«ПИТКИ І КАЗНІ»

Лесь Подерев’янський помітив, що найбільше людей цікавлять «питки і казні». В часи середньовіччя така цікавість задовольнялася дуже просто. Добрі парафіяни йшли на центральний майдан міста і кожного четверга (або понеділка, в залежності від уподобань бургомістра і магістрату) отримували свою дозу насолоди. Міській кат був героєм обговорень і пліток. Добродії збиралися за пивом і годинами сперечалися: правильно чи неправильно він відтяв голову ґвалтівникові К. або єретикові П. Чи не занадто високо кат піднімав сокиру, чи опускав її на карк злодієві під рекомендованим кутом, чи правильно падала голова у кошик і скільки секунд ще сіпалося тіло страченого. Кожна деталь мала значення. Кожен рух ката був сповнений глибокого змісту.

 

Жінки після страти годинами обговорювали  вік і вроду страчених, його останні слова і ту жлобську сукню, у котрій пані бургомістрова зволила споглядати страту. Жінки збуджувалися і сварилися. Містечко жило стратами, як тепер живе телевізійними серіалами про товстопику Марусю і вилицювату Єфросінію. Поети складали присвяти вправному катові, а дівчата мріяли про ніч із цим м’язистим і безжальним героєм їхніх сексуальних марень.

 

…Людина хоче заглянути до безодні. Не просто до безодні, а до найтемнішої безодні мук і страждань. Людській психіці притаманно встановлювати «межі можливого» і уявляти себе присутньою на цій межі. Це такий собі різновид «малого психічного мазохізму». Спеціалісти стверджують, що подібні «вправи уяви» надзвичайно корисні. Вони буцім то «розвантажують» психіку від дрібних побутових негараздів. Людина ніби каже собі: «От я зараз мкнуся на те й на те. Але ж які це все дурниці порівняно із проблемами тих, котрих в давні часи підсмажували на грилях і віддавали на поживу левам!»

 

Одного разу прийшлося пити в компанії, яка обговорювала «питки і казні». Така пішла тема. Щодо «найжахливішої страти», то в розмові  висувалися різноманітні рейтингові версії. Спочатку претендентом на «найжахливішу страту» стало латиноамериканське закопування людини в мурашник з великими рудими амазонськими мурахами. На жахливості такого закопування наполягала одна з присутніх дівчат, яка казала: «Ви уявіть собі, як ті величезні мурахи відгризають від вас своїми гострими щелепами шматочок за шматочком, залазять вам у всі дірки, потрапляють до стравоходу і кусають, кусають, кусають. Бррр!»

 

 Потім інша дівчина, наснажена міцним лікером, згадала про повільне занурення у десятипроцентний розчин плавікової кислоти (це, здається, з якогось американського трілеру). Третя дівчина десь прочитала про міцне прив’язування живої людини до трупа. Всі присутні, як і очікувалося, виявилися неабиякими знавцями цікавих способів  закатруплення. Особливо відзначились юні дівчата. Кожну з них можна було би сміливо призначити тренером на курсах катів-чайників.

 

Але врешті-решт перемогу здобула древня іранська страта «дерев’яне корито», що згадується часто-густо в хроніках царів з династії Ахеменідів. Страчуваного древні іранці забивали до масивного дерев’яного корита, залишаючи відкритими голову, руки і ноги. Потім виставляли усю цю «інсталяцію» на відкрите місце.

 

Цим місцем традиційно був верхній майданчик невисокого круглого палацевого бастіону в Сардах, яку давньоіранські дотепники називали Веселою вежею. Під вежею знаходилася величезна помийна яма, куди палацеві слуги скидали сміття. Тому над майданчиком завжди кружляли полчища величезних гнойових мух. Вони обліплювали тіла катованих на вежі (розп’ятих, колодників, забитих у «корита»), заподіюючи їм своїми укусами і відкладанням під шкіру личинок неймовірних страждань.

 

Забитого в «корито» добре годували. Виділення поступово заповнювали простір між тілом нещасного і коритом. У них заводилися хробаки і комахи. Інші комахи, притягнуті смородом, атакували відкриті частини тіла. Мухи відкладали яйця в очі, а ящірки відгризали шматочки шкіри. Іноді цар приходив на місце страти і випорожнювався на лице катованого. Якщо таким способом страчували невірну царську наложницю (що, утім, траплялося досить рідко, бо царі були люди щедрі), то до місця страти з гарему приводили інших дружин і наложниць монарха і змушували їх кістяними голками розколупувати рани і виразки забитої в «корито» дівчини, вкладати у виразки личинки комах і всіляко знущатися з катованої. Це зміцнювало солідарність жіночого колективу, хоча й віддаляло світлий день звільнення жінок Сходу від фалократії.

 

До речі, про фалократію. Найкреативніша з гаремних дівчат, яка придумувала нове оригінальне знущання над страчуваною, отримувала від царя коштовний подарунок. Одна така вигадниця, царська наложниця по імені Арандара, запропонувала покласти в рот зрадниці відрізаний фалос її коханця, нафарширований живими павуками і пришити його до губ катованої до того часу, поки той фалос не згниє разом із губами. Цар був у захваті і подарував Арандарі золотий браслет, усипаний коштовними сапфірами. Цю популярну на Древньому Сході історію найбільш докладно переказує придворний ерудит царя Селевка Четвертого (187-175 до н.е.) Амарій Граматик у прецікавому збірнику історичних анекдотів. В ті часи такі «повчальні історії» записували навіть до збірок шкільних диктантів. З педагогічною метою, зрозуміло.

 

Страта в «кориті» тривала тижнями. Одна з нелегендарних історичних зрадниць (невірна дружина великого царя царів Дарія Другого п’ятнадцятирічна Нарса, родом з Вірменії, дівчина виняткової навіть для ахеменидських гаремів вроди) прожила у власному гівні довгих чотири місяці. Її стогони і лементи викликали сльози навіть у катів. Коли вона перестала дихати, у мертвому тілі колишньої красуні знайшли гніздо отрутних багатоніжок, а кістки були покриті зеленим гноєм, у якому повзали величезні хробаки. Уся її шкіра згнила під шаром випорожнень, а м’язова плоть почорніла. Можна лише здогадуватися про той «виховний вплив», який ця страта мала на інших царських жінок. Може в таких «веселих вежах» і знаходилося джерело високої моральності людства в добу давніх імперій? Тепер моральність вже не та…

 

Отакі страшні речі, малята, творили з людьми безжальні деспоти Стародавнього Сходу. Це, між іншим, привід ще раз подякувати Богові, що живемо за гуманної доби. Та ще й у мирній демократичній країні, де поки що не збудована Весела вежа. Поки що.

 

Я з цього щиро тішуся. А ви?

 

 

 

 

 

 

 

 

 


13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

2204
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1402
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1060
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2080
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3571
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1351

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1706

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

510

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1148

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1316
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

453
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24261
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

509
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

461
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

631
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1518
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

683
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

5755
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

616
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1561 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

623
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

534