бореться не лише за свою територіальну цілісність, а й за майбутнє кожного, хто захищає її свободу. Війна змінює життя людей назавжди, і наші військові, які повертаються з фронту (а часто і члени їх родин), потребують всебічної підтримки. Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми у ГО «Варто» прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

В загальному всі реабілітаційні програми мають одні і ті самі складнощі реалізації:

  • Фінансування – значна частина реабілітаційних програм фінансується за рахунок волонтерів та благодійних організацій. Державна підтримка недостатня, а іноді взагалі відсутня.
  • Психологічні бар’єри – військові часто стикаються з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР), і не кожен готовий звернутися за допомогою. Це питання залишається табу для багатьох.

  • Інформаційний вакуум – багато ветеранів просто не знають, які можливості реабілітації доступні в їхньому регіоні.

  • Дефіцит кадрів, оскільки є постійна потреба у кваліфікованих реабілітологах, психологах та соціальних працівниках.

 

Реабілітаційна інфраструктура Івано-Франківська. Проєкт реабілітаційного центру

 

Попри те, що у Франківську є умови для лікування та протезування військових, що стосується реабілітації – наявні потужності навіть близько не задовольняють реальний попит, і черга на лікування іноді розтягується на тижні.

 

Саме ця проблема, проблема наших побратимів, лягла в основу того, що ми свого часу розробили економічну модель реабілітаційного центру, яка передбачала активну співпрацю влади та бізнесу: надання міською радою Івано-Франківська земельної ділянки і залучення інвесторів через відкритий конкурс, з метою побудови реабілітаційного центру та подальша опіка ним в якості управляючої компанії. Цей проєкт також передбачав створення зон відпочинку в рамках загального рекреаційного комплексу, що сприятиме як економічному розвитку міста, так і залученню додаткового інвестування до нашого регіону.

 

У реабілітаційному центрі планувалось облаштувати мінімум 5 кабінетів для фізіотерапії та масажу, сольові кімнати, кардіо-реабілітаційні тренажери, зали для групових занять фізичною терапією, а також забезпечити сучасне обладнання для відновлення нервових зв’язків у м’язових тканинах.

 

Та головне – центр мав стати не лише місцем відновлення, а й неформальним ветеранським простором, де люди, які пережили травмуючий досвід бойових дій, змогли б підтримувати одне одного та спілкуватися в безпечній атмосфері. 

Розташування реабілітаційного центру планувалось у центральній частині міста. Чому саме там? По-перше, центральне розташування гарантує доступність. У центр міста ветерани можуть легко дістатися громадським транспортом чи навіть пішки. Крім того, близькість до інших медичних закладів, як-от міська клінічна лікарня, де проходять лікування військові, створювало б єдину лікувально-оздоровчу інфраструктуру для них. Окрім цього, центр міста має певний символізм. Це демонстрація поваги до ветеранів – розміщення важливого соціального об’єкта саме в центрі показує, що ми ставимо потреби цих людей на перше місце.

 

На жаль, наш проєкт зіткнувся з опором з боку місцевих псевдо-активістів, які під прикриттям громадської активності блокували будь-які намагання реалізації, зірвали голосування у міській раді за проведення конкурсу для потенційних інвесторів, а коли наші підопічні ветерани прийшли, щоб підтримати ідею, просто побили їх. Така ганебна поведінка врештi сприяла тому, що проєкт призупинили, а близько 40 наших підопічних, так само, як і інших ветеранів Франківська, лишились сам на сам зі своїм потребами і проблемами.

 

Що далі..?

 

Ми переконані, що реабілітація – це інвестиція в майбутнє. Відновлення здоров’я наших військових означає зміцнення нашої держави, адже вони – опора суспільства. Однак цього не досягти без активної участі громади, навіть у нашому місті. Лише разом ми зможемо створити інфраструктуру, яка забезпечить кожному військовому гідне повернення до мирного життя.

 

Наша робота – це лише крапля в морі загальної потреби, але ми твердо віримо, що спільними зусиллями здатні змінити ситуацію. Ветерани заслуговують на нашу підтримку, вдячність і турботу, бо вони вже зробили для нас найголовніше – захистили нашу свободу ціною власного здоров’я.


30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

526
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

524
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

897
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1941
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3467
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2362 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

732

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

633

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

606

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

618
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10264
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1105
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5163
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

916
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2718
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1120
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

303
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

632
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

547
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

606
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

953 2