ПРО НАДМІРНІСТЬ У МОВІ

Нечасто маю сни. Ще рідше змістовні. Унікальними є ті, що на ранок лишаються у пам’яті.

Я бачив святих чоловіка і жінку, які скоро мають розказувати людям добрі слова, а поки прямують ясними галявами, що розділяють ліс. Зі святими йде молода дівчина. Її взято до помочі, щоб було кому ходити по воду для немічних. І коли вони пройшли зі світанку до полудня, дівчина спитала у святих: «Чому навіть дерева у лісі Господь створи нерівними, і менші гинуть у затінку велетнів?» – а свята жінка відказала, що це з глибокої прихильності, бо таким чином великі можуть проявити свою малу любов і відхилитися, даючи світло. А якщо навіть й не відхиляться, то малі будуть тішитись терпленими муками.

Коли вони вже наближалися до села, то святий чоловік остеріг дівчину
ніколи не перебивати бесіду, а відтак додав, що в жодному разі, без нагальної потреби, зовсім не варто починати балачку. Він ще казав, що слово, як хліб.
Ним не можна об’їдатися, а треба вживати помірно.

Ще є письменник Олег Лишега, який, усвідомивши жахливу спекуляцію словом, максимально обмежив себе у письмовому вияві думок або відчуттів. За шістдесят один прожитий рік видав три книжки. Натхнення сублімував у життя і скульптуру. Остання – німа, але дуже промовиста. Висловлюється точно і без жодних зайвих викаблучувань.

У сучасних умовах слово стало брудом. Можливо, так було завше, але ми живемо саме у сучасних у мовах, що є підставою для подібних висновків. Не знаю чи привітання з якого-небудь приводу зараз адекватно сприймається. Як і образа є лише артикуляцією певних звукосполучень. Надмірність нівелювала вагу і нині мова стала матеріалом для виконання певних механічних функцій, позбавивши будь-якої сакральності.

І все вище сказане могло би бути передісторією до висновку про марнослів’я політиків. Ще можна згадати сотні телепрограм і серіалів, які перетворюють людину на унітаз, куди зливають всілякий словесний непотріб. Але, здається найбільшої вершини у даній царині сягнули Інтернет-коментатори.

Не є великою таємницею, що існують цілі армії пройдисвітів, які за лічені секунди можуть людину так облити лайном, що годі відмитися. І з цим нічого не зробиш. Їм платять і вони працюють. Кожен, хто працює мусить їх розуміти. І вже навіть нема що протиставити, аби наголосити наскільки поганими є такі дії. Зрештою, всім відомо, наскільки поганими вони є. Принаймні, це не смертельно. Біда хіба у тому, що людина ховається за нікнеймом. А виправдання лиш у тому, що коли сідаємо на унітаз, то механічні функції виконує заднє місце, тоді як обличчя з інтелектуальним виразом читає газету, мовби це його не стосується.


07.02.2011 Василь Карп'юк 1444 6
24.09.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка поспілкувалась із психологинею Валерією Худзіцькою та дізналась, як продовжувати або почати працювати під час війни, не травмуючи себе.

281
20.09.2022
Тіна Любчик

Фіртка поспілкувалася з отцем Йосафатом Бойком, настоятелем парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, про досвід волонтерства та благодійності у час війни.

934
16.09.2022
Тетяна Дармограй

Іванофранківець на фронті не вперше. «Шериф» захищав Україну від російської орди ще у 2014 році, коли окупанти вторглися на територію українського Донбасу. Тепер його бригада знову зупиняє російську армію на сході України.

2324
12.09.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з головною психологинею благодійного фонду «Діти Героїв», що опікується дітьми, які втратили одного або обох батьків під час війни, Мартою Білик про те, як розмовляти про війну та її наслідки, не травмувавши.

855
07.09.2022
Андрій Левкович

Давні греки мислили час в багатьох іпостасях (як лінійний, циклічний, миттєвий…), головні з яких дві – час, як черга слідування подій і час невловної миті змін.

1068
31.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки дізналась у Миколи Рожка, ректора Івано-Франківського національного медичного університету, наскільки заклад готовий до нового навчального року та як готуватимуть майбутніх медиків.    

2084

З 1 по 5 вересня на Запорізькій АЕС працювала місія МАГАТЕ. За результатами свого візиту вони представили звіт з фактами та рекомендаціями.

820

Татуювання на тілі людини явище не нове, і в сучасному світі доволі поширене, лише у нашому суспільстві до нього ставились і здається ставляться доволі стримано. До малюнків на тілі відносяться по-різному: хтось ними захоплюється,  а хтось подекуди

1357 1

Вважаю, що некоректно визначати, що церква продукує забобони. Кредо віри визначає «Вірую в єдину святу .. церкву», то ж святість і забобони несумісні.

1596

На щастя, переважна більшість держав світу розуміє справжню ситуацію в російсько-українській війні. Хто на кого напав, хто обороняє по праву свою територію, і де тут світла й темна сторона. Але в міжнародному праві та відносинах самого розуміння мало.

1717
24.09.2022

В області розпочали сівбу озимих зернових культур.  

237
18.09.2022

Аби на власні очі побачити, що навіть попри війну в Україні, підприємці не лише працюють, а й заробляють і дають роботу місцевим.

444
07.09.2022

Від жовтня в Україні знизяться ціни на гречку. Наразі аграрії вже зібрали 20 тисяч тонн гречаної крупи.

761
24.09.2022

Відомо, що на рештках костелу почали зводити дерев'яну будівлю у 1900 році. Відтоді 36 років у ній молилися жителі двох сіл — Креховичів і Брошнів-Осади.

478
18.09.2022

Депутати Івано-Франківської облради просять керівництво держави заборонити Українську православну церкву Московського патріархату в країні, ініціювати розслідування її діяльності та покарати винних за колабораціонізм.

420
12.09.2022

Зокрема, віряни молитимуться за мир в Україні, припинення війни та за всіх військових.  

630
02.09.2022

Кожного дня у соціальних мережах отець Іван Гнатюк проводить молитву онлайн, відповідає на запитання, дає поради.

1143
26.09.2022

Це вже другий фільм режисера та кінокомпанії. Якщо першим фільмом в українському прокаті була новорічна кінокомедія «Все буде Ок!», то «Патерн» знятий в жанрі конспірологічного трилера.  

118
24.09.2022

Крім того, він наголосив, що світ "абсолютно справедливо" відреагує на так звані "референдуми", які окупаційна влада намагається зараз провести в Криму та в інших частинах України, які вона "поки контролює".

212
18.09.2022

Окрім того, керівництво Збройних сил наголосило, що «керується принципом єдиноначальності» і «не допускає всередині військового колективу розколів».

354
12.09.2022

Восьмого вересня на 97-му році життя померла королева Великої Британії Єлизавета ІІ.

755
07.09.2022

Співрозмовники приділили увагу безпековим гарантіям та обговорили участь Великої Британії у відбудові України.

693