Про парасемантичну комахоподібність карпатської поезії кінця ХХ – початку ХХІ століть

 

 

Сучасна гірська карпатська поезія зноково пролітає поміж двох друїдичних elm’s , проштрикує негусту куртину і з гудінням приквітчується до блакитного дзвоника Campanula patula, застромлює до рослинного лона хоботисько і... мислі – пастки на бджіл що по ночах не вміють літати / їм би майже сльозу їм би тільки маленький ковток...  А комарі курварять над водою  і вся подібність між ними і бджолами у метамерії  та кутикулі . Так і вірші карпатських поетів метамеричні та кутикульні. Не граматологічний хребет, захований у криївці семантичних м’язів, не жаска невма лексичної повені  утримують такі ось неперебутні рядки:

 

що назавтра погоничу маки в губатих петлицях
тятива голубів побіліла до горла і вглиб
кусень хліба у торбі чепелик чужа молодиця
бородатого джуру на світ запрягають воли

 

Їх утримує зовнішня щільна і спроможна до безкінечного розтягування у наративну далечінь паратекстова кутикула, складена з відсутності великих літер і розділових знаків – від’ємна апофатична кутикула сучасної карпатської поезії. Згадуючи Муху Девіда Кроненберґа (в кожній людині живе непроявлена Arthropoda), ми спробуємо витягнути з вірша Тараса Григорчука «Похід на Білу Кобилу з ночівлею»  сховану там комаху.
Парасемантична «комаха ПНБКЗН» складається, якщо рахувати від назви, з чотирьох сегментів або ж лобосів. Назва, що відсилає реципієнта до туристично-географічного топосу, нетривка як антеннули і мандибули головного сегменту артроподій. За нею — нічні ватри пластунів та інше заповідальне упослідження компутерної доби. Дві перші строфи складають семантичні щелепи, зміцнені фонетичним чергуванням «м» та «н»:

 

1.минають дні минають ночі
все нереститься люд робочий
минається усе сповна
лиш блуд минатися не хоче

аби не збитись з пантелику
затопиш сам собі у пику
над кождов праведнов душев
стоїть як хрест брехня велика.

 

У другому катрені щелепні «м»—«н» (зовнішя пара) змінюються на менш тверді біляротові кінцівки «п»—«к». І, нарешті, круглясте «ов»--«ев» довершує архитектуру комашиної голови. Грудний сегмент семантичної кутикули, до якого кріпляться несучі кінцівки комахи, змонтований на фонетичній парі «м»—«у»:

 

2.на лекціях сьогодні сухо
стара мура минає вуха
і щоб ти там не помишляв
так мусить бути бляха-муха

плетуся межи павуками
і доплітаюся до брами
за брамою я – понський бог
два президенти з роскалями.

 

Перша пара семантичних несучих кінцівок – «сухі лекції», друга – «муха» з «павуком» (тут парасемантична «комашина» сутність вірша нарешті виходить на поверхню), третя – «два президенти з роскалями». «Президентські роскалі» тут символізують найпотужнішу і найтовстішу останню пару кінцівок артроподи, зазубрену для розгрібання грунту (наприклад у жуків). Можна номінувати «ПНБКЗН» як ожучений наратив. Черевний сегмент, наповнений фонемами (для нас також – таксонами) «х», «ч», «ш» нагадує про шарудіння комашиного черевця трав’яними стежками. Четветий сегмент – запліднююче штрикало -- закінчується грізним змістовим зударом:

 

бо то не вірші чічьо моя
то йде SS-ГАЛИЧИНА.

 

Так кода вірша  виконує функцію відтворюючого сеґменту артроподи. Одночасно автор дистанціюється від звичайного призначення наративу, накидуючи на нього певну танатичність:

 

кажи за вмерлих отченаш
й за тих котрі умерти мають.

 

Якщо згадати про сакральну причетність комах (жуків-скарабеїв – Scarabaeus sacer) до некроцентричних ритуалів, то введення Григорчуком свого вірша до подібного топосу відповідальності також конотується з «комашиним» криптоконцептом.


Подібна компаративна деконструкція випроявлює приховані інтенції у вірші без назви Івана Андрусяка:

 

і самоти береговизна
і ніч докришена в укіс
душа привиділась і висне
як закривавлений поріз.

 

Вже цей перший таксон вірша-комахи вщерть наповнений прихованою щелепною образністю. «Докришена в укіс» – мабуть підсвідоме відсилання до укісного руху зовнішньої пари щелеп артроподи. «Закривавлений поріз» довершує знакову підкладку. Початок наступної строфи: і крихти котяться зпівока  продовжують вибудову парасемантичного головного таксону «текстової комахи». Особливу роль парасемантичної трахейно-дихальної системи вірша грає приховане у текстовому тілі вірша перегукування голосних фонем «о» та «у»: пересувна мораль пророка / устань і йди в уста води. «Трахейний» метазв’язок «о—у» надає внутрішньому просторові текста значиму вільність – «повітря», необхідне для життя образних таксонів.


Компаративістський аналіз джерел парасемантичної комахоподібності найновішої карпатської поетики виходить за межі завдань даної розвідки, але не виключено, що метамеричність текстів Григорчука і Андрусяка є наслідком семантичної аплікації неомодерного способу роблення поетики і певної традиційної «симетрії» лексично-образного мислення.


Приємного прочитання!

 

----------------------------------------------------------

  Андрусяк Іван  Повернення... – «Кальміюс», № 1—2 ‘2001, с.15.

 


30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

851
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

661
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1768
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3091
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2487
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2470

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

122

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

658

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

629

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1497
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

251
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

596
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

458
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

250
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

325
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26961
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

781
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19617
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

351
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

346
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

669
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1150 1