Продати чи створити музей: що буде з будинком, де працював Опанас Заливаха (ФОТО/ВІДЕО)

У Франківську планують продати столітній будинок, в якому працював шістдесятник Опанас Заливаха та інші художники. Департамент комунальних ресурсів виставив його на аукціон.

Своєю чергою, спілка художників, яка володіє половиною будівлі, хоче облаштувати там музей, пише Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.

Обшарпані стіни, вибиті шибки й похилений паркан - так виглядає будинок Опанаса Заливахи зараз.

Будівля часів Австро-Угорщини. Тут у своїх майстернях протягом десятиліть працювали художники. Серед них - Опанас Заливаха і Михайло Фіголь.

Другим поверхом будинку володіє Національна спілка художників. А перший поверх, частина підвалів і прибудова – у власності міста.

За словами члена правління обласної організації спілки художників Богдана Тимківа, так розподілили право на приміщення у 2008-му році актом розмежування. Чоловік пропонує облаштувати у цій будівлі музей Опанаса Заливахи та виставкові зали для інших митців. Для цього, каже, місто має передати перший поверх спілці художників. А гроші на капітальні ремонти готові шукати у меценатів.

"Річ у тому, що якщо є такий намір продати перший поверх, то може вони думають, що у якийсь спосіб будуть чи викупляти, чи впливати на другий. Правління обласної організації НСХУ категорично проти того, щоб віддавати другий поверх. Я думаю, що міська влада повинна піти назустріч нам", - каже Богдан Тимків.

У 2010-му році будівлю обстежили. Як розповів заступник міського голови Микола Вітенко, її визнали непридатною, а капітальний ремонт робити тут недоцільно. Каже, що будинок ніколи не був пам’яткою архітектури державного чи місцевого значення.

"Зважаючи на пріоритети, все ж таки потрібно насамперед кошти використовувати на відновлення освітніх і медичних закладів. Було прийняте рішення, що реально цю будівлю відновлювати – це є досить дороговартісно, - каже Микола Вітенко. - І доцільно буде отримані гроші з аукціону використати на інші речі. А стосовно облаштування музею, то в принципі я ідею не відкидаю. Але не потрібно цю ідею прив’язувати в контексті конкретно цієї будівлі".

Аби внести цей будинок в офіційний перелік архітектурних пам’яток, необхідні документи подали минулого року. Про це Суспільному розповів архітектор-реставратор Ігор Панчишин. З його слів, ця споруда є цінною, хоч і не надто унікальною, адже з того історичного періоду в місті залишилося досить багато будинків.

"Як будинок, як пам’ятку, як таку архітектурну родзинку – цілком його можна обстежити, зробити висновки. Тим більше там гарна територія. Я особисто знав Заливаху. Я з ним багато провів часу. Ми проводили спільні акції. Я якоюсь мірою трохи дивуюся такій постановці питання. Мовляв, оскільки там був Заливаха, то вже це пам’ятка. Заливаха, чесно кажучи, був у багатьох місцях, його виганяли. Він мав тимчасові майстерні в різних місцях", - розповів Ігор Панчишин.

Приміщення, якими володіє місто, 22-го січня виставили на продаж. Стартова ціна - один мільйон 583 тисячі гривень. Торги заплановані на 23 лютого.


Читайте також:

В Івано-Франківську виставили на продаж будинок, в якому творив Опанас Заливаха (ФОТО/ВІДЕО)

Плюс одна туристична принада: у Франківську відкрили пам'ятник знаному художнику Опанасу Заливасі (фото+відео)

У Дем'яновому лазу відновили могилу Опанаса Заливахи (фото)


04.02.2021 1474
Коментарі ()

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

667
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1924 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1129 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

553
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6902 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11393 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

333

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1077

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1115

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1108
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

44
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

282
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1080
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

655
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

752
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2948
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4440
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18440
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

39
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

321
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

352
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

663