Політичний сурогат

Партійні прапори, намети, шалики та інша біжутерія, галантерея й пропагандистська макулатура стали в Україні чимось більшим, ніж просто атрибути політичного життя, маркери прихильності до певних сил і засоби агітації. Вони витіснили й замінили собою політичну реальність. Здається, нема вже справжнього політичного життя - лише метушливе й беззмістовне мерехтіння прапорців і логотипів.

Партійні прапори, намети, шалики та інша біжутерія, галантерея й пропагандистська макулатура стали в Україні чимось більшим, ніж просто атрибути політичного життя, маркери прихильності до певних сил і засоби агітації. Вони витіснили й замінили собою політичну реальність. Здається, нема вже справжнього політичного життя - лише метушливе й беззмістовне мерехтіння прапорців і логотипів.

Мені видається, це сталося після Помаранчевої революції. Звичайно, партійна символіка в Україні використовувалася з часів незалежності. Однак після подій 2004 року її застосування стало тотальним і при цьому якимсь хаотичним. В результаті у суспільній свідомості від Майдану дуже швидко залишився лише спомин про грандіозне видовище моря помаранчевих прапорів. А за цією яскравою оболонкою - порожні балачки й управлінська імпотенція.

Сьогодні жодна, навіть найсмішніша, дата чи захід не обходиться без партійних стягів і банерів. Здається, що календар пам'ятних дат остаточно перетворився на графік виносу барвистих полотен з офісів у громадські місця. Вийшли - помахали - занесли. До наступного махання. Суцільна імітація, порожній ритуал, значення якого давно забуте адептами.

Ще якихось 5 років тому знамените гасло Помаранчевої революції "Свободу не спинити!" для мільйонів українців мало цілком виразний зміст. А сьогодні? Що від нього лишилося після усіх проїздів і дуркувань тих, кого це гасло винесло на вершину державної піраміди?

От недавно в Івано-Франківську вшановували пам'ять В'ячеслава Чорновола - з нагоди 12-ої річниці від дня його трагічної загибелі. Невеличка площа біля пам'ятника одній з найвизначніших постатей новітньої української історії перетворилася на чергову партійну сходку й агітаційний майданчик. Про скорботність заходу нагадували хіба що невеличкі чорні стрічки на заздалегідь встановлених державних стягах.

Все інше - суцільний партійний сурогат. Хоча жодного відношення до будь-якої іншої партії, окрім Народного Руху України, В'ячеслав Максимович не мав. Та того Руху, яким його знав Чорновіл, давно немає. Втім, учасників акції це не переймало. Вони прийшли до Чорновола з метою - помахати прапорами, потрапити в об'єктиви фото- і телекамер, поставити галочку в переліку заходів. Як на мене, ці партактивісти лише заважали тим, хто прийшов справді віддати шану незламному борцю за незалежність й запалити свічку пам'яті. Через повсюдних «прапороносців», які зі своїми фанами пролізли в перші ряди, розгледіти щось на імпровізованій сцені було практично неможливо. Роздратування викликало й те, що через пориви вітру партійні прапори почали овивати голови інших учасників процесії.

Чи допоможе ця політична галантерея якій-небудь партії завоювати симпатії громадськості? Скоріше, навпаки. Неестетично, недолуго й просто вульгарно. Саме такі почуття все частіше виникають у пересічного громадянина, який стає свідком подібних актів демонстративного патріотизму.

Слова також стали суцільною біжутерією. Так собі - дешеві кульки з партійними логотипами без жодного змістового наповнення, хіба з такою ж пустопорожньою брошурою партійної програми всередині. "Єдність", "соборність", "духовність"... Про яку єдність, про яку соборну державу може йти мова, коли, закликаючи до боротьби супроти «орди», оратори влаштовують такий театр, що саме поняття українськості перетворюється на поганий анекдот? Україна просто щезає за валом маячні партфункціонерів, для яких зобов'язання й програми - лише передвиборчий сленг.

Українська політика потрапила в жанрову пастку. Цей поганий спектакль зупинити вже складно. Хіба усім одночасно взятися. Адже відмова лише одного з акторів загрожує йому іміджем відлюдка чи ідіота. Нині реалії такі, що коли прапора тієї чи іншої партії на заході немає, то немає й самої партії.

Справедливо буде зауважити, що сьогодні лише одна з місцевих політичних сил наважилася відмовитися від власних партійних стягів під час масових акцій, змінивши їх на державні. Зате тепер вона змушена завчасно активно піарити свої «походи».

Втім, абсолютна більшість партій і надалі просто дотримуються у спектаклі своєї ролі. Так легше. Блазням взагалі багато що сходить з рук. Але вони й приїдаються. Неминуче.

Сьогодні майдан партійних прапорців, гасел і логотипів має бути змінений майданом діалогу, предметної дискусії, пошуку нових сенсів і рішень. Лише так може народитися не спектакль, а ефективна політика. Інакше - отруєння сурогатом може стати фатальним.

 

Ігор ДЕБЕНКО, політолог, ГК


07.04.2011 Ігор ДЕБЕНКО 1596 2
Коментарі (2)

lampi 2011.04.07, 15:01
Дуже актуальна тема. Головна проблема- пояснити партійним "дєятєлям"(інакше їх назвати не можу), що присутність партії на заході не залежить від кількості проплачених прапорів. На заході присвяченому пам"яті В"ячеслава Максимовича цілком достатньо синьо-жовтого букета із підписаною стрічкою,а якщо вже дуже "кортить" відмити гроші- то пороздавати перехожим інформаційні листівки із біографією або текстом виступу Чорновола. Дешево і зі смаком,але...не блистить. Минулого року на заході, присвяченому вшануванню пам"яті героїв, що загинули за Україну ще задовго до появи усіх сучасних політ.сил у мене була гостра дискусія із одним партійним менеджером з приводу присутності величезної кількості парт.символіки на цьому заході. Він тоді стояв на своєму- основним аргументом було "ми проплатили організацію заходу- нехай інші не піаряться за наш рахунок". Через кілька місяців бачила його ж на акції протесту після смерті Ігоря Індила. Напередодні заходу Леся Оробець закликала політ.сили не піаритися на смерті хлопця і не приносити прапорів і...чудо! - заклик проігнорувала тільки одна право-радикальна політ.сила, а наш партійний діяч не організував жодного прапора від своєї партії. Сам він прийшов у яскравій сорочці кольору своєї парт.символіки, але це був прогрес, за що й отримав мою похвалу))
Ігор 2011.04.08, 09:59
Ноу-хау в молодіжній політиці: «Дисконтна картка Молоді Регіони» http://ua.money.comments.ua/2011/04/08/147834/dlya-molodih-regioniv-nastalo.html Члени ВМГО «Молоді Регіони» матимуть ексклюзивні знижки в магазинах, розважальних закладах та медичних установах по всій Україні Зокрема, власники Дисконтних карток матимуть знижки на: - продовольчі товари - одяг, взуття, сумки, аксесуари - косметику, парфумерію - ювелірні вироби - побутову техніку та електроніку - ліки та товари для здоров’я - товари для дому, подарунки - книги, відео, музика - туристичні послуги - медичні послуги - комп’ютери та комплектуючі - послуги салонів краси, спа-салонів, спорткомплексів - СТО (послуги автосервісу, автозапчастини) - послуги на АЗС Знижки також діятимуть у: - ресторанах та кафе - театрах, кінотеатрах, розважальних центрах та ін. Типи знижок, які надаються членам клубу: - стандартна фіксована знижка у відсотках від суми сплати - накопичувальна знижка - пільги на право першочергового придбання рідкісних або колекційних товарів - абонемент (користувач реалізовує передплату за товар чи послугу, а потім поступово витрачає свої кошти, або ж отримує розширений пакет послуг, чи товари зі знижкою) - бонуси (щоб отримати знижки, бонуси чи подарунки, користувач повинен набрати визначену компанією-партнером кількість балів).
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

832
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

645
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1713
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3064
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2477
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2457

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

89

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

645

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

620

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1481
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

231
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

584
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

447
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

236
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

312
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26947
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

769
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19604
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

333
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

331
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

658
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1114 1