Природа в небезпеці: воєнні злочини та екоцид внаслідок російської агресії

Війна, яку росія розв’язала проти України, стала не лише трагедією для суспільства, але й екологічною катастрофою. Забруднення ґрунту, води та повітря, знищення лісів і заповідних зон це жахливі наслідки російської агресії.

Чи буде росія притягнута до відповідальності за свої злочини на міжнародному рівні? Скільки ще екосистем буде зруйновано? Скільки людей постраждає від отруєння та хвороб, спричинених війною?

Ці питання не мають простих відповідей. Але одне можна сказати точно: світ не повинен ігнорувати екологічні злочини росії, адже це порушує всі міжнародні стандарти та договори. І направду це стосується не тільки України, а й цілого світу.

Війна в Україні веде до екологічної катастрофи

31% території країни під ризиком екологічного знищення через російське вторгнення, а понад 20 тисяч км² українських земель майже повністю знищені війною. Такі дані оприлюднені у звітах Київської школи економіки та Zoї Environment Network. Там же йдеться про те, що на розмінування країни знадобиться кілька десятків, а то й сотні років. Ці цифри жахають масштабами руйнувань і якими будуть наслідки для українців після закінчення війни.

На жаль, активні бойові дії продовжуються, і кожного дня екологія країни потерпає все більше:

  • забруднення атмосферного повітря через обстріли промислових об'єктів, лісові пожежі та вибухи боєприпасів;
  • забруднення ґрунту хімічними речовинами та важкими металами;
  • забруднення водних ресурсів стічними водами, нафтою та іншими шкідливими речовинами;
  • знищення екосистем та втрата біорізноманіття;
  • знищення природних заповідників та об'єктів природно-заповідного фонду.

3 мільйони гектарів лісу потребують відновлення

За словами міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця, третина площі всіх лісів України постраждали внаслідок російської військової агресії.  Визначити загальну суму завданої шкоди наразі неможливо, але за деякими підрахунками фахівців, які озвучив міністр, ця цифра може сягати 56 мільярдів доларів. Також змінюють площі постраждалих територій та масштаби збитків бойові дії, обстріли й війна, що триває щодня та масштабує екоцид в Україні.

Росія вчинила близько 2500 випадків екологічних злочинів проти України

Внаслідок цього природа потребуватиме невизначено довгого часу, щоб відновитися після всіх руйнувань війни.

Знищені дерева не виростуть знову за один день; водойми, забруднені внаслідок бойових дій, не очистяться самі собою за короткі терміни; тварини, які втратили звичне середовище існування, не зможуть одразу адаптуватися до нових умов.

Загибель природних заповідників та біосферних резерватів завдає непоправної шкоди екосистемі.

Національний природний парк “Святі гори” на Донеччині знищений російськими агресорами на 80%.

В окупації перебуває щонайменше 8 заповідників та 10 національних природних парків.

Російська агресія щодня несе смерть, руйнування та шкоду довкіллю України

Агресор повинен відповісти перед Міжнародним кримінальним судом, адже його дії є прямим порушенням міжнародного права. Для цього необхідно, щоб об'єдналася міжнародна спільнота експертів з екологічного права та криміналістики для збору доказів та фіксації всіх випадків екоциду. Головна мета притягнення росії до відповідальності та справедливого покарання.

Ми повинні пам’ятати, що росія активно використовує пропаганду, щоб розпалити ненависть до України. Дезінформація використовується для виправдання війни та має на меті деморалізувати українців і роз'єднати західні країни. Зважаючи на це, варто бути дуже пильним та не піддаватися впливу агресора.

Ще минулого року під час зустрічі з лідерами країн "Групи семи" (G7), президент України Володимир Зеленський представив "формулу миру" 10 умов припинення війни в Україні. Серед яких – припинення екоциду. Адже необхідність негайно рятувати довкілля напряму впливає на майбутнє України та світу – наслідки та негативний вплив, спричинений російською агресією катастрофічні.

Володимир Зеленський назвав шокуючі цифри: близько 200 тисяч гектарів нашої землі забруднені мінами та не розірваними снарядами, а десятки донецьких шахт  затоплені, і це є величезною загрозою не лише для річок Донеччини, а й для Азовського моря і Чорноморського басейну загалом.

Внаслідок війни в Україні загинуло 6 мільйонів (!) свійських тварин та тисячі дельфінів у Чорному морі, а десятки тисяч гектарів землі втратили свою родючість через їх тотальне знищення.

Спільні зусилля ЄС: посилення відповідальності за екологічні злочини

В Україні розпочато кілька сотень кримінальних проваджень за екологічними злочинами, 14 з яких визнані екоцидом. Ще у грудні 2022 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила документ "27 правових принципів захисту навколишнього середовища у зв’язку зі збройними конфліктами".

Європарламент ухвалив резолюцію, якою рекомендує внесення змін до відповідної Директиви Європейського Союзу з метою криміналізації екологічного злочину на рівні держав-членів ЄС. Резолюція також пропонує включити екоцид до Римського статуту як п'ятий злочин. Це дозволить Міжнародному кримінальному суду розслідувати та карати за екологічні злочини, що мають серйозні наслідки для довкілля та людей.

Росія повинна нести публічне покарання

Жертви російської агресії (як цивільні, так і військові) заслуговують на справедливість. Публічний трибунал підтвердить, що лише справедливість є необхідною умовою мирного співіснування, а жорстокість та агресія ніколи не залишаться безкарними.

Війна в Україні це не лише боротьба за її землі, це війна за цінності. Світ повинен об'єднати зусилля, щоб зупинити російське насилля та захистити мирних громадян і довкілля від жорстоких знущань.


27.02.2024 Едуард Прощук 2042
25.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

130
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

1448
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

2203
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1402
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1677 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

4509 8

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

1053

На сьогодні в Івано-Франківську проживає від двох до трьох, тисяч осіб, що потребують реабілітації, і їх кількість постійно зростає – приблизно на 200-300 людей щомісяця.

376

У соцмережах широко розповсюджені так звані «захисні молитви» або «сильні молитви». 

345

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

630
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1442
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

1521
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

926
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

6794
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2175
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12492
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1805
21.01.2025

Національна премія України імені Тараса Шевченка (Шевченківська премія) – державна нагорода України, найвища творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва.

820
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

837
20.01.2025

Дональд Трамп склав присягу та став 47-м президентом США. Церемонія інавгурації відбулась у Вашингтоні.  

616
17.01.2025

Онук останнього імператора Австро-Угорщини та голова будинку Габсбургів закликав до знищення Російської Федерації, назвавши це головною зовнішньополітичною метою Європи.  

1192
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

547