Природа в небезпеці: воєнні злочини та екоцид внаслідок російської агресії

Війна, яку росія розв’язала проти України, стала не лише трагедією для суспільства, але й екологічною катастрофою. Забруднення ґрунту, води та повітря, знищення лісів і заповідних зон це жахливі наслідки російської агресії.

Чи буде росія притягнута до відповідальності за свої злочини на міжнародному рівні? Скільки ще екосистем буде зруйновано? Скільки людей постраждає від отруєння та хвороб, спричинених війною?

Ці питання не мають простих відповідей. Але одне можна сказати точно: світ не повинен ігнорувати екологічні злочини росії, адже це порушує всі міжнародні стандарти та договори. І направду це стосується не тільки України, а й цілого світу.

Війна в Україні веде до екологічної катастрофи

31% території країни під ризиком екологічного знищення через російське вторгнення, а понад 20 тисяч км² українських земель майже повністю знищені війною. Такі дані оприлюднені у звітах Київської школи економіки та Zoї Environment Network. Там же йдеться про те, що на розмінування країни знадобиться кілька десятків, а то й сотні років. Ці цифри жахають масштабами руйнувань і якими будуть наслідки для українців після закінчення війни.

На жаль, активні бойові дії продовжуються, і кожного дня екологія країни потерпає все більше:

  • забруднення атмосферного повітря через обстріли промислових об'єктів, лісові пожежі та вибухи боєприпасів;
  • забруднення ґрунту хімічними речовинами та важкими металами;
  • забруднення водних ресурсів стічними водами, нафтою та іншими шкідливими речовинами;
  • знищення екосистем та втрата біорізноманіття;
  • знищення природних заповідників та об'єктів природно-заповідного фонду.

3 мільйони гектарів лісу потребують відновлення

За словами міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця, третина площі всіх лісів України постраждали внаслідок російської військової агресії.  Визначити загальну суму завданої шкоди наразі неможливо, але за деякими підрахунками фахівців, які озвучив міністр, ця цифра може сягати 56 мільярдів доларів. Також змінюють площі постраждалих територій та масштаби збитків бойові дії, обстріли й війна, що триває щодня та масштабує екоцид в Україні.

Росія вчинила близько 2500 випадків екологічних злочинів проти України

Внаслідок цього природа потребуватиме невизначено довгого часу, щоб відновитися після всіх руйнувань війни.

Знищені дерева не виростуть знову за один день; водойми, забруднені внаслідок бойових дій, не очистяться самі собою за короткі терміни; тварини, які втратили звичне середовище існування, не зможуть одразу адаптуватися до нових умов.

Загибель природних заповідників та біосферних резерватів завдає непоправної шкоди екосистемі.

Національний природний парк “Святі гори” на Донеччині знищений російськими агресорами на 80%.

В окупації перебуває щонайменше 8 заповідників та 10 національних природних парків.

Російська агресія щодня несе смерть, руйнування та шкоду довкіллю України

Агресор повинен відповісти перед Міжнародним кримінальним судом, адже його дії є прямим порушенням міжнародного права. Для цього необхідно, щоб об'єдналася міжнародна спільнота експертів з екологічного права та криміналістики для збору доказів та фіксації всіх випадків екоциду. Головна мета притягнення росії до відповідальності та справедливого покарання.

Ми повинні пам’ятати, що росія активно використовує пропаганду, щоб розпалити ненависть до України. Дезінформація використовується для виправдання війни та має на меті деморалізувати українців і роз'єднати західні країни. Зважаючи на це, варто бути дуже пильним та не піддаватися впливу агресора.

Ще минулого року під час зустрічі з лідерами країн "Групи семи" (G7), президент України Володимир Зеленський представив "формулу миру" 10 умов припинення війни в Україні. Серед яких – припинення екоциду. Адже необхідність негайно рятувати довкілля напряму впливає на майбутнє України та світу – наслідки та негативний вплив, спричинений російською агресією катастрофічні.

Володимир Зеленський назвав шокуючі цифри: близько 200 тисяч гектарів нашої землі забруднені мінами та не розірваними снарядами, а десятки донецьких шахт  затоплені, і це є величезною загрозою не лише для річок Донеччини, а й для Азовського моря і Чорноморського басейну загалом.

Внаслідок війни в Україні загинуло 6 мільйонів (!) свійських тварин та тисячі дельфінів у Чорному морі, а десятки тисяч гектарів землі втратили свою родючість через їх тотальне знищення.

Спільні зусилля ЄС: посилення відповідальності за екологічні злочини

В Україні розпочато кілька сотень кримінальних проваджень за екологічними злочинами, 14 з яких визнані екоцидом. Ще у грудні 2022 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила документ "27 правових принципів захисту навколишнього середовища у зв’язку зі збройними конфліктами".

Європарламент ухвалив резолюцію, якою рекомендує внесення змін до відповідної Директиви Європейського Союзу з метою криміналізації екологічного злочину на рівні держав-членів ЄС. Резолюція також пропонує включити екоцид до Римського статуту як п'ятий злочин. Це дозволить Міжнародному кримінальному суду розслідувати та карати за екологічні злочини, що мають серйозні наслідки для довкілля та людей.

Росія повинна нести публічне покарання

Жертви російської агресії (як цивільні, так і військові) заслуговують на справедливість. Публічний трибунал підтвердить, що лише справедливість є необхідною умовою мирного співіснування, а жорстокість та агресія ніколи не залишаться безкарними.

Війна в Україні це не лише боротьба за її землі, це війна за цінності. Світ повинен об'єднати зусилля, щоб зупинити російське насилля та захистити мирних громадян і довкілля від жорстоких знущань.


27.02.2024 Едуард Прощук 2635
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

386
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1745
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3253
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1176
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1203
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1260 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

298

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1148

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

990

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

426
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

359
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2519
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1260
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1350
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

576
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15213
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7510
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

366
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

804 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

498
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

410
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

498