Про інтелігенцію

 

Завжди дивувався реакції на слово «інтелігент». Начебто й немає у ньому нічого образливого або принизливого, та й «зомбоящик» наводить на нього компліментарний ґлянц. Мовляв, є в нас «трудові інтелігенти», вічно голодні, але й полум’яно віддані якійсь там корисній справі. Давайте всі разом їм зааплодуємо.

Проте інтелігентом бути не хочеться. Ані трудовим, ані творчим, ніяким. Певне тому, що під компліментарним ґлянцем ховається давня місцева хитрість – не платити тим, хто не може вибити з тебе гроші. Себто, шахтарям платити треба, бо вони застрайкують, а то й прийдуть під адмінбудівлю морди бити. Краще дати грошима. Тобто, не краще – дешевше.

Інтелігенція, звісно, також може прийти під ту будівлю. Але морди бити не буде. Постоїть, побурчить, поплаче, отримає якусь «обіцяцянку» та й вернеться до своїх корисних справ. З точки зору влади: вернеться в призначене та освячене жлобською традицією стійло.

Чиновницько-заробітчанське суспільство (тобто теперішнє українське) живе примітивно і мислить цинічно. Воно лише на рівні святкових привітань та передвиборних зустрічей піклується про спільне майбутнє. Насправді, далі похмільного «завтра» воно не передбачає. В нього немає спільного завтра. В нього є лише теперішня спільна метушня, з якої має вирости особиста доларова капуста. Бажано, щоб виросла вже сьогодні. Бо потім біс його знає, що станеться, та яка зараза примчить.

Тому це суспільство не цікавиться інвестиціями у майбутнє. Ані інтелектуальними, ані грошовими. Воно лише зберігає старі декорації з гаслами «наука», «освіта», «культура». Але з кожним роком фарба на них вигорає все більше, а щури прогризають в них здоровенні діри. Ще трохи і декорації впадуть.

Інтелігенція ж продовжує жити між світами. Між світом реальним, де її «опускають по жізні» та світом фантазій, де вона отримує повагу та визнання. З точки зору базару та адмінбудівлі (двох головних майданчиків тутешнього «прогресу») інтелігенція здається суцільним анахронізмом.

А ще нинішні циніки цитують Леніна. Ні, зрозуміло, творів пролетарського вождя вони не читали. Але знайшли у Вікіпедії уривок з його листа Горькому від 15.09.1919: «Інтелектуальні сили робітників і селян ростуть і міцніють у боротьбі за скинення буржуазії та її пособників, інтелігентиків, лакеїв капіталу, що вважають себе мозком нації. А насправді це не мозок, а гавно».

Інфляція інтелігентності починається там, де суспільство втрачає відчуття часу. Комуністи часів Леніна відчували себе монопольними володарями майбутнього. Теперішня українська «еліта» живе виключно сьогоденням, віддаючи майбутнє далекогляднішим корпораціям. В обох випадках мислячі складові громади стають зайвими, адже своїми сумнівами та рефлексіями заважають фестивалю тілесних потреб.

Та й сам соціальний кластер інтелігенції нині руйнується. Вона втратила вузький, але позиційно лідерський, прошарок творчих інтелектуалів, котрий тепер визначають як креативну складову бізнес-еліти. Одночасно ті, кого за радянських часів називали «напівінтелігенцією», здається, остаточно влилися в кочові лави ординарних найманих робітників.

Глобальне переформатування ринку праці взагалі залишає мало місця інтелігентам. Але там, де думають про майбутнє, вони потрібні. Адже не дають встановити монополію на мислення, і, відповідно, не дозволяють власникам засобів масової комунікації та хазяям «зомбоящика» опустити суспільні дискусії до рівня битви за ковбасу. Ті, хто дивиться далі, ніж «завтра», знають, що після битви за ковбасу життя немає. Принаймні того життя, котре варте звання «розумного».

 

report.if.ua


10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1621
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1705
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1692
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5005 39
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2003 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1389

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

276

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

582

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

753

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

873
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3509
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10078
02.04.2024

Одним з перших засіяли ярими культурами поля на Городенківщині, Коломийщині та Снятинщині.  

718
13.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

25962
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7582
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

775
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

943
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1274
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

226
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1104
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

717
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

950