Про Піночета і неминучість

 

 

Люди прагнуть змін. Люди вперто продовжують теревенити про «українського Піночета», який прийде і порядок наведе. В цих розмовах, як на мене, є дві суттєві складові. Перша – принципових змін не уникнути, тому що теперішній порядок прогнив. Це неминучість і вона очевидна. Друга складова – очікування однозначного позитиву від тих змін. І тут вже жодної очевидності не простежується.

Політичні науки кажуть нам про те, що зберігати демократичне правління під час війни можна лише за трьох умов. Якщо війна не довга, якщо демократична влада оперативно та компетентно реа­гує на ситуативні виклики та якщо в суспільстві є довіра до правлячої еліти. Відсутність хоча б однієї з цих умов веде до необхідності встановлення більш централізованого, жорсткого і мобільного режиму правління.

На жаль, в Україні відсутня не одна, а всі три умови збереження демократії. І зовнішнього впливу демократичних «кураторів» з Вашингтона і Брюсселя, при всій його значущості, може забракнути для компенсування такої відсутності. Війна, як бачимо, є надто потужним генератором суспільної розрухи. Війна на всіх рівнях розбещує владу, розхитує правопорядок, прикриває корупцію та породжує психічні епідемії.

Люди починають мріяти про диктатора. Особливо тоді, коли головний «вузол демократії» – парламент – практично паралізований й не в змозі вчасно приймати необхідні рішення. А «кишенькові козарлюги» з мандатами вже ховаються не лише від сесійного процесу, але й від своїх хазяїв.

Робота державної машини стає спазматичною. Обласні феодали нахабніють, кримінальники беруть під контроль цілі галузі, бізнес ховає прибутки, а громадських активістів скуповує кожний, хто має готівку. ЗМІ захлинаються від фейкових новин та годують електорат пригодами Гончаренка та репортажами про ліплення вареників для бійців АТО.

Народ, незважаючи на знамення, продовжує мріяти про месію. Тепер вже не в образі ясноокого підпаска з трипільським глечиком, а під личиною сурового генерала, або когось до нього подібного. Народові не втямки, що у словосполученні «український Піночет» визначальним словом є не прізвище чілійського тирана, а прикметник «український».

Хто може гарантувати, що омріяний диктатор миттєво не вступить у змову з «грошовими мішками»? Хто гарантує, що він не оточить себе кланом з родичів, шкільних друзів та корисних «рєшал»? Хто гарантує, що він приструнить місцеві клани? Й, нарешті, чим він врівноважить відсутність легітимності та офіційної міжнародної підтримки? Хіба що черговими пропагандистськими «варениками». Або ж, що реальніше, кулуарною домовленістю з агресором.

Виглядає на те, що Україна опинилася в ситуативній пастці. Що між усіх варіантів майбутнього ми начаклували собі лише кілька «неминучостей» – гірких, як полин. Правлячий клас, до речі, вже давно спакував чемодани. Якщо зміни відбудуться «в упаковці» масових заворушень, то під роздачу попадуть либонь дрібні виконавці та випадкові терпіли. А далі… Далі кожному вільно пофантазувати.

Варто також згадати, що Україні чомусь не фартило з диктаторами. Всі претенденти на цю роль закінчували швидко і некрасиво. Люди поетичного штибу кажуть, що демократія у нас в крові. Скептики на це посміхаються і виправляють, мовляв, не демократія, а махновщина.

Як би там не було, але диктатура може виявитися короткою (у всіх значеннях) і смішною (не у всіх). Питання лише в тому, хто сміятиметься останнім. Є підозра, що ми всі знаємо цю людину.

 

http://report.if.ua


30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1394
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2966
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1031
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1090
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1107 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3274 4

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

990

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

836

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

378

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1122
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

207
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2399
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1182
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

490
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15109
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7415
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

848
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

412
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

319
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

409
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

695
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1151