Поступ міста

 

У ЗМІ почали з’явилятися публікації, у яких небайдужі активісти та мешканці Івано-Франківська наголошують на тому, що обласний центр Прикарпаття переживає один з кризових етапів свого розвитку. Стурбовані ситуацією звичайні люди і експерти шукають відповіді на питання: куди йде місто, яка позиція у суспільному поділі ролей є для нього найперспективнішою?

Для розуміння процесів розвитку міста як системи треба враховувати все: історичні тенденції, європейську інтеграцію, рівень зрілості громадянського суспільства, економічні і політичні реалії України, прагнення громади, настрої еліт, екологічні загрози, менталітет мешканців, особливості краю тощо.

Якщо ми не поставимо вірних діагнозів хворобам міста, ми не зможемо їх лікувати. Якщо помилимось у системному проектуванні майбутнього, то можемо наразити місто не лише на тимчасові незручності, а на деградацію та занепад, що триватимуть десятиліттями.

Отже, спробуємо відповісти на питання, що саме спричинило відчуття кризи урбаністичного простору Івано-Франківська? Справжня ця криза чи хтось лише спекулює на проблемах, заробляє політичний капітал на вигаданих «страшилках»?

Навіть пересічні містяни бачать, що будівельний бум, який визначав розвиток міста протягом останніх 15 років, в силу різних причин, вже не може залишатись стрижнем його соціально-економічного поступу. Одночасно, всі розмови про перспективну «спеціалізацію» Івано-Франківська – туристичну або інноваційну – поки що залишаються тільки розмовами.

Якщо міське керівництво визначило туризм основним вектором розвитку урбаністичного простору (а це дійсно так?), то виникає питання: а що показуватимуть туристам, чим їх розважати? А де ті туристи будуть жити? Хто їх обслуговуватиме? Й де, кінець кінцем, логістичні схеми туристичних маршрутів та транспортних шляхів між структурними об’єктами?

На сьогодні головний потік гостей Прикарпаття спрямовано в Карпати загалом і на Буковель зокрема. Для цього потоку Івано-Франківськ є, здебільшого, лише перевалочним пунктом, та ще й не вельми зручним, враховуючи тісняву на вокзалі, розбиті вулиці, неохайний транспорт та відсутність якісного цілодобового обслуговування приїжджих.

Гість міста, який опинився на вокзалі після десятої вечора відчуває себе зовсім безпорадним. Де поїсти? Де зупинитись на недорогу ночівлю? Де розважитись? Чому після 22.00 (а в свята й після 20.00) не курсують автобуси і тролейбуси? Чому відсутні центри інформації для туристів й місцеві кол-центри? Чому міліціонери не говорять англійською? Гість міста питає себе: а що я взагалі тут роблю і заради чого мені залишати тут свої гроші?

Отже, маємо першу ознаку системної кризи – місто зовсім не готове (ані матеріально, ані в плані компетенції міськрадівського та галузевого менеджменту, ані настроєво) до тієї функції, котра проголошена ледь не стрижнем його розвитку. Відповідно, воно стає містом без мети. Адже для європейського міста конче мати адекватну стратегію розвитку. А також обрану та прийняту всією громадою (що важливо!) конкретну роль у державному та й всесвітньому розподілі функцій.

Для туристичного міста у Івано-Франківську критично мало клубів з цікавими небанальними розважальними програмами, цілодобових кафе, мистецьких галерей, готових до прийняття багатолюдних екскурсій музеїв, арт-об’єктів, міських фестивалів, креативних розважальних майданчиків, сувенірних та етно-магазинів й ще багато-багато чого. Окрім того, якщо подивитись на генеральний план міста, то ми побачимо, що його майже не «заточено» на розвиток туристичної галузі. Де плани туристичних кампусів? Де зони та проекти логістичних центрів? Де перспективні стоянки для приватного і громадського транспорту? Де плани екологічного ребрендінгу?

Але досить про туризм. Там більше питань, аніж відповідей. Є ще одна тема, яка стала популярною у дискусіях про майбутнє столиці Прикарпаття. Це тема перетворення міста на центр ІТ-індустрії, на створення у Івано-Франківську інноваційного кластера.

І тут ми знову впираємось у питання системності. Для того, щоби в місто потягнулись люди сучасних (мережевих) професій, місто має стати для них зручним домом, місцем, де інноваторам буде комфортно. Це принципово системне питання. Не достатньо побудувати якісь будівлі і сказати айтішникам: заселяйтесь сюди, це ваш простір. Так само, як і з туристами, потрібно забезпечити цій специфічній та примхливій публіці всі аспекти комфортного перебування – від питань безпеки до веселого нічного життя.

Багато хто з івано-франківців не розуміє, що головна проблема сучасного міста – боротьба з сірістю і звичністю. Перспективна молодь, яка вміє заробляти валюту, хоче знаходитись у Просторі Розваг і Пригод, Атракцій і Цікавості. Якщо Івано-Франківськ стане таким «фентезійним» простором, де сірості та смутку буде об’явлена війна, тоді сюди приїдуть творці віртуальних світів. А якщо в нас і далі культивуватимуть «вічні барикади» та старосвітську мораль – навряд чи ІТ-кластер тут приживеться.

Для нормальної інтеграції до сучасного світу ми повинні спочатку запитати себе: а ми сучасні? Ми повинні усвідомити, що справжні реформи починаються не з законів, а з відчуття того, що ми відкриті світові зі всіма його вимогами. Що ми не будемо ставити «своє» над «іншим». Що ми повинні забути стару-добру мантру «у своїй хаті – своя правда», тому що немає вже в цивілізованому світі замкнених на культурні та юридичні замки «своїх хат». Це має лягти в основу майбутньої системності. Ми повинні стати динамічними, сучасними, швидкими і цікавими.

Якщо ми це усвідомимо, далі буде легше. Але якщо ми й далі будемо придумувати велосипед, залишимось бідним заробітчанським хутором. Комусь з політиків це, може, й вигідно. Але не громаді.


10.02.2015 Леся Федорук 2280 3
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1049
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

546
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

910
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1956
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3473
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2373 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

736

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

638

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

617

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10272
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1118
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5174
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

923
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2728
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1125
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

316
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

641
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

550
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

609
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

958 2