Про фракійські кургани і місто-цвинтар

 

Подорожі Болгарією змусили поважати цю країну через її ставлення до охорони історико-культурної спадщини. Тим більше, що ця балканська країна ще 20 з лишком років тому належала до табору держав-союзників СРСР і ситуація в ній не надто відрізнялася від реалій на просторах Союзу. 

 

Якщо ви придбаєте путівник по туристичних принадах болгарського узбережжя Чорного моря, то будете шоковані значною кількістю історико-архітектурних пам’яток і пам’ятників, великим переліком музейних установ. Каліакра, Балчик, Несебр та й загалом майже кожне містечко Чорноморського узбережжя здатне похвалитися залишками грецької, римської, староболгарської архітектури чи порівняно недавніми пам’ятками, як-от палац румунської королеви Марії в м. Балчику

До того ж болгари зберігають і пам’ятники росіянам — визволителям від турецької неволі, і гармати берегової артилерії, з яких обстрілювали російські військові кораблі в період Першої світової війни. Бо це ж усе їхня історія. А ще ця історія приваблює туристів і приносить прибутки.

«Але яка в них історія? Куди нам до них?» — скажете ви. Ні, ми лише хронічно не вміли і не вміємо берегти власну історію та її пам’ятки. і якщо В. Ющенко чи С. Тарута прилюдно хваляться своєю колекцією трипільських старожитностей, то хтось мав би їх спитати про походження цих артефактів і законність придбання їх. От у Болгарії за кожним фракійським курганом налагоджено стеження з... космічного супутника, і через це з нього неможливо нічого поцупити.

Натомість в Україні процвітає «чорна археологія» — від пошуків скіфських артефактів до мілітарних залишків періоду Другої світової війни. А ті історичні рештки, що у нас збереглися, в багатьох випадках у значно гіршому стані, ніж ті ж болгарські пам’ятки.


Такі реалії зі збереженням історико-культурної спадщини в Україні пов’язані як з невіглаством українських чиновників, так і з розумовою відсталістю багатьох наших олігархів. Зокрема, українські держслужбовці не бачать перспективи отримання «відкатів» у процесі реставрації пам’яток, а українські багатії в своєму меценатстві не спроможні піти далі фінансування власних футбольних клубів.

А ще забули про політичні сили, які штампують на догоду політичній кон’юнктурі металеві, бетонні, бронзові пам’ятники таким людям, котрі деколи не мали ніякого стосунку до місць, де їх встановлюють.

І що з цього випливає? Уявіть собі реакцію європейського туриста, якому показують в Івано-Франківську браму палацу Потоцьких в риштуванні і кажуть, що тут колись була резиденція одного з найбільших польських магнатів епохи середньовіччя. А як він собі має додумувати про решту палацу і оцінювати нас? Після цього турист обходить решту міста і зіштовхується з пам’ятниками і пам’ятними дошками, що присвячені майже чужим для Івано-Франківська людям чи подіям. А біля них — вінки, вінкиѕ Не місто, а цвинтар якийсь... 

Ці проблеми треба розв’язувати. Для того, щоб у відділах охорони культурної спадщини та музейної роботи залишилися працювати лише порядні люди, які б не брали хабарів за дозволи на знищення історії, не треба коштів. Можна було б і встановити тимчасовий мораторій на будівництво нових пам’ятників, а зекономлені кошти витрачати на першочергові реставраційні роботи. Було б тільки бажання...

 

Опубліковано у виданні: Галичина. – Івано-Франківськ. 2013. – 14 вересня. – С.3.


17.09.2013 Сергій Адамович 2072 16
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17865
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1588
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1129
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2173
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3717
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1417

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1832

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

600

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1221

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1378
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

736
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24323
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

579
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

541
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

683
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1580
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

741
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7807
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

707
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1849 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

678
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

582