Протимікробні VS антибактеріальні засоби: основні особливості

Коли ми хворіємо, то вдаємося до будь-чого, аби якомога швидше стати на ноги. У хід йдуть різноманітні таблетки, мікстури, мазі, народні засоби, але всі вони мають показання, протипоказання й особливості, які обов'язково слід враховувати.


Різниця у застосуванні

Антибіотики — продукти життєдіяльності (або їхні синтетичні аналоги) живих клітин, які вибірково пригнічують функціонування інших клітин.

Антибактеріальні препарати — це, до прикладу, різного роду засоби для догляду за шкірою, активна формула яких ґрунтується на хімічних речовинах, які стримують розмноження і ріст поверхневих бактерій. При цьому вони не використовуються як засоби, які блокують збільшення кількості бактерій. Антибактеріальні препарати широкого спектра дії поділяють на дві групи: 

  • Перша група містить препарати невибіркової протимікробної дії, які згубно впливають на більшість мікроорганізмів. До цієї категорії зараховуємо антисептичні й дезінфікувальні засоби. 
  • Друга група антибактеріальних таблеток чи інших препаратів діє на окремі види бактерій і має широку терапевтичну дію: антибіотики й синтетичні засоби.

Поділ антибіотиків на групи залежить від рецептора дії, оскільки існують антибіотики з різною активністю:

  • антибактеріальною (бактерії, грибки); 
  • протимікоплазмовою (одноклітинні бактерії, що викликають пневмонію за запальні процеси репродуктивної системи);
  • протихламідійною (збудник Chlamidia trachomatis); 
  • протиспірохетною (збудник сифілісу, поворотних тифів і бореліозів, лептоспірозу); 
  • протипротозойною (паразити-збудники малярії, трихомоніазу, токсоплазмозу); 
  • протигрибковою;
  • протипухлинною.

Протимікробні препарати — речовини, які знешкоджують збудників різних захворювань у навколишньому середовищі або організмі людини. До їхнього переліку зараховуємо:

  • Протигрибкові — лікування грибкових захворювань — мікозів. Антигрибкові ліки загальної дії вбивають або сповільнюють розмноження грибів.
  • Хіміотерапевтичні — мають відносно вузький спектр дії, оскільки безпосередньо впливають на збудників інфекцій. Застосовуються у лікуванні хворих на інфекційні хвороби, а також для профілактики інфекцій у здорових людей та осіб, що є носіями деяких збудників. Також використовуються для профілактики і лікування пацієнтів з онкологічними захворюваннями.

Протимікробні засоби мають два фармакологічні ефекти: бактеріостатичний (здатність припиняти ріст і розмноження мікроорганізмів) або бактерицидний (властивість знешкоджувати мікроорганізми).

Антибактеріальні засоби стримують розмноження конкретного виду бактерій, а протимікробні препарати мають ширший спектр впливу, а тому діють на різного типу бактерії, цвілеві гриби, дріжджі. Обидві групи досить поширені у щоденному вжитку, але протимікробні засоби у своєму складі містять активні ферменти, тому відпускаються за рецептом.

Приймання будь-яких медикаментів починається тільки після консультації лікаря. Останнім часом все популярнішими стають сервіси замовлення антибактеріальних, протимікробних, протиінфекційних засобів онлайн (наприклад, можна здійснити пошук ліків на klikis.com), проте рекомендуємо за найменших проблем зі здоров'ям звертатися до кваліфікованих медичних працівників та за їхньою рекомендацією купувати ліки онлайн або в аптеці.


30.08.2019 13438
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17914
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1589
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1132
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2174
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3720
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1419

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1839

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

601

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1222

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1379
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

738
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24324
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

580
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

542
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

684
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1581
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

743
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7817
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

708
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1851 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

679
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

583